• BIST 108.740
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6678
 • Euro 4,3293

  Kahramanlara vefa borcu

  30.04.2008 17:27
  Aydınlı milli mücadele kahramanlarının mezarları anıtlaştırılacak.
  Kahramanlara vefa borcu
  Kahramanlara vefa borcu Kahramanlara vefa borcu Kahramanlara vefa borcu

  Milli Mücadele yıllarında üstün kahramanlıklar sergileyen Aydınlı kahramanların, gelecek nesillere daha iyi tanıtılması için Aydın İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile başlattığı proje çalışması tamamlandı. Proje kapsamında 2. Meşrutiyet Meclisi'nde Aydın'ı, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisinde ise İzmir'i temsil eden Nazillili Hacı Süleyman Efendinin Nazilli'deki mezarı ile, Milli Mücadelenin önemli isimlerinden Durmuş Ali Efe'nin, İncirliova'nın Erbeyli Köyü'ndeki mezarlarının anıtlaştırılmasına karar verildi. Çalışmadaki amacın hem Milli Mücadele Ruhu'nu genç nesillere aşılamak, hem de bu kahramanların unutulmamasını sağlamak olduğu bildirildi.
  Aydın İli ve İlçeleri Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Ünal Uyguç ile Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyerek, yapılacak çalışmalarla ilgili kamuoyunu bilgilendirdi. Aydın Valiliği Encümen Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıya Uyguç ve Aktakka'nın yanı sıra Kuvayi Milliye Derneği üyeleri de katıldı.
  Daha öncede Aydın il ve ilçelerinde Çanakkale Şehitleri'nin isimlerini belirleyerek her ilçede bire abide diktiren Aydın İli ve İlçeleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Unal Uyguç, Aydın ve ilçelerinde milli mücadelede büyük kahramanlıklar göstermiş isimlerin unutulmaya başlandığını iddia etti. Uyguç, 13 üniversiteden 21 bilim adamının yaklaşık 18 ay Aydın'da dolaşarak milli mücadele yakın tarihini belgelediğini ve bu bilgi ve belgelerin kitaplarda toplandığını hatırlattı. Bir ülkenin geleceğini yön verebilmesi için geçmişini bilmesinin çok önemli olduğunu belirten Uyguç, “Aydınlı gençlere milli tarihimizle ilgili kitaplar yazdık, gençlerin yakın tarihi bilmeleri lazım. Bizim için canlarını verenler topraklarımızda canla başla savaşanlar unutulmak üzere milli mücadele nasıl yapılmış bilen yok. Bu acı tabloyu ortadan kaldırmak için bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.
  Milli mücadelenin en önemli isimlerinden Hacı Süleyman Efendi'nin ilk Heyet-i Temsiliye'yi kuranlardan olduğunu belirten Uyguç, konuşmasında “Nazilli'ye gittim ve 1923 yılında vefat eden Hacı Süleyman Efendi'nin mezarını gördüm. Dümdüz bir toprak, üzerinde düz bir mermer. Mezarı belli bile değil. Bu durum bizim utancımız. Nazilli Belediye Başkanı Aytekin Kaplan'ı mezarın durumunu gösterdim. Belediye Başkanımız da mezarın bu durumda olduğunu bilmediklerini belirterek, mezarın anıt mezar olarak düzenlenmesini konusuna üstlendi. Mustafa Kemal Atatürk'ün fetvasını hazırlayanlardan ve Atatürk'ün bağlatmış olduğu maaşı, 'Yaptıklarımı vatanım için yaptım' diyerek kabul etmeyen milli mücadele kahramanlarımızdan biri olan Durmuş Ali Efe'nin Aydın'ın İncirliova ilçesine bağlı Erbeyli Köyü'nde bulunan mezarını gördüm. O'nun mezarı da aynı durumda ve unutulmuş. İncirliova Belediyesi de bu mezarın anıt mezar olması için çalışmaları üstlendi. Gençlerimizden tek bizim için canlarını veren insanları unutmamalarıdır” ifadelerine yer verdi.
  Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka ise bir milletin geleceğine yön verebilmesi için geçmişine çok iyi bilmesi gerektiğini belirterek, özellikle gençlerin milli mücadele kahramanlarını iyi tanıması gerektiğini söyledi. Aktakka, “Tarih tekerrürden ibarettir. Olaylar hep tekerrür eder ve bundan ders almak lazım, geleceği bilme için mutlaka geçmişimizi bilmeliyiz. Hem kitap okumakla hem de böyle anıtlarla tarihimizi yaşatmak mümkündür. Yapılacak bu anıt mezarlarla hem kahramanlarımızı genç nesillere tanıtıp hatırlatmaya, hem de kahramanlarımıza biraz da olsa şükran borcumuzu yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim