Dünyanın en popüler kahvaltıları 2024 listesi belli oldu! Türkiye sıralamaya damga vurdu Dünyanın en popüler kahvaltıları 2024 listesi belli oldu! Türkiye sıralamaya damga vurdu
Kalsedon, kuvars ailesinin bir taşıdır ve geçmişi de Hitit dönemine kadar uzanır. Kalsedon taşı genelde beyaz renkte ve mumsu bir parlaklığa sahiptir.

Kalsedon taşı mumsu parlaklığa sahip, yarı opak ve genelde beyaz renkte olan bir taştır. Kuvars grubuna ait olan kalsedon taşının kahverengi, sarı, gri ve yeşil türleri de bulunur. Geçmişi Hititlere kadar giden kalsedon taşı kaya oyuklarında oluşmaktadır. Anadolu bölgesinde mavi altın olarak da bilinen kalsedon taşının ruhu beslediğine ve inançları güçlendirdiğine inanılır.

Silikatlar ve oksitler grubunda olan kalsedon taşının başarı ve gücü temsil ettiği bilinir. Özgül ağırlığı ortalama 2,60 olan bu taşın sertlik değeri de 7 olarak tespit edilmiştir. Genellikle süs eşyası yapımında ve mücevher yapımında kullanılır. En çok Almanya, Namibya Meksika ve Eskişehir'de yaygın olan bir taştır.

Kalsedon Taşının En Bilinen Faydaları...

Öksürüğü hafiflettiğine inanılır ve cilt fonksiyonlarının da iyileştirilmesini sağlar.

Kronik hastalıklara iyi gelir ve özellikle de Demans ile Alzheimer hastalıklarına faydası vardır.

Göz rahatsızlıklarında faydalıdır ve göz sağlığını korur.

Metabolizmayı uyararak daha hızlı çalışmasını sağlar ve sindirimi düzenler.

Kötülüklerden korur ve uykusuzluğa da iyi geldiği savunulur.

İyimserlik duygusunu güçlendirir ve iyi dileklerin gerçekleşmesine de yardımcı olur.

Cömertliği, hassaslığı ve anlayışı temsil ederek hitabet yeteneğinin güçlenmesini sağlar.

Nazara karşı etkili bir taş olduğu düşünülür.

Çakraları dengeler ve zihni daha dayanıklı kılarak bunamaya karşı iyileştirici özellikler gösterir.

Kişinin finansal olarak hedeflerine ulaşmasını destekler.

Kalsedon taşı Çeşitleri Nelerdir?

Mavi kalsedon: Koyu mavi tonlarında olur ve çok değerlidir. Genelde gök mavisi olur, Eskişehir'de çıkarılır. 

Sarduan: Turuncu, kahverengi, sarı ve kırmızı tonlarında farklılık göstermektedir. Yarı saydam bir yapıya sahip olan sarduan taşı Yunanlılar tarafından yüzük ve mühür yapımında kullanılmıştır.

Krisopras: Yarı saydam ve yeşil renkte olur. Özel rengi de barındırdığı nikel oksitten kaynaklanır. Açık renkli ve şeffaf olan türüne de praz adı verilir. 

Karnalin: Yarı saydam özelliklidir ve kırmızı renktedir. Rengini demir oksitten alan karnalin taşının geçmişi de Tunç çağına kadar uzanmaktadır.

Kalsedon Taşı Hangi Burçlarla Uyumlu?

Kalsedon taşı yengeç, terazi ve yay burcu ile uyumlu bir doğal taştır. Enerjisi ve titreşimi ile uyumlu olan burçlar tarafından kullanılması daha etkili olur. Fakat tüm burçlardan kişilerin kalsedon taşını kullanması da mümkün olur. Kalsedon taşının uyumlu olduğu çakralar da boğaz çakrası ve göz çakrasıdır.