AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Danimarka’da yaşanan olaylara kınama AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş’tan Danimarka’da yaşanan olaylara kınama
ABD’nin New York Times gazetesindeki “Deprem Türk kentinin kalbinde nereleri yok etti?” yazılı haberde şu ifadeler yer aldı:

“Yıkılan apartmanlar, sokaklara dağılmış molozlar, bir futbol stadyumundaki çadırlara sığınmış aileler... Görüntüler, pazartesi günü meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki yıkıcı deprem ve ardından gelen alışılmadık derecede güçlü artçı şokların merkez üssü olan 400 bin nüfuslu şehir Kahramanmaraş’taki yaygın yıkımı gösteriyor.”

Gazete, uydu görüntülerini kullanarak Kahramanmaraş’ın merkezinde açık yıkım belirtileri gösteren yaklaşık 200 bina tespit ettiklerini de belirtti.

‘MERKEZDE HASAR DAHA BÜYÜK’

Haberde, “Daha yüksek binaların bulunduğu şehir merkezi özellikle sert bir şekilde etkilenirken, şehir merkezinin dışındaki yerleşim bölgelerinde daha az bir tahribat görüldü. Maraş’taki hasar, Türkiye’nin güneyi ve kuzeybatı Suriye’de görülen enkazın sadece bir kısmı. Deprem, bölgede şimdiye kadar kaydedilen en güçlü depremlerden biriydi ve Türkiye’de 1939’da 30 binden fazla insanı öldüren 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depremiyle yaklaşık aynı büyüklükte” denildi.

Gazete bir başka haberinde de “Türkiye ve Suriye’de düzinelerce şehirde binlerce bina moloza dönerken, yetkililer, zarar görmüş bölgelerdeki sokakların eski hallerine benzemesinin en az on yıl alacağını söylüyor” denildi.

İşte gazi şehrimiz Kahramanmaraş'ın karada yaşanmış en büyük deprem felaketinden önce ve sonraki durumu...

Stadyum çadır kent oldu.