Bu yıl geçtiğimiz yıla kıyasla hayli sıcak geçiyor. Hatta birkaç gün öncesine kadar Marmara bölgesinde bahar havası hakimdi. Neyse ki soğuk hava dalgası yavaş yavaş yurdu etkisi altına almaya başladı. Peki önümüzdeki süreçte bizleri nasıl bir senaryo bekliyor?

Meteoroloji uzmanları, önümüzdeki süreçte kar yağışının tüm ülkeyi etkisi altına alacağını belirtiyorlar. Hatta bazı bölgelerde okullar açılmadan da kapanabilir. Çünkü 5 Şubat itibariyle şiddetli bir kar yağışının gelmesi bekleniyor.

Elbette bu noktada İstanbul’daki kar yağışı merak ediliyor olabilir. Son raporlara göre İstanbul’da da kar yağacak. Fakat kar kalınlığı 5cm’i geçmeyecek. Yani bu kar tatile sebep olur mu kestirmek biraz güç. Dilerseniz hangi şehirde kaç santimlik kar beklendiğine dair haritayı aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Görüldüğü üzere ülkenin doğusu ile iç kısımların kar kalınlıkları yarım metreye ulaşacak. Hatta bazı yerlerde 1 metreye yaklaşacak. Dolayısıyla bu bölgelerde okulların tatil edilmesi olası. Tabi ki her şehirde İstanbul’da olduğu gibi sık sık kar tatili verilmediğini de hatırlatmamız gerekiyor.

Elbette kar tatili eğitim aksaması anlamına da geliyor. Sizce 5cm’lik kar ile İstanbul’da tatil olmalı mı? Bu kar trafiği etkileyip, öğrencilerin okullarına ulaşmasını zorlaştırabilir mi?