• BIST 107.657
 • Altın 152,854
 • Dolar 3,7162
 • Euro 4,3697

  Kahveciler Ankara'ya...

  07.08.2009 17:50
  Kahveciler Pazartesi Günü Ankara'da toplanıyor.
  Kahveciler Ankaraya...
  Kahveciler Ankara'ya... Kahveciler Ankara'ya... Kahveciler Ankara'ya...

  Kapalı alanlara getirilen sigara içme yasağının ardından ülke genelinde olduğu gibi Aydın"da da işletmelerin kapanmaya başladığını ve bir çok işletmenin "yasada düzenleme beklentisi" nedeniyle kepenk kapatmamak için dirediğini belirten Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Hulusi Akşit pazartesi günü sorunun Ankara"da tartışılacağını söyledi. Şu an itibariyle sigara yasağı nedeniyle ülke genelinde binlerce işyerinin kapandığını ve bu sayısının yasada düzenleme yapılmaması halinde önümüzdeki günlerde katlanarak artacağını belirten TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Akşit, ülke genelindeki Kahveciler Odası Başkanlarının Pazartesi günü Ankara"da toplanacağını söyledi.
  Yasağa karşı olmadıklarını ancak kahvehane, lokanta veya değişik işletmelerde sigara için ayrı bir bölüm oluşturulması gerektiğini ifade eden Hulusi Akşit, "Yasanın 5. maddesinde 'Bu kanunun tütün ürünlerinin tüketilmesi, tahsis edilen kapalı alanların koku ve duman geçişini önleyecek şekilde tecrit edilmesi ve havalandırma tertibatı ile donatılması gerekir' yazıyor. Biz bunu istiyoruz. Kahvehanelerimiz Osmanlı'dan geliyor. Osmanlı geleneğine uygun olarak herkesin stres attığı, dertleştiği, hatır paylaştığı mekanlar. Eğer kahvehaneler kapanırsa bu defa içenler evlerinde içecek. Bu da çocuklarımıza olumsuz etkileyecek” dedi.
  Şu ana kadar mevsim yaz olduğu için insanların bir şekilde dışarı çıkıp sigara içtiğini, havalar soğuduğunda bu sorunun daha da büyüyerek işletme sahipleri ile müşteriler arasında ciddi sıkıntılara neden olacağını kaydeden Akşit, işletmelerdeki iş oranın yüzde 70 oranında düştüğünü kaydetti.
  Yasaktan Türkiye"de direkt olarak 400 bin, dolaylı olarak milyonlara bulan işyerinin olumsuz etkilendiğini kaydeden Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hulusi Akşit, Aydın"da yaşanan sorunları Pazartesi günü Ankara"da düzenlenecek toplantıda dile getirecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim