• BIST 107.303
 • Altın 152,960
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Kabineye süper yetki

  29.03.2011 07:19
  Hükümet, seçime iki ay kala Kanun Hükmünde Kararname çıkarmak için Meclis'ten yetki istedi.
  Kabineye süper yetki
  Kabineye süper yetki Kabineye süper yetki Kabineye süper yetki  Buna göre, bakanlıklar pek çok konuda yasaya gerek duymadan düzenleme yapabilecek. Yeni bakanlıklar da gündemde

  SEÇİME iki ay kala bakanlara süper yetki geliyor. Meclis'ten 'Kanun Hükmünde Kararname' (KHK) çıkarma yetkisi isteyen hükümet, konuyla ilgili düzenlemeyi dün TBMM Başkanlığı'na sundu. Tasarıyla bakanlar, pek çok konuda Meclis'e yasa sunmadan ya da kanun değişikliği olmadan alınan kararları devreye sokabilecek. İddiaya göre, Devlet Bakanlıkları, 'Kadın ve Aile Bakanlığı', 'Sosyal Yardımlar Bakanlığı', 'Gençlik ve Spor Bakanlığı', 'Ekonomi Bakanlığı' adlarıyla tamamen icracı hale dönüştürülecek. Bazı bakanlıkların da bölünmesi gündemde.

  GEREKÇE ETKİN HİZMET

  Tasarının gerekçesinde, 'kamu hizmetlerinin düzenli, süratli, etkin ve ekonomik şekilde yürütülmesi' gösterildi.

  Düzenlemeyle, kamu hizmetlerinin bakanlıklar arasındaki dağılımını yeniden belirleme, mevcutların birleştirilmesi veya kaldırılması, yeni bakanlıklar kurulması gibi konularda kabineye yetki tanınması isteniyor.

  Tasarı, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen memur, işçi, sözleşmeli personelin atanma, nakil, görevlendirilme, terfi, yükselme, görevden alınma ve emekliye sevk edilme usul ve esaslarına ilişkin konularda Bakanlar Kurulu'na KHK çıkarma imkanı da getirecek.

  TSK PERSONEL KANUNU

  Çıkarılacak kanun hükmünde kararnameler, aralarında Başbakanlık, Sanayi ve Ticaret, Bayındırlık ve İskan Bakanlıkları ile Devlet Personel Başkanlığı'nın da olduğu çeşitli kurumların teşkilat kanunlarında değişikliklerin önünü açacak. Bakanlar Kurulu, Devlet Memurları Kanunu, TSK Personel Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu'ndaki görevlilerle ilgili hükümlerde değişiklik yapmak da kapsam dahilinde.

  Düzenlemede, 'azami tasarruf' vurgusu da yapıldı. Bakanlar Kurulu'na verilen yetki, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay süreyle geçerli olacak. Bu süre içinde Bakanlar Kurulu birden fazla KHK çıkarabilecek.

  'Hukukla bağdaşmaz vahim, kaygı verici'

  Atilla Kart (CHP Milletvekili): Türkiye'nin şu an sorunu bakanlıkların görev alanı mı? Niçin böyle bir dönemde kamu yönetimi altüst edilerek, kamu görevlisi olmayan insanlar bir yerlere getirilmek isteniyor? Böyle bir yetki kanunu, ciddi, hukukla bağdaşmayacak hesapların olduğunu gösteriyor. Vahim, kaygı verici ve ağır sonuçları olacak bir girişim.

  Faruk Bal (MHP Genel Bşk. Yardımcısı): Başkanlık hevesinde olan AK Parti, o sistemin provasını yapmak istiyor.

  Yargıtay'ın, Danıştay'ın, Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK'nın yandaş yargı kurumu haline getirilmesinden sonra bu KHK ile devlet personel rejimi üzerinde de hukuksuz uygulamaların nedenini oluşturacak bir düzenleme yapmak istiyorlar.

  Yeni bakanlıklar gündemde

  Mevcut bakanlıkların birleştirilmesine veya kaldırılmasına imkan sağlayacak tasarı, yeni bakanlıklar kurulması, ilgili kuruluşların yeniden düzenlenmesine imkan veriyor. Hükümet, 8 olan devlet bakanlıklarını, icracı bakanlıklar haline getirmeyi amaçlıyor. Genelkurmay ve MİT gibi kritik önemdeki kuruluşlar dışında Başbakanlığa bağlı kuruluş kalmayacağı belirtiliyor. Devreye sokulması planlanan bakanlıklar şöyle:

  BAKANLIKLAR BÖLÜNECEK

  - Kadın ve Aile Bakanlığı: Halen 'Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı'nın yürüttüğü hizmetler 'Kadın ve Aile Bakanlığı' eliyle verilecek.

  - Sosyal Yardım Bakanlığı: Yeni bakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan Sorumlu Devlet Bakanlığı yerine 'Sosyal Yardımlar Bakanlığı' adını alacak.

  - Gençlik ve Spor Bakanlığı: Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, 'Gençlik ve Spor Bakanlığı' olacak.

  - Ekonomi Bakanlığı: Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı da icracı hale gelecek. İç ve dış ticaretle ilgili birimlerin buraya bağlanması öngörülüyor.

  Çalışma çerçevesinde, mevcut icracı bakanlıkların bölünmesi de gündemde. İçişleri Bakanlığı'nın güvenlikle ilgili birimlerinin 'Kamu Düzeni Bakanlığı'na dönüştürülebileceği ifade ediliyor.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim