Kamu işçilerinin merakla beklediği tediye ödeme tarihleri belli oldu. Kamuda istihdam edilen işçilere her yıl ikramiye ya da diğer adı ile tediye ödemesi yapılıyor. 2024 yılının ilk yarısı geride kalırken, on binlerce kamu işçisi hükümetten gelecek açıklamayı bekliyordu. Beklenen haber sonunda geldi, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla tediye ödeme tarihleri belli oldu. Peki, 2024 tediye ödemesi ilk taksit ne zaman? İşte yanıtı…

Kamu işçilerine ödenen tediye ödemeleri için tarih netleşti Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karar ile 2024 tediye ödemeleri iki taksit şeklinde ödenecek. Kamu işçileri ocak ve nisan aylarında ilave tediye ödemelerini almıştı. İşçilerin bir aylık brüt ücret tutarı kadar ödenecek tediye ödemesinin ilk taksiti Kurban Bayramı öncesinde hesaplarda olacak. İşte 2024 tediye ödeme tarihlerinin ayrıntıları…

TEDİYE ÖDEME TARİHLERİ BELLİ OLDU

6772 sayılı Kanun kapsamına giren kurumlarda çalışan işçilere 2024 yılında verilecek tediyeler için Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre tediye ödemeleri iki taksitte ödenecek.

Sıfır otomobilde indirim üstüne indirim! Piyasalar 7 Temmuz'u bekliyor Sıfır otomobilde indirim üstüne indirim! Piyasalar 7 Temmuz'u bekliyor

2024 TEDİYE ÖDEMESİ İLK TAKSİT NE ZAMAN?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 2024 tediye ödemesinin ilk taksiti 14 Haziran’da hesaplara yatırılacak.

Tediye ödemesinin ikinci taksiti ise 13 Aralık’ta yapılacak.

TEDİYE ÖDEMESİ NEDİR?

Tediye ödemesi, işçilere her yıl bir aylık brüt ücretleri tutarında yapılan ikramiyedir. Tediye ödemesi, 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması ve 6212 Sayılı Kanunun 2 nci Maddesinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun ile düzenlenmiştir.

Tediye ödemesinden, genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumlar ile belediyelerde işçi statüsünde çalışanlar yararlanabilmektedir. İşçiler, yılda 2 taksitte tediye ödemesinden yararlanmaktadır.

Tediye ödemesinden yararlanabilmek için işçilerin 1 Ocak tarihindeki iş akitlerinin devam ediyor olması gerekmektedir. Ayrıca, işçilerin 1 Ocak tarihinden önceki son bir yıllık dönemde en az 108 gün çalışmış olması gerekmektedir.

Tediye ödemesi, işçilerin aylık ücretlerine zam yapılmasını gerektirmez. Tediye ödemesi, işçinin 1 Ocak tarihindeki çıplak brüt ücretine göre yapılır.