• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kamu-Sen'li Memurlardan İş Güvencesi eylemi

  26.06.2014 14:15
  Türkiye Kamu Sen üyesi bir grup memur, hükümetin çıkarttığı kanun tasarılarıyla memurların haklarını gasp ettiği ve iş güvencesini elinden aldığı gerekçesiyle Sevgi yolunda eylem yaptı.
  Kamu-Sen'li Memurlardan İş Güvencesi eylemi
  Kamu-Sen'li Memurlardan İş Güvencesi eylemi Kamu-Sen'li Memurlardan İş Güvencesi eylemi Kamu-Sen'li Memurlardan İş Güvencesi eylemi

  'Memurlar ateş çemberine atılmak isteniyor'

   Türkiye Kamu Sen Aydın  Temsilcisi  Rıdvan Naci Devli, yaptığı açıklamasında,'' Yıllardan beri yetersiz kaynakla, elverişsiz şartlarda, düşük ücretle hizmet yürüten memurlarımız, art niyetli saldırıların hedefi olmakta, asılsız iftiralara maruz kalmaktadır. Memurluk mesleğine karşı yapılan bu saldırıların altında bir tek hedef yatmaktadır, Memurların bugüne kadarki en büyük kazanımı olan iş güvencelerinin ellerinden alınmak istenmesidir. Bir çalışan için kazanılmış en büyük hak, iş yunus-yapucu-001.jpggüvencesidir. ktidar, geldiği günden beri memurluk güvencesini ortadan kaldırarak güvensiz ve güvencesiz bir çalışma hayatı oluşturmak için altyapı hazırlamakta, her türlü söylemlerle, kazanılmış haklarını yok edecek uygulamalarla, memurlarımızı adeta bir ateş çemberinin içine atmak istemektedir" diye konuştu.

  'İktidarın hukuku askıya alması ve memurun iş güvencesinin yok edilmesi demektir'

  İş güvencesinin, devlet memurların geleceğinden çok, ülke ve milletin menfaatlerinin ve geleceğinin gereği olduğunu vurgulayan Devli , "Bizler, toplu sözleşme masasında oturup anlaştığımız, Kamu Görevlileri Danışma Kurulu’nda karara bağladığımız,2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi, disiplin cezalarının affı,  yardımcı hizmetler sınıfına ek gösterge verilmesi, 4/C’li sözleşmeli personele kadro verilmesi, emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık hizmet süresi sınırının kaldırılması, öğretim elemanlarının ücretlerinin iyileştirilmesi gibi konuların torba kanunla hayat bulmasını beklerken, iktidar Soma’nın acısından dahi kendisine fırsat yaratıp, memurların iş güvencelerini yok edecek uygulamalar peşinde koşuyor.  Hükümetin önergelerinin yasalaşması durumunda, kamu görevlisi usulsüz yollardan işten çıkarıldığını ya da başka bir göreve atandığını yargı yoluyla ispat etse bile iki yıl süreyle görevine dönemeyecek, üstelik yargı kararını yerine getirmeyen yetkililer hakkında hiçbir yasal işlem yapılamayacaktır. Yani görevden alınanlar davaları kazansalar bile eski görevlerine dönemeyecek, yargı kararlarını uygulamayan idareciler hakkında ise ceza soruşturması açılmayacaktır. Böyle bir uygulama hukuk devletinin katledilmesi, iktidarın hukuku askıya alması ve memurun iş güvencesinin yok edilmesi demektir'' şeklinde konuştu.

       'Güvencesiz çalışmayı kabul etmiyoruz'

  İktidar'ın yanlış yaptığını belirten Devli, İktidar yaptığı yanlışı görmeli, Türk memuru sürüklendiği uçurumun farkına varmalı ve derhal bu sevdadan vazgeçilmelidir. Tayin hakkı olmayan, aile bütünlüğümüzün korunmadığı, her türlü baskıya ve istismara açık, yarınımızın belli olmadığı, geleceğimizin karartıldığı, güvensiz ve güvencesiz çalışmayı kabul etmiyoruz''dedi.

  'İktidarı uyarıyoruz'

  İktidarı yapmış olduğu hatadan dönmesi için uyarılarda bulunan Devli,
  İktidarın memurlara karşı takındığı bu düşmanca tutum değişmediği, bu tasarı geri çekilmediği takdirde, hiç görmedikleri tepkiyi göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Memurların da daha fazla hak kaybına tahammülü kalmamıştır. Bu tasarı, bir anlamda memurların yaşam hakkına yapılan saldırıdır. Bundan sonra yapacağımız her eylem de meşru müdafaa anlamı taşıyacak ve hiçbir sınır tanımayacaktır. Memurun varlığına yapılan bu hayâsız saldırının durmaması halinde Türkiye'nin her noktasında memurun sesini, gücünü ve kararlılığını herkesin hissedeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır''diyerek sözlerini tamamladı.

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım!

  img_0903.jpg

  img_0904.jpg

  img_0905.jpg

   

   

   

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim