Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan, Kanal İstanbul Projesi’nin iptal edildiğine yönelik haberlere ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Kanal İstanbul İmar Planları yürürlükte, vatandaşlarımızın talepleri kapsamında bakanlık tarafından yeni bir imar uygulaması çalışması sürdürülmektedir” denildi.Bakan Murat Kurum, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “Kanal İstanbul Projesi’ni tabii ki iptal etmedik. İmar planları yürürlükte. Gurur projemizi adım adım hayata geçiriyoruz. Yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliği” dedi.

TALEPLER DEĞERLENDİRİLDİ

Yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “İmar Planlarına Yönelik; bakanlığımızca Kanal İstanbul Projemizin de içinde bulunduğu 3 etaptan oluşan toplam 13 bin hektarlık alanın 1/100.000, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlama süreci 2021 yılı içerisinde tamamlanmış olup, söz konusu planlar yürürlüktedir. Haberlerde iddia edildiği gibi imar planlarının iptal edildiği hususu gerçeği yansıtmamaktadır. İmar Uygulaması (parselasyon) işlemine yönelik; Kanal İstanbul Projemizin de içinde bulunduğu 3 etaptan oluşan imar planlarımızın uygulanmasını tesis edecek parselasyon işlemini 2022 yılı başında 1 ay olmak üzere askı ilanına çıkmıştık. Yaklaşık 19 bin parseli ilgilendiren parselasyon işleminin askı ilanı sürecinin tamamlanması akabinde bakanlığımızca yapılan, vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları neticesinde yeni bir imar uygulama değişikliğidir. Örneğin Başakşehir ilçesi Şahintepe olarak bilinen mahallemizde vatandaşlarımızdan gelen talepleri değerlendirerek vatandaşımızın dile getirdiği düzeltmeleri bakanlık olarak yerine getiriyoruz. Bununla birlikte o bölgede kadimden beri köy merkezi dokusunda olan vatandaşlarımızın sorunlarını bakanlık olarak; muhtarlarımız ve belediyelerimiz ev sahipliğinde dinledik, kadimden gelen köy merkezi statüsündeki vatandaşlarımızın da sorunlarını giderecek gerekli düzeltmeleri yapma kararı aldık.”