Kar yağışı beklenen ocak ayı kurak geçti. Tarımsal üretimi ve susuzluğu etkileyecek derecede az yağış alan ülkemizin kaderi değişiyor. Kuvvetli kar yağışı geliyor, hava buz kesecek. Tek bir tarih üzerinde duran uzmanlar, kar yağışının İstanbul ve çevresi ile Karadeniz bölgesinde de etkili olacağını belirtiyor. Kar ne zaman geliyor? İstanbul'da kar yağışı ne zaman başlayacak? Son dakika hava durumu tahminleri...

Kar yağışı ve soğuk hava ile ilgili Meteoroloji ve uzmanlardan son dakika açıklaması yapıldı. Kar yağışı için tek bir tarih üzerinde duruluyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin kuzey kesimlerinin yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

Marmara'nın güneyi, İç Ege, Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda pus ve yer yer sis bekleniyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi tahmin edilirken genellikle güney ve güneydoğu, Marmara, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'da yer yer kuvvetli (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

KAR YAĞIŞI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, "Beklenen yağmur ve kar yağışı gelecek mi?" sorusuna yanıt verdi.

Yeni haftayla birlikte ilk 3 gün yağış olmayacağını açıklayan Çalışkan, "27'sinden itibaren yağışların giriş yaptığı bir dönem olacak. 26'sında batı bölgelerine yağış giriş yapacak. 27-28 Ocak itibarıyla doğu bölgelerinde kar yağışı bekleniyor." ifadelerini kullandı.

"Ocak ayının sonu ile şubat ayınında başında kar yağacak illerimiz olacak." diye konuşan Çalışkan, İstanbul'da bugün ve 3 gün boyunca poyrazın sert eseceğini bildirdi.

Çalışkan, "Marmara genelinde rüzgar soğuk esiyor. Perşembe günü Ege'ye kuvvetli sağanak yağış gelecek. Marmara bölgesinde ise yağmur bekleniyor." dedi.

Öte yandan Çalışkan, şubat ayının başında İstanbul'a kar yağma ihtimalinin olduğunu dile getirdi.

"ŞUBAT AYININ İLK HAFTASI KAR BEKLİYORUM"

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt ise ocağın son haftasını işaret ederek, “Kış mevsiminin kaderi bu haftada belli olacak” dedi. Özlenen kar yağışlarına kavuşulacağını söyleyen Bozyurt, şu değerlendirmeyi yaptı: “Özlediğimiz kar yağışlarına ben kavuşacağımızı düşünüyorum. Bu sadece iç kesimler için değil, İstanbul ve çevresi ile Karadeniz bölgesinde de şubat ayının ilk haftası kar bekliyorum.”

25 OCAK'TAN SONRA SOĞUK CEPHE BEKLİYORUM

Bozyurt aynı zamanda tarımsal kuraklığın eşiğine geldiğimizi ifade ederek şunları söyledi:

“Bu hava şartları aynı bu şekilde devam ederse, tarımsal kuraklığa girmiş olacağız. Ama bakın şartlar değişiyor. Bu hava şartları beni yanıltmıyorsa 25 Ocak’tan sonra soğuk cepheler bekliyorum. Tarımsal sulama için su lazım tabi ki. Bu sular azalınca tarımda sulama düşecek. Burada tarımda verim düşecek. Biz buna ‘tarımsal kuraklık’ diyoruz. Bu devam edecek olursa bu sefer sosyo ekonomik kuraklık olarak neticeleniyor. Bu hiç istemediğimiz bir olay. Mesela Fransız İhtilali öncesinde kıtlık vardı, iç savaşlar çıktı. Karışıklıklar çıktı. 1930’larda ABD’de kuraklık çok fazlaydı. Bu New York Borsası'na yansımıştı. Ama tabi bu çok ileri boyutlarda. Ben bu kadar süreceğini öngörmüyorum. "

"Burada bir parantez açmak istiyorum. Bu sene pek kar yağmadı. Don olayları da oldu Afyon’da. Bu durum hububat tarımı için son derece olumsuz bir durum. Çünkü kar örtüsü olsaydı toprağı dondan korurdu. En kötü kış hem kurak olması hem soğuk olan kıştır. Çünkü kar yağmadığı için topraktaki don olayı korunamıyor. Hububat tohumları bundan olumsuz etkileniyor. Bu arada bu hafta hava sıcaklıkları çok yükselecek. Son 30 yılın rekorları kırılabilir. 25’inden sonra bir düşüş bekliyoruz.”