Sony, Türkiye'den çekilecek mi? Sony, Türkiye'den çekilecek mi?
Derleyen: Ömer Faruk Ekinci / Posta.com.tr | 1999 yılında dünyaya gelen Philip Chism, 2013 yılının sonbaharında ailesi ile birlikte ABD'nin Tennessee eyaletinden Massachusetts'de bulunan Danvers ilçesine taşındı. Buradaki okulunda çok fazla tanınmıyordu. Yalnızca iyi futbol oynaması insanların dikkatini çekmişti.

İnsanlar onun için antisosyal ve hayata karşı ilgisiz ifadelerini kullanıyordu. Chism'in anne ve babası o dönemler zorlu bir boşanma süreci yaşıyordu. Bu da onun psikolojisinde önemli bir etki bırakmıştı.

"MATEMATİĞİ SEVDİREN ÖĞRETMEN"

Chism'in matematik öğretmeni henüz 24 yaşındaki Colleen Ritzer'di. Tüm okul tarafından çok seviliyordu. Derslerde problemler yaşayan, zorlanan öğrencilerinin hep yanında oluyordu.

Öğrencileri onu her zaman pozitif ve mutlu biri olarak gördüklerini söylüyorlardı. O kadar ki öğrenciler, genelde sevmedikleri matematik derslerine sırf Ritzer işliyor diye büyük bir hevesle girdiklerini belirtiyorlardı.

Chism da öğretmeni Ritzer'in gözünde farklı değildi. Bir öğrenci, dersin sonunda Ritzer'in Chism'i çizim becerileri konusunda övdüğünü duydu. Daha sonra ise dersten sonra okulda kalmasını istedi. Onu yaklaşan sınava hazırlamak amacındaydı.

RİTZER'İN 'HAYATİ' HATASI

Genç öğrencisinin Tennessee'den taşındığını bilen Ritzer, bunu dile getirdiğinde Chism oldukça sinirlenmişti. Öğrencisinin huzursuzluğunu gören Ritzer, konuyu değiştirdi. Diğer öğrenciler daha sonra Chism'in kendi kendine konuşmaya başladığını gördü.

22 Ekim 2013 günü sabahı Danvers Lisesi'nin yeni yüklenmiş güvenlik kameraları, 14 yaşındaki Chism'in ellerinde çantalarla okula geldiğini görüntüledi. Chism'in dolaba bıraktığı çantaların içi falçata, maske, eldiven ve kıyafet doluydu.

PEŞİNE DÜŞÜP FIRSAT KOLLADI

Aynı gün, saat 14.54 civarında matematik öğretmeni Ritzer, dersten çıkmış, kadınlar tuvaletine giderken görüntülendi. Chism bu sırada koridorda öğretmenini izliyordu. Bir sınıfa girip kapüşonunu kapatan Chism, takibe devam etti.

Ellerine eldiven giyen genç çocuk, öğretmeninin peşinden aynı tuvalete girdi. Ritzer'ın kredi kartlarını, telefonunu ve iç çamaşırını gasp eden Chism, daha sonra öğretmenine tecavüz etmeye başladı. Bunun ardından da elindeki falçata ile Ritzer'i boynundan 16 kez bıçakladı.

Bu sırada tuvalete giren bir kız öğrenci, yerdeki giysileri ve yarı çıplak birini görünce birilerinin üstünü değiştirdiği düşünerek oradan ayrıldı.

OKULDAN ÇIKIP ÇÖP KUTUSUYLA DÖNDÜ

Chism, suç sırasında çok sayıda farklı kıyafetle göründü. Saat 15.07'de Chism, tuvaletten ayrıldı ve kapüşonunu takarak okulun otoparkına gitti. Burada üstünü değiştirdiği anlaşılan katil, iki dakika sonra farklı beyaz bir tişört ile okula geri döndü.

Daha sonra ise Chism, başka bir kırmızı kapüşonlu ile sınıfa girerken görüldü. Saat 15.16'da cinayeti işlediği tuvalete geri dönen Chism, burada beyaz tişörtünü tekrar giydi ve yüzüne maske takarak öldürdüğü öğretmenini tekerlekli bir çöp kutusunun içine koyarak onu taşımaya başladı.

Çöp kutusunu okulun dışında bulunan ormanlık alana götüren Chism, burada öğretmeninin cansız bedenine bir kez daha tecavüz etti. Bu kez bir ağaç dalını kullanmıştı. Kameralar daha sonra Chism'in siyah bir gömlek ve kot pantolonla okula geri döndüğünü kaydetti.

POLİS CİNAYET MAHALLİNİ BULDU

Ne Chism ne de Ritzer okuldan sonra bulunamayınca, ikisi için de kayıp ilanı çıkartıldı. Öğrenciler ve okul yetkilileri ile görüşen polis ekipleri, banyoda kana rastladı. Cinayet mahalli olan tuvalette Ritzer'in çantası, kanlı bir çöp kutusu ve Ritzer'in kanlı kıyafetleri vardı.

Saat akşam 23.45 sıralarında okulun güvenlik kamera sistemi inceleme altına alındı. Chism anında bir şüpheli haline gelmişti. Chism ise o sıralarda Ritzer'den çaldığı kredi kartı ile kendisine bir sinema bileti almıştı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde karanlık bir otoyoldan yürürken polis devriyesine yakalanan Chism'in üstünde Ritzer'in kredi kartı ve ehliyeti bulundu. Daha sonra Chism'in çantasını detaylıca arayan polis ekipleri burada, Ritzer'in cüzdanını ve iç çamaşırını buldu. Bunların yanında ise üzerindeki kanın bile kuruduğu bir falçata.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ: KAN DONDURAN SÖZLER

Mahkeme kayıtlarına göre, falçatanın üzerindeki kanın kimin olduğunun sorulması üzerine Chism, 'Bu, kızın' cevabını verdi. Kızın nerede orduğu sorulduğunda ise Chism, soğuk kanlı bir şekilde ormanlık alana gömülü olduğunu söyledi.

Gece saat 03.00 sularında polis ekipleri, Ritzer'in kana bulanmış yarı çıplak üzerinde yapraklarla bulundu. Ritzer'in cinsel organından bir ağaç dalı da olay yerinde çıkarıldı.

Philip Chism, cinayet ve tecavüz suçlarından yargılandı. 2016 yılının Şubat ayında bir yetişkin olarak mahkemeye çıkan Chism, en az 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.