• BIST 109.200
 • Altın 153,755
 • Dolar 3,8233
 • Euro 4,5095

  Kamu-Sen'den açıklama

  14.09.2009 12:07
  Hükümetle kamu çalışanları arasında 8. dönem toplu görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlanması sebebiyle Kamu-Sen Aydın il temsilcisi Rıdvan Naci Devli yaptığı basın açıklaması ile kamu çalışanlarının kamuya güveninin kalmadığını söyledi.
  Kamu-Senden açıklama
  Kamu-Sen'den açıklama Kamu-Sen'den açıklama Kamu-Sen'den açıklama

  Türkiye Kamu-Sen olarak 8 yıldır memurların ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek için aralıksız olarak toplu görüşme masasına oturduklarını ve bu süreçte masadan kalkmayıp, müzakereden kaçmadıklarını anca karşı tarafın uzlaşı ve hoş görüye bir şans vrmediğini iddia eden Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Rıdvan Naci Devli “Bundan sonra bütün kamu kurumlarının önü eylem alanıdır” dedi.
  Bu güne kadar iyi niyet ve samimiyeti görmek, toplu görüşme masasına bir anlam kazandırmak adına uğraş verdiklerini ancak bugüne kadar mutabakat metni hükümlerinin bir çoğunun hayata geçirilmediğini bu nedenle hükümete ve kamu işveren kuruluna güvenlerini kaybettiklerini ifade eden Kamu-Sen Aydın İl Temsilcisi Devli “Bugüne kadar toplu görüşmelere başkanlık yapan sayın bakanlar attıkları imzalara sahip çıkmamışlardır. Gayret ve iyi niyetimize Kamu işveren heyeti tarafından aynı samimiyetle karşılık verilmemektedir. Bizler kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerini korumak ve ilerletmek için mücadele ettikçe, karşımızdaki irade buna karşı, sorunları çözümsüz hale getirmek için uğraş vermiştir. Toplu görüşmelerin uzlaşmazlıkla bitmesi durumunda, tarafları uzlaşmaya zorlayacak olan tahkim mekanizmasının da olmaması, Kamu İşveren tarafını, memurların sorunlarını ciddiye alma konusunda isteksizliğe sürüklemektedir. Bu nedenle 8 yıldır Uzlaştırma Kurulu kararlarının taraflarca mutabakat metni hükmünde kabul edilmesini talep etmekteyiz. Ancak hükümet, her konuda olduğu gibi Uzlaştırma Kurulu'nu da yok saymaktadır. Buna rağmen bizler bugüne kadar toplu görüşme masasını anlamlı kılmak, toplu görüşme masasını sonuç alma masası haline getirmek için bütün iyi niyetimizle, uzlaşma arayan taraf olduk. Bu dönemde kamu görevlilerinin toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tek engel siyasi irade olmuştur. Hükümet, uluslar arası sözleşmelerden doğan yükümlülüğünü yerine getirmek zorundadır. Hükümet, kamu görevlilerinin sesini duymak zorundadır.Türkiye Kamu-Sen, grev ve toplu sözleşme hakkını elde edinceye kadar mücadelesini her platformda sürdürecektir” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim