• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Kamyon arkası yazı yasaklanıyor

  24.10.2007 11:56
  Yeni toplu taşıma kanunuyla otobüste lahmacun yenilmeyecek, hayvan taşınmayacak.
  Kamyon arkası yazı yasaklanıyor
  Kamyon arkası yazı yasaklanıyor Kamyon arkası yazı yasaklanıyor Kamyon arkası yazı yasaklanıyor


  Yeni toplu taşıma kanunuyla otobüste lahmacun yenilmeyecek, hayvan taşınmayacak.

  Bugün Meclis'e gelecek olan Türk Ticaret Kanunu Tasarısı şirketlerde, toplu taşıma araçlarında birçok alışkanlığı değiştirecek

  Türk Ticaret Kanunu Tasarısı bugün Meclis�e geliyor. Tasarıya göre her şirket mutlaka bir internet sitesi kuracak. Kamyon ve dolmuşlarda sık görülen, "Kamyon çeker 10-20 ton, gönlüm çeker Paris Hilton", "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım" şeklindeki yazılar kaldırılacak.

  TBMM Adalet Komisyonu, 22. Dönemde Genel Kurul'da görüşülemediği için kadük olan ve bu dönem Hükümet tarafından yenilenen 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nı bugün görüşecek. Adalet Komisyonu, 1957 yılından beri uygulanan Türk Ticaret Kanununu yürürlükten kaldıran, AB'nin ticaret hukukuna ilişkin müktesebatını Türk hukukuna uyumlaştıran, teknolojik gelişmelerin ticaret hukukuna etkileri konusunda çağdaş düzenlemeler içeren 1535 maddelik tasarıyı 18 Nisan 2007'de benimsemiş, ancak tasarı TBMM Genel Kurulunda ele alınamamıştı. Tasarıda şu yenilikler yer alacak:

  OTOBÜSTE LAHMACUN YEMEK YASAKLANIYOR

  Tasarı ile yolcu taşımacılığı açısından geleneksel alışkanlıklar terk edilecek, çağdaş düzenlemeler benimsenecek. Taşıyıcı, yolcuları rahat bir yolculukla ve sağlıklı olarak gidecekleri yere ulaştırmakla, özellikle hava, ses, yer ve çevre kirliliğine meydan vermemek için gerekli düzeni kurmakla yükümlü olacak. Buna göre, şehirlerarası toplu taşıma araçlarında, başkalarını rahatsız eden yiyecekler tüketilemeyecek. Şehirlerarası yolculuklarda, yumurta, soğan, pide ve lahmacun yenilmeyecek; otobüslerde, tavuk ve horoz gibi canlı hayvan taşınmayacak.

  "SOLLAMA BENİ, MAHCUP EDERİM SENİ" YAZILAMAYACAK

  Toplu taşıma araçlarının dış yüzeyinin sade bir görünümde olması gerekecek. Kamyon ve dolmuşlarda "Kamyon çeker 10-20 ton, gönlüm çeker Paris Hilton", "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım", "Aşıksan vur saza, şoförsen bas gaza", "Aşk çekenin, yol gidenin", "Yaklaşma toz olursun, geçme pişman olursun", "Sollama beni, mahçup ederim seni" gibi yazılar kaldırılacak.

  BİLET BAŞKASINA SATILIRSA TAZMİNAT ÖDENECEK

  Taşıyıcı, bilette belirtilen yerin başka bir kişiye verilmesi, bilette gösterilen araç yerine, onunla aynı düzeyde olmayan başka bir aracın sefere konulması, aracın belli saatten önce hareketi nedeniyle yolcunun yetişememesi, araçta ilk yardım malzemelerinin ve ilaçlarının bulundurulmaması nedenleriyle de sorumlu olacak, herhangi bir zarar ispat edilmese bile taşıyıcı, bilet parasının 3 katı tazminat ödeyecek.

  HACİZLİ GEMİLERİN SATIŞI KOLAYLAŞACAK

  Yolcular, gemi kazalarında tazminat alma hakkına kavuşacak. Deniz kazalarında kurtarma ve yardım faaliyeti yapılırken, çevre de korunacak. İskenderun�da "Ulla" gemisinin neden olduğu olayların önlenmesi amacıyla, hacizli Türk veya yabancı bayraklı gemilerin "vaktinden evvel" satılmaları olanağı getirilecek.

  "SORUMLULUK SİGORTASI" İLK KEZ TÜRK HUKUKUNDA

  Meslekleri gereği bir hata yapıp, tazminat talebiyle karşılaşacağını düşünen kişilerin düzenleyeceği sözleşmelerle ilgili olarak, "sorumluluk sigortaları" kavramı, Türk hukukuna ilk defa girecek. Zarar gören, uğradığı zararı doğrudan sigortacıdan isteyebilecek.

  Hayat sigortasında, AB'ye uygun yeni düzenlemeye göre, sigorta yatıranlar, sigortacının cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeden vazgeçebilecek. Sigortalının sözleşmeyi sona erdirme süresi, 3 yıldan 1 yıla indirilecek.

  İŞYERİNE, CHRISTIAN DIOR�UN KALFASI ASMAK YASAK

  Yanıltıcı, incitici ve kötüleyici beyanlar, karşılaştırmalı ve aşırı reklamlar; paye, diploma veya ödül almadığı halde bunlara sahipmişcesine hareket etmek; rekabeti bozucu satış yöntemleri, haksız rekabet sayılacak. İşyerine, yanıltıcı şekilde "Paris'ten diplomalı terzi", "Christian Dior'un kalfası", "ödüllü çevirmen" gibi sahte belge asarak haksız rekabet yaratanlara, 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  Evin kapısına gelerek veya yoldan çevirerek yapılan satışlar, "saldırgan satış yöntemi" olarak değerlendirilecek.

  Haksız rekabet fiillerinden birini kasten işleyenlere, 2 yıla kadar hapis ve para cezası verilecek.

  BİLEŞİK FAİZE SON VERİLECEK BİLGİ BANKASI KURULACAK

  Ticari işlerde faiz oranı serbestçe belirlenecek. Bileşik faiz uygulamasına son verilecek. Kooperatif, ticaret şirketi sayılacak. TOBB nezdinde, sicil kayıtlarının elektronik ortamda sunulabileceği bir bilgi bankası kurulacak.

  İnternet sitesi kurmayan şirket yöneticisine hapis

  Tasarıya göre, her şirket, internet sitesi kurmak zorunda olacak. Şirketlerin yönetim kurulu ve genel kurul toplantıları, internette yapılabilecek. Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya bilgi toplumu hizmetlerine uygun hale getirmeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. KOBİ'lere ise 1 yıl süre verilecek.

  SPK'dan izin almadan para toplayanlara, 6 aya kadar hapis cezası verilecek. Tek pay sahipli anonim şirket kurulabilecek.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim