Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.4'lük depremin ardından, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk'e bağlanarak yaptığı ilk açıklamada, 'Özellikle yanıltıcı veya bir yere odaklanıcı mesajlar vermekten ziyade şu anda ilk işimiz arama kurtarmadır, arama kurtarmaya destek olan mesajları paylaşsınlar, bunu bütün TV’lere bütün internet sitelerine rica ediyorum. Şu ana kadar yaklaşık olarak 22 artçı oldu en büyüğü 6,6 olarak gerçekleşti. Hasarlı bölgelere kesinlikle girilmemeli.' dedi.

AFAD MERKEZİNDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aram kurtarma ve ilk müdahale koordinasyonları için geldiği AFAD merkezinde açıklamalarda bulundu;

"Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana ve Kilis tabii 7,4 yıkım ortaya koyan bir depremdir, Şu anda bütün valilerimiz görevlerinin başında. Şu anda Türkiye’nin birçok noktasından arama kurtarma ekipleri ilgili bölgelere sevk ediliyor. Biz de bakan arkadaşlarımızla, Kahramanmaraş’a ben gideceğim, Osmaniye’ye gençlik ve spor bakanımız, Adıyaman'a Ulaştırma bakanımız gidecek, Tarım Bakanımız Hatay'a, Kültür ve Turizm Bakanı Malatya'ya gidecek. Öncelikle birkaç önemli duyurumuz var, vatandaşlarımızın bulunduğu yerlerde araçlarını hareket ettirmemeleri önem taşımaktadır. Cep telefonları konusunda mümkün olduğunca bütün Türkiye’de vatandaşlarımızdan tek bir isteğimiz var, cep telefonlarını deprem bölgelerinin dışında kullanmamalarıdır, hatları meşgul etmemeleridir. Özellikle sosyal medyada da şöyle bir çağrıda bulunmak istiyorum, dezenformasyon şu noktada bu ülkeye yapılabilecek büyük bir ihanettir, hem yanıltıcı hem meşgul edici maalesef milletimizi de üzen bir noktaya getirir.

Şu anda kargo uçaklarımız sevkiyatlarımız hazır, maalesef hayatını kaybeden vatandaşlarımız var, bilgi aldıkça buradan AFAD merkezinden İletişim Başkanlığı buradan gün boyunca vatandaşlarımızı bilgilendirecek anonslar gerçekleştirecektir.

Özellikle yanıltıcı veya bir yere odaklanıcı mesajlar vermekten ziyade şu anda ilk işimiz arama kurtarmadır, arama kurtarmaya destek olan mesajları paylaşsınlar, bunu bütün TV’lere bütün internet sitelerine rica ediyorum.

Ailesiyle enkazdan çıktı, sonrasında otomobil çarptı! Deprem gecesi yaşadığı dehşeti anlattı: Kıyamet gibiydi Ailesiyle enkazdan çıktı, sonrasında otomobil çarptı! Deprem gecesi yaşadığı dehşeti anlattı: Kıyamet gibiydi

Şu ana kadar yaklaşık olarak 22 artçı oldu en büyüğü 6,6 olarak gerçekleşti. Hasarlı bölgelere kesinlikle girilmemeli."