TOGG'da sistem değişti! Ağustos ayında satış 14 katına çıktı TOGG'da sistem değişti! Ağustos ayında satış 14 katına çıktı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2022 yılında 20 farklı bölgede toplam 850 MW kapasite için düzenlenen YEKA RES-3 ihalesi kapsamında Kalyon Enerji, toplamda 260 MW kapasiteye ulaştı. 2023 Ocak ayında Enercon ile Kalyon Enerji’nin grup şirketlerinden Kalen Enerji arasında YEKA WPP-3 projelerinden Ordu RES 40 MW kapasiteli ilk türbin tedarik ve montaj sözleşmesi imzalandı. Buna göre Enercon ve Kalyon Enerji; Elazığ, Bilecik, Bayburt, Ankara ve Trabzon bölgelerinde 220 MW kapasiteli Kalyon Enerji’nin YEKA RES-3 projeleri için 64 adet E-138 EP3 rüzgâr türbini teslimi ve kurulumu konusunda anlaştı. Kalyon Enerji, projeleri ‘YEKA 3 ihalesi’ şartnamelerine göre geliştirecek ve işletecek. 

Türbinlerin ana bileşenleri Türkiye’de üretiliyor

E-138 EP3 rüzgâr türbinlerinin motor yuvaları hariç tüm ana bileşenlerinin Türkiye’de üretildiğini dile getiren Enercon CAMEA Bölge Başkanı Arif Günyar, 25 yıllık tecrübeleri ve köklü tedarik zinciri ağlarıyla E-138 EP3 türbin tipini Türkiye’nin en yüksek lokalize türbini olarak geliştirdiklerine dikkat çekiyor. Bugün itibarıyla ülkede 150’den fazla E-138 EP3 türbini kurarak bunları devreye aldıklarını hatırlatan Günyar, Enercon’un ülkenin yenilenebilir enerji stratejilerinde kritik bir rol oynayan 1.000 MW’lık YEKA RES 2 projesinin türbin temini ve kurulumunun tamamını üstlendiğini belirtti.