Bazı kavramlar, bazı bölgelere özeldir ve ancak o bölgede yaşayan insanlar bu kavramların anlamını iyi bilebilir. Neden mi bahsediyoruz? Tabi ki IMEI attırma veya bilinen bir diğer ismi olan klonlama kavramlarından. Akıllı telefon üretiminde artan maliyetler yüzünden bu cihazların fiyatlarının arttığı bir gerçek. Ancak diğer taraftan yüksek kur ve yine yüksek vergiler de ülkemizdeki telefon fiyatlarının alev almasının en önemli diğer iki sebebi.

İşte bu üç neden bir araya gelince, akıllı telefon fiyatları artık iyiden iyiye cep yakar, can sıkar seviyelere ulaştı. Bu soruna çare bulmak isteyen vatandaşsa, Avrupalı ve Amerikalı teknoloji meraklılarının pek aşina olmadığı bir yola başvurarak yurt dışından kaçak getirilen telefonlara IMEI attırmayı tercih ediyor.

Bilindiği üzere IMEI attırmanın mantığında, bozuk veya eski telefonların IMEI numaralarının yeni alınan akıllı telefonlara kopyalanması yatırıyor. Bu sayede yurda kaçak yani gayri resmi yollarla sokulan cep telefonları, yurt içinde satılan muadillerine göre çok daha uygun fiyatlardan kullanılabilir hale geliyor. Düne kadar söz konusu bozuk veya eski telefonlardan 7 seneye kadar sinyal beklenildiği için bu işlemde kullanılabilecek telefon sayısı inanılmaz fazlaydı. Ancak dün yasalaşan son kanunla birlikte artık bu durum tamamen değişecek.

Yeni kanunla birlikte artık eski veya kullanılmayan telefonlar son 1 sene içerisinde sinyal vermezse tamamen kapatılacak. Bu durumda da IMEI kopyalamasında kullanılabilecek telefonların sayısı oldukça önemli bir oranda azalacak. Tabi bu durum IMEI kopyalama faaliyetlerini tamamen durdurmayacaktır. Ancak piyasadaki eski cihazların sayısının azalacağı ve buna bağlı olarak da hem IMEI ücretlerinin yükseleceği hem de sayısının azalacağı bir gerçek. Bakalım kanunun uygulanmaya başlamasıyla birlikte bu sektör ne gibi gelişmelere sahne olacak?