• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235

  Japonya'dan Irak'a 1 milyar dolarlık kredi desteği

  17.06.2019 03:45
  Irak hükümeti, ülkenin güneyindeki Basra petrol  rafinerisinin geliştirilmesi için Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansıyla (JICA)  1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı.
  Japonya'dan Irak'a 1 milyar dolarlık kredi desteği
  Japonya'dan Irak'a 1 milyar dolarlık kredi desteği Japonya'dan Irak'a 1 milyar dolarlık kredi desteği Japonya'dan Irak'a 1 milyar dolarlık kredi desteği


  Irak Maliye Bakanlığı binasında gerçekleşen imza törenine Bakan Fuad  Huseyin ile Japonya'nın Bağdat Büyükelçisi Naofumi Hashimoto katıldı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sağlanan kredinin yaklaşık 1  milyar dolar olduğu ve geri ödeme için 40 yıl süre belirlendiği ifade edildi.

  Anlaşmanın, petrol ürünlerinin kalitesinin artırılmasına destek vermek  için Basra rafinerisini geliştirmeyi ve bu petrol ürünleriyle üretim kapasitesini  artırarak Irak'ın ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflediği aktarıldı.

  Japonya geçmiş yıllarda da Irak hükümetine  ülkenin güneyindeki  limanların yanı sıra, elektrik ve petrol gibi enerji sektörlerini geliştirmek  için kredi sağlamıştı.
  Diğer Haberler
  Akaryakıtta yüzde 55'e yargı yoluAkaryakıtta yüzde 55'e yargı yoluEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt dağıtım şirketleri ile 13 bin dolayında bayiinin satılan her birim motorin ve benzinden alacakları payla ilgili süregelen büyük anlaşmazlığı çözmek için önemli bir adım attı. Kurum, yüzde 45 dağıtım şirketinin, yüzde 55 bayiinin pay almasını öngören bir karar taslağı hazırladı ve sektörün görüşüne sundu. Bu pay dağılımı, dağıtım şirketlerini memnun etmedi. Şirketler, itirazlarını ikili görüşmelerde sözlü olarak Ankara’ya iletti. Dağıtıcılar, EPDK’nın, bu oranları karara dönüştürmesi durumunda konuyu, “Anayasa ve yasalarda öngörülen sözleşme özgürlüğüne aykırılık” gerekçesiyle yargıya taşımayı planlıyor. Olcay Aydilek'in haberi...
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim