Kadınlar, kemik erimesiyle çok sık karşı karşıya kalır. Menopoz öncesinde kadınlarda yoğun bir şekilde kemik erimesi söz konusu olur. Özellikle menopozdan önceki 5 yıldan itibaren erime artış gösterir. İşte tam da bu nedenledir ki kadınlarda kemik erimesi ne yazık ki çok yaygın bir sorundur. Ama bunu büyük ölçüde durdurmak tamamen sizin elinizde.

haber-fotograflari-2023-08-15t132222-102.jpg

Kadınlardaki östrojen ve progesteron, kemik yapımını artırarak kemik yıkımını azaltır. Yaş ilerledikçe kadın hormonlarında oluşan azalma, kemik erimesini tetikler. İşte bu yüzdendir ki kadınlarda yaşanan hormon azalmasıyla birlikte kemik içinde boşalmaya neden olur.

haber-fotograflari-2023-08-15t132231-173.jpg

KADINLARDA KEMİK ERİMESİNİ DURDURAN 6 BESİN

D vitamini düzeyimizin 50'nin üzerinde olması kemikleri korumak için önemlidir. Kemiklerinizin sağlıklı bir şekilde uzun yıllar sizinle olmasını istiyorsanız alabileceğiniz takviyeler bulunuyor. Tere tohumu, semiz otu, ısırgan otu, çemen otu, mumiyo ve Tip 1 kolajen, kemik erimesinin önüne geçmek için çok etkilidir. Bu ürünleri kullanarak kemik erimenizi durdurabilirsiniz.

haber-fotograflari-2023-08-15t132205-803.jpg

Kimse detayını bilmiyordu! Uzmanlara göre Akdeniz diyeti uykuya dalmayı kolaylaştırıyor Kimse detayını bilmiyordu! Uzmanlara göre Akdeniz diyeti uykuya dalmayı kolaylaştırıyor

Cumhuriyet'in haberine göre, kemik erimesini hızlandıran bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörlerden olabildiği kadar uzak durmalısınız! Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Esra Şüheda Hatipoğlu ilerleyen yaş, tüketilen besinler ve sağlıksız yaşamın kemik erimesi üzerinde etkili olduğunu ifade ederek uyarılarda bulundu.

Tüketilen yiyeceklerin kemik erimesine yönelik etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sigara, alkol, asitli içecekler bunlar özellikle kemik erimesini, kaybını hızlandırıcı faktörler. Kahve de deniyor ama bu son zamanlarda çalışmalar ışığında daha tartışmalı hale geldi. Besin değeri düşük, özellikle işlenmiş gıdalarda daha fazla endokrin karıştırıcılar dediğimiz malzemeler olabiliyor. Sadece bunu kemik düzeyinde düşünmeyelim, endokrinin diğer mekanizmalarına da olumsuz etkileri olabiliyor. Vitamini, minerali daha taze olarak koruyabildiğimiz daha sağlıklı alabildiğimiz beslenme türü tabi ki sadece kemik özelinde değil, genelde de daha sağlıklı. İçerdiği kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi kemik özelinde değerli muhteviyatlar açısından da zengin bu tür ve dozunda bir beslenme. Çünkü hep söylüyoruz; obezite de kendi başına bir hastalık, obezite D vitaminini azaltan bir faktör. Bunun tam tersi aşırı düzeyde zayıf olmak, normal limitin altındaki kilolar da yine kemik sağlığını bozan faktörler arasında hatta kemik erimesi olan hastalarda ileri düzeyde zayıflamak kemik erimesini arttırdığı gibi kemik kırığı riskini de artırıyor. Kimler kemik erimesi açısından riskli dersek; menopoza girmiş kadınlar."