Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız Bakan Kurum: Her ay 25-30 bin konutu tamamlayacağız
Amerikan Kimya Derneği tarafından gerçekleştirilen araştırma tüm dünyayı şoka uğrattı! Bir yılda 13 bin dolar kazandıran araştırmanın detayları pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki, Japonya'dan dünyaya yayılan ve değeri altınla yarışan araştırmanın konusu nedir? İşte detaylar...

ABD Jeoloji Araştırması bünyesinde Kathleen Smith liderliğindeki araştırmacı ekibi başlangıçta insan atıklarından yabancı parçacıkları çıkarmanın daha iyi yollarını çıkarmak için harekete geçildi! Yapılan araştırma sonucunda yılda 13 bin dolar para kazanıldığı görüldü. Peki, değeri altınla yarışan ve yılda 13 bin dolar kazandıran o araştırmanın konusu nedir?

1 YILDA 13 MİLYON DOLAR KAZANDITIYOR

Smith liderliğinde gerçekleştirilen çalışmada madenciler gibi hareket ediliyor. Atık su arıtıcılarının faaliyetlerinden iki dışkı yan ürünü elde edilebileceği anlaşıldı. Gübre ve yeniden kullanılabilir metaller üzerine yapılan araştırmada 1 milyon nüfuslu bir şehirden her yıl 13 milyon dolar değerinde biyolojik katı metallerin üretilebileceği kanıtlandı.

Araştırmaya katkıda bulunan uzmanlar, insanların atıklarından değerli metallerin çıkarılmasının ve zararlı maddelerin de yer altından uzaklaştırılmasının değerli nesneleri geri kazanmaya etki edeceğini iddia ediyor.

EN ETKİLİ YÖNTEM ARAŞTIRILIYOR

Smith ve ekibi tarafından yapılan çalışmalarda metalleri çıkarmak için en iyi yol bulunmaya çalışılıyor. Smith, ticari amaçla kullanılabilecek yüksek konsantrasyonda sızdırılabilir metallerin varlığına dikkat çekerek en doğru yolu aradıklarını belirtiyor.

HERKES İÇİN KAZANÇLI OLABİLİR

Kathleen Smith: "Tarlalarda ve ormanlarda kullanabileceğimiz biyolojik atıkların miktarını sınırlayan metallerin bir kısmından kurtulabilir, aynı zamanda değerli metalleri ve diğer elementleri geri kazanabilirseniz bu herkes için kazançlı olur." dedi.

BİRÇOK DEĞERİ ÖZELLİĞİ VAR

Araştırma sonucunda atıklardan metallerin ayrıştırılmasının ve kurşun gibi zararlı maddelerin çıkarılmasının zehirli kanalizasyon miktarını azaltmada etkili olacağı savunuluyor. Smith'in ekibi, ekonomik açıdan da değerli bir gelir artışı olacağını belirtiyor.

 

"Dışkı genellikle kaçınmak istediğimiz, kokusu ve görüntüsüyle tiksindiğimiz bir madde olarak bilinir. Ancak bu doğal atık şaşırtıcı bir şekilde birçok değerli özelliğe sahip olabilir. Dışkılar, hem insanların hem de diğer memelilerin bağırsaklarında bulunan bakterilerle doludur. Bu bakteriler sindirim sistemi boyunca çeşitli besin maddelerini parçalayarak sindirim sürecine katkıda bulunurlar. Özellikle probiyotikler gibi yararlı bakteriler sindirim sağlığını korumak için önemlidir."

2 KİLOGRAM ALTIN KAZANDIRDI!

Dışkıların içinde sindirilmemiş bitkisel liflerin yanı sıra çeşitli organik materyaller de bulunur. Bu sebeple gübre olarak kullanılabilir ve toprak için son derece değerli bir besin kaynağı niteliği taşırlar. Özellikle organik tarımda tercih edildikleri görülür.

Kanalizasyonda toplanan dışkılar biyogaz üretimi için de son derece değerli bir kaynaktır. Artıkların fermantasyonu sırasında metan gazı elde edilir ve enerji üretiminde de kullanılır.

Japonya'da faaliyette bulunan arıtma tesisi, dışkıdan ağır metalleri çıkarma yoluna gitti. Tesisteki her bir ton dışkı, yaklaşık 2 kilogram altının geri kazanılmasını sağladı.