• BIST 94.244
 • Altın 253,296
 • Dolar 5,8339
 • Euro 6,5442

  Kalın'ın Bolton'a verdiği kırmızı dosyalarda ne vardı?

  08.01.2019 18:14
  ABD heyetiyle Ankara'da gerçekleştirilen sonrası İbrahim Kalın, bir gazetecinin sorusu üzerine Bolton'a verilen 2 kırmızı dosyanın içeriği hakkında da bilgi verdi.
  Kalın'ın Bolton'a verdiği kırmızı dosyalarda ne vardı?
  Kalın'ın Bolton'a verdiği kırmızı dosyalarda ne vardı? Kalın'ın Bolton'a verdiği kırmızı dosyalarda ne vardı? Kalın'ın Bolton'a verdiği kırmızı dosyalarda ne vardı?

  ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ''Çekilme sürecinin nasıl ilerleyeceğini detaylı konuştuk. Sayın Trump'ın çekilme kararından memnuniyet duyuyoruz'' dedi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, basın toplantısı düzenledi.

  Kalın'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  ''Çekilme sürecinin nasıl ilerleyeceğini detaylı konuştuk. Sayın Trump'ın çekilme kararından memnuniyet duyuyoruz fakat bunun nasıl olacağı, geriye nasıl bir yapının bırakılacağı, özellikle dağıtılan ağır silahların ne olacağı, oradaki Amerikan askeri üslerinin ve lojistik merkezlerinin akıbeti gibi konuların da açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bu toplantıda bu bahisleri etraflı bir şekilde ele aldık.

  DEAŞ ile mücadelede herhangi bir duraklama söz konusu değil. PKK, PYD Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamazlar. Suriye Kürtleri ile YPG'nin karıştırılmasına tepki verdik. YPG, PYD'ye destek konusu Trump yönetimi için bir sorun olmaya devam ediyor. Çekilme sürecinin PYD/YPG dahil olmak üzere terör örgütlerine ya da başka unsurlara yeni fırsat alanı yaratmasına izin vermemeliyiz. Bizim YPG konusundaki tavrımız net. Münbiç yol haritası mutabık kalındığı şekilde uygulanmalı. Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de hiçbir sivilin canı ve malının zarar görmemesi için Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor, getirecek.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BOLTON'I GERİ Mİ ÇEVİRDİ?

  Sayın Cumhurbaşkanımızın Bolton'a teyitli randevu sözü yoktu. Böyle bir talep söz konusuydu ama teyit etmemiştik. Bolton'ın muhatabı bellidir buna gerek duyulmalı bunu tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz. Bolton'ın İsrail'deki açıklamaları tepkiye neden oldu. 'Türkiye Kürtleri katledecek' gibi argümanlar PKK propagandasıdır.

  ABD'NİN SURİYE'DEN ÇEKİLME TAKVİMİ

  İlgili birimler konuyu, sahadaki çekilme sürecini, mahiyetini, geride bırakılacak tabloyu detaylı şekilde ele alacak. Yavaşlama diye bir şey söz konusu değil. 18 ya da 19 Aralık tarihinde bunu resmen kamuoyuna duyurdular. Bize verilen süreler 60-100 gündü, şimdi 120 gün telaffuz ediliyor bilinçli bir geciktirme görülmüyor.

  Bir değil iki dosya verdim ikisi de kırmızı dosyaydı. Birisi Türkiye'nin Kürt kardeşlerimize yönelik kucaklayıcı politikasına ait bir dosyaydı.

  Diğeri de PKK YPG'nin insan hakları ihlallerini içeren bir dosyaydı.

  Şu anda Erdoğan ile Trump'ın planlanmış bir görüşmesi yok..''

  ABD'NİN YPG'YE GÜVENCE ŞARTI

  Bolton'a üslup konusundaki hassasiyetimizi anlattık.

  YPG'YE VERİLEN SİLAHLAR

  Silahların toplanması meselesini detaylı konuştuk. Bu konuda çalışma yaptıklarını söylediler. Asıl önemli olan buradan çekilirken geride neyin nasıl bırakılacağı, silahların toplanıp toplanmayacağı, oradaki Amerikan üslerinin akıbetinin ne olacağı ve ABD'nin artık kendileri için de ciddi bir maliyet haline gelen YPG ile angajmanlarını ne zaman ve ne şekilde sonlandıracağı meseleleridir. Fırat'ın doğusunun terör unsurlarından ve tehditlerinden bütünüyle temizlenmesi de elbette bu şarta bağlıdır. Oradaki Kürtler de dahil olmak üzere sivillerin can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye, en büyük hassasiyeti gösteren ülkedir. Ama hiç kimse Türkiye'nin bir terör örgütüne güvence vermesini, onu şu veya bu gerekçeyle aklayıp meşrulaştırmasını beklemesin.

  SURİYE'DE ABD ÜSLERİ

  16 üs konusunda da çalışma yaptıklarını anlıyorum.''

   

  FIRAT'IN DOĞUSUNA HAREKAT PLANI

  Biz herkesle koordinasyon yaparız ama kimseden izin almayız. Artık ortak devriyenin ötesinde bir noktaya geldik. YPG'lilerin oradan tamamen çekilip yerel unsurlara Münbiç'in devredilmesi gerek."

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim