• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kara operasyonu başladı

  22.02.2008 12:33
  Genelkurmay Başkanlığı operasyonun dün akşam saat 19:00'da başladığını ve hedefe ulaşıldıktan sonra en kısa sürede geri dönüleceğini bildirdi.
  Kara operasyonu başladı
  Kara operasyonu başladı Kara operasyonu başladı Kara operasyonu başladı

  İşte Genelkurmay'dan yapılan açıklama...

  "Türk Silahlı Kuvvetleri; yurt içindeki operasyonlarına devam ederken, Irak"ın kuzeyinde üslenmiş PKK/KONGRA-GEL terör örgütü mensuplarını etkisiz kılmak ve bölgedeki örgütsel altyapıyı kullanılmaz hale getirmek maksadıyla, 21 Şubat 2008 günü saat 10:00-18:00 arasında, belirlenen hedefleri karada konuşlu uzun menzilli silahlar ve Hava Kuvvetlerine mensup uçaklar ile etkili bir şekilde vurmuştur.

  Başarıyla icra edilen ateşle taarruzdan sonra, aynı gün saat 19:00"dan itibaren Hava Kuvvetleri ile desteklenen bir sınır ötesi kara harekatı başlatılmıştır.



  Bugüne kadar icra edilmiş olan hava operasyonlarının devamı niteliğindeki kara harekatının hedefi, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü olup; sivillerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmayan yerel unsurların harekattan olumsuz etkilenmemeleri için gerekli hassasiyetin gösterilmesine devam edilecektir.

  Irak"ın toprak bütünlüğüne ve istikrarına özel bir önem veren Türk Silahlı Kuvvetleri, planlanan hedeflere ulaşılmasından sonra, en kısa zamanda yurt içine dönecektir.

  İcra edilen harekatın, bölgenin teröristler için kalıcı ve güvenli bir üs bölgesi olarak kullanılmasını önleyerek, Irak"ın istikrar ve iç barışına da katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

  Basın mensuplarının operasyon bölgelerine girmemeleri, kendi can güvenlikleri ve harekatın emniyeti açısından önem taşımaktadır.

  Gerektiğinde kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir.

  Saygı ile duyurulur."


  "HAVADAN DESTEK BOMBARDIMANI BAŞLADI" İDDİASI

  10 bin Türk askerinin terör örgütü PKK kamplarına yönelik düzenlediği operasyona havadan da destek verildiği iddia edildi. Iraklı Kürt kaynaklara göre Türk jetleri saat 11:00 itibarıyla Zap ve Behdinan yerleşkelerinden İran sınırına kadar uzanana bölgeyi kapsayan geniş çaplı hava bombardımanı başlattı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim