• BIST 108.153
 • Altın 154,080
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Kapatma açıklaması!

  12.12.2009 13:50
  Anayasa Mahkemesi tarafından ‘terör odağı’ olduğu gerekçesiyle kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk, parti genel merkezi önünde bundan sonraki yol haritalarını açıkladı.
  Kapatma açıklaması!
  Kapatma açıklaması! Kapatma açıklaması! Kapatma açıklaması!

  İşte Ahmet Türk'ün açıklamaları:

  'SON BASIN TOPLANTIM'

  - Bugün belki de son kez sizlerle beraberiz.

  - 2,5 yıldır birlikte çalışmalar yaptık. Düşüncelerimizi sizlerin vasıtasıyla kamuoyuna yansıttık

  - Bu son basın toplantım.

  BURSA'DAKİ GRİZU FACİASI

  - Bildiğiniz gibi evvel gün Bursa"da 19 maden işçimiz kaybettik. Tanrı"dan yaşamlarını yitiren maden işçilerimize rahmet diliyorum

  - Bu ülkede işçiler, emekçiler gerçekten sahipsiz kaldı. Sorunlarıyla kimse ilgilenmedi.

  'KAN KANLA TEMİZLENMEZ'

  - Türkiye, önemli bir sürecin içindedir

  - Biz parlamentoya geldiğimiz 2,5 yıldan beri hep barışı savunduk. Bugün halkın her zaman tekrarladığı bir cümleyi tekrarlamak istiyorum. Kan kanla temizlenmez, şiddet şiddetle temizlenmez

  - Bu akan kanın temizlenmesi için mutlaka tertemiz suyu kullanmamız lazım. Barış için çaba göstermemiz lazım.

  - DTP bu yaşanan acıları hep yüreğinde hissetti

  - Halkımızla barışı sağlamaya yönelik, halkları kucaklaştırmaya yönelik çok ciddi çabalar sarf ettik. Bugün bakıyoruz ki barışı isteyenler terörist ilan ediliyor

  - Şiddetin durmasını isteyenler farklı bir muameleyle karşı karşıya kalıyor

  - Kendimizi savunmak adına söylemiyorum bugüne kadar yaptığımız bütün konuşmalarda 'silah hak arama çabası olmaktan çıkmalı' dedik

  - Bir tek konuşmamızda "bu iş şiddetle çözülür" cümlesini bulamazsınız

  BU HUKUKİ BİR KARAR DEĞİLDİR

  - Anayasa Mahkemesi"nin siyasi bir karar alarak, statükoyu savunan bir kararla ortaya çıkması barış, kardeşliğe olan inancımıza bir darbe vurmuştur. Bu hukuki bir karar değildir.

  - Bunun siyasi bir karar olduğunun çok iyi görülmesi gerekiyor

  - Leyla Zana bu partinin kurucusu değil. Destek adına bu partiye kaydını yapmıştır.

  - Yargıtay Başsavcısı'nın uyarısıyla kaydı silinmiştir. Ama kapatma nedenlerinden biri Leyla Zana gösterilmiştir. Ama hiçbir siyasi çalışmaya katılmamıştır. Bu örnek bile 'titizlikle çalıştık' diyen Anayasa Mahkemesi"nin ne kadar titiz davrandığını gösterir.

  - Siyaset boşluk kabul etmez. Bundan sonra da o demokratik siyaseti sürdüreceğiz

  - 'Ergenekon terör örgütünün avukatıyım' diyenler, davayı girip takip edenler hakkında bu ülkede Yargıtay Başsavcısı dava açmıyor ama barışı isteyenlere dava açıyor

  - MHP gibi bir partiyle ilgili dava açmıyor ama meşruiyetini savunan, halkların özgürleşmesini, serbest demokrasinin Türkiye"ye yerleşmesi için çaba gösterenlere, toplumsal realiteyi dile getirenler bu ülkede bölücü bir mantıkla karşı karşıyayız

  - Demokratik siyasetin önemini görüyoruz

  - Mantıklar ne kadar inkarcı olursa, ne kadar ötekileştici olursa olursa bu ülke mutlaka bir gün barışını sağlayacaktır

  - Türkiye"de demokrasi isteyenler, ezilenler, etnik kimliği ne olursa olsun Türkiye yurttaşları olarak bir gün bu asimilasyoncu zihniyete birlikte "dur" diyecektir

  - Bugün her dönemden daha acı bir durumla karşı karşıyayız

  - Bugün demokrasiyi savunanlar ortak bir mücadele alanını büyütmek, mücadelesini Türkiye"nin demokratikleşmesi ile ilgili ortak bir demokrasi zemini oluşturma sorunu ile karşı karşıyadır

  - Türk halkı, ortak aklı ve mantığı ortaya koymak zorundadır

  Kapatılan DTP'nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesinin DTP'yi kapatma kararının “hukuki değil, siyasi olduğunu” iddia etti.

  Türk, parti genel merkezi önünde gazetecilere yaptığı açıklamaya, “Bugün belki de son kez sizinle beraberiz. 2 buçuk yıldan beri birlikte çalışmalar yaptık, düşüncelerimizi sizlerin vasıtasıyla Türkiye kamuoyuna, halkımıza yansıtmaya çalıştık. Olabildiğince sizlerle düşüncelerimizi paylaştık. Bugün de biraz önce ifade ettiğim gibi, bugün son basın toplantım” sözleriyle başladı.

  Bursa'daki maden faciasında 19 işçinin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Türk, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

  Türkiye'nin önemli bir sürecin içinde bulunduğunu belirten Türk, parlamentoya girdikleri ikibuçuk yıldan beri hep barışı savunduklarını söyledi.

  Türk, şunları kaydetti:

  “Dedelerimizin, Orta Doğu halkının her zaman kullandığı bir deyim var, 'Kan kanla temizlenmez, şiddet şiddetle temizlenmez, silah silahla temizlenmez'. Bu akan kanın durması için mutlaka tertemiz suyu kullanmamız lazım, barışı esas almamız lazım. Çatışmalı sürecin ortadan kaldırılması için çaba göstermemiz lazım. DTP, bu yaşanan acıları hep yüreğinde hissetti ve bu acıların sona ermesi için çaba gösterdi. Halkımızla barışı sağlamaya yönelik, halkları kucaklaştırmaya, Türkiye'yi kucaklaştırmaya yönelik gerçekten çok ciddi çabalar sarf ettik. Ama bugün bakıyoruz ki barışı isteyenler terörist ilan ediliyor. Şiddetin durmasını isteyenler, farklı bir muameleyle karşı karşıya kalıyor.”

  Bugüne kadar bütün konuşmalarda, “Silah hak arama yöntemi olmaktan çıkmalıdır. Şiddet Türkiye'nin gündeminden çıkmalıdır” dediklerini hatırlatan Türk, bir tek konuşmalarında “Bu iş şiddetle çözülür” sözünün bulunamayacağını söyledi.

  "HUKUKİ BİR KARAR DEĞİL, SİYASİ BİR KARAR”

  Hep şiddetin sona ermesi için çaba gösterdiklerini ifade eden Türk, şöyle devam etti:

  “Ancak bütün bu gerçekler, bu çalışmalarımız ortadayken Anayasa Mahkemesinin siyasi bir karar alarak, statükoyu, resmi ideolojiyi savunan bir kararla ortaya çıkması, gerçekten inancımıza, barışa olan inancımıza, kardeşliğe olan inancımıza, halkların bu konudaki inançlarına darbe vurmuştur. Bu hukuki bir karar değildir, siyasi bir karardır. Bunun çok iyi görülmesi gerekiyor. Bunun başka türlü izahı yok.”

  Anayasa Mahkemesi'nin kararını fazla tartışmak istemediğini belirten Türk, siyasi yasak getirilen Leyla Zana'nın bu partinin kurucusu olmadığını, destek amacıyla partiye kayıt olduğunu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının uyarısı üzerine ise kaydının hemen silindiğini ve ayrıldığını anlattı. Zana'nın partinin hiçbir siyasi tartışmasına katılmadığını ifade eden Türk, “Ama kararda bakıyoruz, kapatma nedenlerinden biri Leyla Zana gösterilmiştir. Hiçbir siyasi çalışması olmamış, hiçbir parti meclisine katılmamış, parti adına hiçbir çalışmanın içinde olmamıştır. Bu örnek bile, 'Titizlikle inceledik' diyen Anayasa Mahkemesinin ne kadar titiz davrandığını kamuoyunun vicdanına havale ediyorum” diye konuştu.

  "DEMOKRATİK SİYASETİ SÜRDÜRECEĞİZ”

  “Demokratik siyaset devam edecek. Siyaset boşluk kabul etmez” ifadelerini kullanan Ahmet Türk, siyasetin yüceliğine inandıkları, parlamentoyu bir çözüm yeri gördükleri için bugüne kadar siyaset yaptıklarını kaydetti. Türk, “Bundan sonra da elbette ki o demokratik siyaseti sürdüreceğiz” dedi.

  “Artık Türkiye halkının da bazı şeyleri görmesi gerektiğini” söyleyen Türk, şöyle devam etti:

  “(Ergenekon terör örgütünün avukatıyım) diyenler, Ergenekon terör örgütünün davalarına girip takip edenler, sonuna kadar savunanlar hakkında bu ülkede Yargıtay Başsavcısı dava açmıyor. Ama barışı isteyenlerle ilgili davalar açıyor. (Türk halkının öfkesini görecekler) diyenler, adeta halkları karşı karşıya getirmek için mesaj verenler hakkında, savcılar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Milliyetçi Hareket Partisi gibi bir partiyle bunları çok açık bir şekilde dile getiren partilerle ilgili dava açmıyor. Ama meşruiyeti savunan, Kürt halkının özgür, eşit geleceği üzerinde siyaset yapan, halkların özgürleşmesi, çağdaş demokrasinin Türkiye'ye yerleşmesi için çaba gösterenler, demokrasiyi esas alanlar, statükocuya karşı çıkanlar, tekçi zihniyeti mahkum edenler, toplumsal realiteyi dile getirenler bugün bu ülkede bölücü. Bu ülkenin demokrasi taleplerini tehlikeli gören bir mantıkla karşı karşıyayız.”

  Türk, demokratik siyasetin önemini gördüklerini kaydederek, “Mantıklar ne kadar ötekileştirici olursa olsun, bu ülke mutlaka bir gün barışını sağlayacaktır. Halkların ortak mücadelesi, demokrasiyi savunanları ortak refleksi, bu tekçi zihniyeti ortadan kaldıracaktır” dedi.

  “Bu mücadeleyi sürdürürken, Türkiye'de demokrasi isteyenlerin, ezilenlerin, demokrasi için bedel ödemeye hazır olanların, etnik kimliği ne olursa olsun, Türkiye yurttaşları olarak, bir gün bu yanlış, inkarcı, asimilasyoncu zihniyete 'dur' diyeceklerine inandığını” söyleyen Türk, bugün, her dönemden daha acı bir durumla karşı karşıya bulunulduğunu ve bunun önlemlerinin alınması gerektiğini dile getirdi.

  “TÜRKİYE'Yİ ADETA FELAKETİ SÜRÜKLEMEKTE”

  Demokrasiyi savunanların, ortak bir mücadele alanını geliştirmesi gerektiğini ifade eden Türk, “Biz bugünü, kurtuluşun yolu, aklın, mantığın ortaya çıkacağı gün olarak değerlendiriyoruz. Türkiye halkı, artık ortak aklı ve mantığı ortaya koymak zorundadır” dedi.

  Parlamentonun yapısını bildiklerini ifade eden Türk, şöyle konuştu:

  “Parlamentonun bu anlayışı Türkiye'yi adeta felakete sürüklemektedir. Diyaloğun olmadığı bir parlamento, sorunların çözümüne, tartışılmasına tahammül etmeyen bir parlamento var bu ülkede. Yazıktır, bu ülkenin insanına yazıktır. Kürt'e yazıktır, Türk'e yazıktır. Gelin, bu mantıktan kurtulun diyoruz. Türkiye için bir şans yaratalım, barış için bir şans yaratalım, kardeşlik için bir şans yaratalım. Yapmayın, diyoruz. Bütün bu koşullara rağmen, bu haksızlıklara rağmen, bu ötekileştirici politikalara rağmen, buradan çağrı yapıyorum. Bu ülkedeki sorunları görmezden gelemezsiniz. Tarih sizi yargılar, halkların vicdanı sizi yargılar. Lütfen, daha fazla kaosa, bir çatışmaya, bir iç çatışmaya götürmeyin Türkiye'yi. Gelin, bir araya gelin. Tartışın, konuşun. Bu halkların öncülüğünü yapın. Bu halkların taleplerini anlayın, içselleştirin, diyoruz. Biz bin yıldır bu ülkede birlikte yaşadık. Acımasız politikalar, yanlışlıklar, adeta insanlarımızda birbirine güvenmeyi zedelemiş, ötekileştirmiş. Bunu artık görün ve bunun tedbirlerini alın. Bu, Türkiye'nin geleceği için çok önemli. Demokrasi için çok önemli.”

  "PARTİNİN KAPATILMASINDAN RANT SAĞLAYACAĞINA İNANDI”

  Anayasa Mahkemesinin kararının siyasi olduğu iddiasını tekrarlayan Türk, “(Halkın iradesini yok sayamazsınız) diyen, Anayasa Mahkemesi'ni en ağır eleştiren AKP hükümeti ve partisi, onu tartışırken daha sonra DTP'nin kapatılmayla karşı karşıya kaldığı süreçte suskun, sessiz kaldı. Partinin kapatılmasından rant sağlayacağına inandı, demokrasiyi katletti. AKP, kendisi için demokrat parti” ifadelerini kullandı.

  Anayasa Mahkemesinin kararının hukuki gerekçelerine girmek istemediğini söyleyen Türk, kararın tartışılacağını ifade etti.

  Türk, “Demokratik siyaseti önemsiyoruz. Bu konuda arkadaşlarım kararlılıklarını çok açık ifade ettiler. Grubumuz fiili olarak parlamentodan çekilmiştir, çalışmalara katılmayacaktır. Ama umut ediyorum ki herkes bugünü yarını, geleceği yeniden düşünür. Geçmişte aldığımız kararımızın arkasındayız ama tabii bu ülkede dostlarımız, demokrasi mücadelesi veren insanımız var. Her şeyi daha geniş paylaşacağız” diye konuştu.

  Öte yandan, Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, partiye girişlerinde DTP'li bazı milletvekilleri tarafından kapıda alkışlarla karşılandı.

  Türk'ün açıklamalarının ardından bir grup partili, Türkçe ve Kürtçe slogan attı.

  Bu sırada Bağımsız Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, “İstifalarınızı TBMM'ye ne zaman sunacaksınız?” sorusuna “Zamanı gelince” yanıtını verdi.

  Bağımsız Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da partiye gelişinde, Ahmet Türk için, “O bizim devamlı eş başkanımız. Kararlarla değişmez” dedi.

  Bağımsız Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise “Türkiye'nin bir virajı alamadığını” öne sürerek, “Demokrasi susturan değil, konuşturan ve açan bir rejimdir” diye konuştu./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim