• BIST 107.661
 • Altın 151,853
 • Dolar 3,7029
 • Euro 4,3481

  Kabine açıklandı. Aydın'a bakanlık yok!

  06.07.2011 13:50
  Yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunan Başbakan Erdoğan Köşk'ten ayrıldıktan sonra yeni hükümeti açıkladı.
  Kabine açıklandı. Aydına bakanlık yok!
  Kabine açıklandı. Aydın'a bakanlık yok! Kabine açıklandı. Aydın'a bakanlık yok! Kabine açıklandı. Aydın'a bakanlık yok!

  Başbakan Erdoğan; 61. Bakanlar kurulu listesini sizlere takdime diyorum, 

  Başbakan Yardımcılarımız, 4 arkadaşımdan oluşuyor, Bursa milletvekili Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ.

  Sadullah Ergin- Adalet Bakanı

  Fatma Şahin- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı

  Egemen Bağış - AB Bakanı

  Nihat Ergün - Bilim, Sanayi Bakanı

  Faruk Çelik - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

  Ahmet Davutoğlu - Dışişleri Bakanı

  Mehmet Zafer Çağlayan - Ekonomi Bakanı

  Taner Yıldız - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı 

  Suat Kılıç - Gençlik ve Spor Bakanı

  Mehmet Mehdi Eker - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı

  Hayati Yazıcı - Gümrük Bakanı

  Naim Şahin - İçişleri Bakanı

  Cevdet Yılmaz - Kalkınma Bakanı

  Mehmet Şimşek Maliye Bakanı

  Ömer Dinçer Milli Eğitim Bakanı

  İsmet Yılmaz Milli Savunma Bakanı

  Veysel Eroğlu - Orman ve Su işleri Bakanı

  Recep Akdağ - Sağlık Bakanı

  Binali Yıldırım - Ulaştırma Bakanı


  Böylede altı yeni arkadaşımız bu bakanlıklarda görev alırken 3 arkadaşımızın da görev yerinde değişiklik yapmış oluyoruz. Şimdi şöyle söyliyeyim Başbakan Yardımcılarından bir tanesi benim adıma terörle mücadele yüksek kuruluna başkanlık ediylordu. Yine aynı şekilde şuanda bütün detaylarını belirlemedim ama Beşir Atalay bey bu göreve aynen başkanlık edecek ve Milli Birlik Projemizle ilgili süreci yürütmek bunun yanında İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan Güvenlik Müsteşarlığını da buraya bağlayacağız. Yani İçişleri Bakanlığı'nda böylece iki müsteşarlık olmayacak.

  Siz değişiklik dediğimizde komple sanıyorsunuz sanırım, kalfalık döneminde başarılı olan arkadaşları değiştirmemiz gibi birşey söz konusu değil, ustalık döneminde 4 yıl bu ekiple gideceğiz diye birşey yok, gerek 2. dönemi bizimle yaşayan arkadaşlarım, gerek 1. dönemi yaşayan arkadaşlarım var. Bu 4 yılımız bizim performansı yüksek bir 4 yıl olacak, bizim özellikle 1. yılımız çok yoğun olacak, bu performansı ortaya koyan arkadaşlarımızla devam edeceğiz. Aksi takdirde gerektiğinde biz bu kabine de de değişiklik yapabiliriz. Başarılı neticeler almak zorundayız zira ustalık döneminin çok bereketli geçmesi gerekiyor. 

  Yeni dönem hükümet sözcüsü kim olacak? Bekir Bozdağ ve Bülent Arınç'la kararınızı nasıl verdiniz?

  Bunları tekrar arkadaşlarımla konuşacağım, büyük ihtimalle Bülent beyin görevine ilave olabilir, Bekir beyin görev alanlarıda daha çok Faruk beydeki görev ve onun yanında bazı görevleri ilave etme durumu olabilir. Bu arkadaşlar gerçekten 4 Başbakan Yardımcım güvendiğim kişiler, onlarla beraber bu süreci devam ettireceğiz.

  Bakan yardımcılarının atanması sürecinde bilgi verebilirmisiniz? 

  Yarın Bakanlar Kurulu'nu toplayacağım, toplantıda arkadaşlarımıza bununla ilgili çalışmaları hemen başlatmalarını izah edeceğiz ve alternatif arkadaşlarla gelmesini söyleyeceğiz. Parlamento ile münasebetleri onlar ağırlıklı olarak yürütecek yani milletvekillerimiz sorunları o bakanlığa iletmede muhattap bulabilmesi lazım onun için bakan yardımcılarının adeta sabit bir görevi var. İllerin sorunlarını kesinlikle onlar almalı ve illerden gelen sorunlarıda aldıkları zaman bunları yine yakın takipte sürdürmeli, STK'ların sorunlarını onlar takip etmeli. 


  Beni yerel gazetelerin yada marjinal grupların değerlendirmeleri ilgilendirmez, Allah nasip ederse Cumhurbaşkanı'nın davetine icabet olarak 2 gün KKTC'de olacağım.

  25 Bakan arkadaşa görev veriyoruz bunlar bir yerde milletvekilliği yanında tayin görevdir, asıl olan milletvekilliğidir, kendilerinden şüphesiz bu konularda istifade edeceğiz. Bu zaman zaman danışmanlık olabilir, komisyonlar olabilir, bu tecrübeleri bizler için devam edecektir. 

  Cuma günü hükümet programını sunacaksınız, hükümet programının satırbaşları nelerdir? 

  Birincisi bizim hükümet programımızın birinci bölümünü ağırlıklı olarak yeni Anayasa, ileri demokrasi ve bunun yanında temel hak ve özgürlükler oluşturuyor. Arkasında ekonomi önemli bir yer bunun yanında güçlü toplum önemli bir yer alıyor ve özellikle de bugüne kadar olan sürecin bir kısa özetlemesi ve bundan sonra yapılacak olanlar ve sosyal politikalar yer alacak bu dönemde bunun üzerinde ciddi manada yoğunlaşacağız, bir diğeride dış politika önemli bir yer alacak ve bu konuda bugün son çalışmamızı hükümet programımız ile ilgili yapıyoruz, yani bizim programımız hazır, bugün son çalışmayı yapacağız ve çalışmamızı mütakiben de saat 15:00'te Cuma günü parlamentoda yapacağız.

  Bizim arzumuz muhalefetin yemin ederek yerini almasıdır, Grup Başkanvekili arkadaşımın ayın 15'i ile ilgili böyle bir sürçü lisan etmiştir böyle birşey olmaz, anamuhalefet marjinal değildir. Anamuhalefet iktidarın alternatifidir demokrasilerde, anamuhalefet partisi marjinal düşünce kalıbı içinde hareket ederse bu zannediyorum ki kendisine yetki verenleri de üzecektir. Sadece kendilerine verilen bir görev vardır oda milletvekili olmuşlardır ama vekaleti tamamlayıcı o yemini yapmadıkları için ciddi bir sorumluluğun altındadır. Yasama çalışmalarına katılmadıktan sonra alınan vekaletin bir anlamı olur mu? Sana vekaleti verenlerin, oy verme gerekçesini yerine getireceksin, Anadolu'ya vekilleri dağıtın diyor gidip orada ne dağıtacaklar, içerde arkadaşımız vardı ondan etmedik diyemezsiniz, bu bir defa yargıya, hukuka saygısızlıktır. Gel burada aynen MHP'nin yaptığı gibi burada ki çalışmalara katıl, şuanda bunlar anamuhalefet görevini yerine getirmiyor. Eğer bu süreç içerisinde kendileri yeminlerini yapmak suretiyle, yasama görevlerine katılırlarsa biz bundan memnun oluruz fakat yasama görevlerini yerine getirmiyorlarsa parlamento içi hukukun gereği neyse bizde onu yerine getirmek zorundayız.

  Dün resmi gazetede bir bakanlık daha açıklandı buna neden ihtiyaç duydunuz?

  Suyu sadece içmede kullanmıyoruz, sadece kullanma unsuru olarak görev ifa etmiyor, suyu enerji olarakta, çevrecilik içinde kullanıyoruz, öyle ilçe belediyeleri varki ilçe belediyesi böyle birşey yapması mümkün mü değil, öyleyse biz iki planı bir defa merkeze alalım bu nedir ulusal bir plan yapalım, Türkiye'nin ulusal bir planı yok. Ustalık dönemi diyoruz, bir diğeri de 250 binlik planları bölgesel olarak yine biz yapalım. Mardin ve Malatya sayıyı yakaladığında Büyükşehir sayısı 29'a çıkacak, nazı mimar planlarını yapmak suretiyle şehirlerimizde ki bu kaçak yapılaşmaları kurtaralım ve gerçekten şehirlerimizi modern şehirler haline getirelim istiyoruz, bunun için önce plan ve proje sonrada kontrol mekanizmalarını çalıştıralım istiyoruz. Orman ve Suişleri'nde son zamanda barajlarda çalışmalarımız var ve suyu artık atıl kullanmayan bir ülke haline geliyoruz, 2014 itibariyle sınır aşan sorunlar var artık su akar Türk bakar demiyeceğiz, su akar Türk yapar diyeceğiz birde belediyelerimizle koordine halinde SAYKO denilen geri dönüşümü çok iyi değerlendirmemiz lazım. Artık park bahçe işinde suyu kullanmak büyük israftır. 

  BAŞBAKAN ERDOĞAN KABİNE SUNUMU İÇİN KÖŞK'TE

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kabul etti. 

  Başbakan Erdoğan, görüşme için saat 11.59'da protokol kapısından Çankaya Köşkü'ne girdi.

  Kabulde, Başbakan Erdoğan yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Gül'ün onayına sunacak.

  61. Hükümet kuruluyor

  Türkiye'nin yemin krizine kilitlendiği bir ortamda, yüzde 50 oyla iktidarını sürdüren AK Parti'nin kuracağı hükümette görev yapacak bakanlar bugün belli oluyor.

  Başbakan Erdoğan, yeni kabine listesini Cumburbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunacak.

  Gül, Erdoğan'ı saat 12.00'de kabul ederken, Başbakan da yeni bakanlarını saat 13.00'te düzenleyeceği basın toplantısında açıklayacak. 

  Başbakan Erdoğan, seçimlerden 4 gün yeni bakanlar kurulu yapısını açıklamıştı. Buna göre, 27 olan sayı 25’e düşürülmüş; 8 devlet bakanlığı kaldırılarak 6 yeni bakanlık kurulmuştu. Ayrıca, her bakan ile müsteşar arasına özel sektörden de gelebilecek bakan yardımcıları atanmasına karar verilmişti.

  Öte yandan, yeni kabine açıklanmadan bir gün önce bakanlık sayısı bir artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kanun hükmünde kararnameye göre, Çevre ve Orman Bakanlığı yerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı kuruldu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim