• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Jantsa'da milli gemi heyecanı

  19.09.2008 18:29
  Jantsa, “milli gemi” projesine girmek için de Ar-Ge çalışması başlattı.
  Jantsada milli gemi heyecanı
  Jantsa'da milli gemi heyecanı Jantsa'da milli gemi heyecanı Jantsa'da milli gemi heyecanı

  Aydın merkeze bağlı Umurlu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve jant üretimiyle adını duyuran ve sektörde dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Jantsa, “milli gemi” projesine girmek için de Ar-Ge çalışması başlattı.

  Savunma sanayisine askeri tank paletleri için jant da üreten Jantsa AŞ'nin Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Çerçioğlu, 35 yıldır faaliyet gösterdiklerini ve yatırımı çok sevdiklerini söyledi.

  Çerçioğlu, 5 yıldır her yıl 5 milyon avroluk yatırım yaptıklarını, savunma sanayinden talep gelmesi durumunda 20 milyon avroluk da yatırım yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Teknolojilerini daha da geliştirmek için TÜBİTAK'la çalışma yaptıklarını belirten Çerçioğlu, şirketin en büyük 100 sıralamasında 11. sırada yer aldığını, yeni yatırım projesiyle yaklaşık 200 kişiye daha istihdam sağlamayı planladıklarını anlattı.

  Jantsa'nın özellikle iş makineleri için yaptığı üretimle dünyada iddialı 5 grup arasında gösterildiğini kaydeden Çerçioğlu, son dönemde kendilerini en çok, savunma sanayi yatırımlarının heyecanlandırdığını dile getirdi.

  İlk olarak Adapazarı tank fabrikasının ihtiyacını öğrendiklerinde, fabrikada bir toplantı düzenleyerek “Biz bu işi yaparız” kararına vardıklarını ve sektöre adım attıklarını ifade eden Çerçioğlu, şunları söyledi:
  “Bu jantların ithalatı yıllardır büyük paralar ödenerek yapıldı. Hesaplarımızı yaptık, öyle bir fiyat verdik ki şaşırdılar, yapabileceğimizden şüphe ettiler. Ancak, ilk sevkıyatta hem onlar hem biz mutlu olduk. Birçok subay ve mühendis bize teşekkür etti. O günden bu yana jantları biz üretiyoruz. Son olarak 3 bin adetlik yeni bir ihale daha aldık. Leopar tanklarının parçalarını ihtiyaç duyan ülkelere satmaya da başladık. Örneğin Endonezya'ya ürün gönderdik. Şimdi Türkiye'de üretilecek tanklar için sipariş aldık, çalışma sürüyor. Jantsa bir marka ve yapıyor. İş makinelerinde de aynı durum. Bizim verdiğimiz fiyatla dışarıda verilen fiyat arasında uçurum var. Başkasından tanesini 5 bin, bizden 500 dolara alıyorlar. Biz hep dövizi nasıl dışardan getiririz, kendi dövizimizi nasıl dışarıya az veririz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Devamlı yatırım yapıyoruz.”

  MİLLİ GEMİ PROJESİ

  Üretimleriyle elde ettikleri başarıdan gurur duyduklarını belirterek, savunma sanayinin sadece tank değil, gemi inşasına da yatırım yaptığına dikkati çeken Çerçioğlu, “Şimdi milli gemi projesi var. Burada bize düşen bazı işler var, onların üzerinde de arkadaşlar çalışıyor. Bu sektörde de yardımlarımız olacak. Bu konuda çok heyecanlıyız” dedi.
  Jantsa'nın Ortadoğu ülkelerinin tümüne ihracat yaptığını belirten Çerçioğlu, savunma sanayinin istediği tesis güvenlik belgesi için soruşturma yaptıklarını ve tescillendiğini kaydetti.

  OTOMOTİV SEKTÖRÜNE YATIRIM

  Yeni bir yabancı ortakla otomotiv sektöründe 10- 12 milyo avro yatırım yapacaklarını da dile getiren Çerçioğlu, Aydın'da ilk yabancı ortaklı kuruluş oldukları gibi kentin, sektöründe ve dışarıda da en büyük kuruluşu olduklarını söyledi.

  Yaptıkları yatırımlara rağmen sektörde büyük sorunlarla karşılaştıklarını, bunların başında da ham madde sıkıntısının geldiğini vurgulayan Çerçioğlu, “Hammadde Türkiye'de özelleştikten sonra tekelleşti. Bizim büyük kayıplarımız var. Rakibimiz Çin, Hindistan, Pakistan gibi insan gücünün ucuz olduğu ülkelerde enerji destekleri var. İhracat geri teşvikleri var. Bizde hiçbiri yok. Buna karşılık, Avrupa'dan pahalıya ham madde alıyoruz. Büyük
  sorunumuz maalesef bu” dedi.

  NATO VE ABD'YE JANT SATACAĞIZ

  Çerçioğlu, 10 gün önce 3 bin adetlik palet jantı siparişi aldıklarını, söz konusu siparişleri Kasım ayında teslim edeceklerini kaydederek, şu görüşleri dile getirdi:

  “Hedef 300 bin adet palet jantı. Çünkü, NATO üyesi olup da NATO'ya bir kuruşluk mal satmayan tek ülke Türkiye. Biz bunu deleceğiz. NATO'ya da, ABD'ye de bu jantları kabul ettireceğiz. Edecekler zaten. Bazı teklifler gelmeye başladı. Jantsa'yı kurduğumda yılda 100 bin adet jant üretecektik. Öyle hızlı büyümeye girdik ki şu anda 1.5 milyon adete geldi. Kolay değil. 1980 krizleri.. Türkiye'de krizsiz gün görmedim. 2-3 yılda bir krizler oldu. Biz ayakta kaldık. İşimizi devam ettiriyoruz. 80 kişiyle başladık, 1200 kişiye istihdam sağladık. Jantsa 3 bin 4 bin metre karede üretim yaparken bugün, 80 bin metre kare kapalı alanda ağır ve hafif ticaret jantları üretmekte. Yalnız Jantsa'nın içerisinde imalatta 850 kişi çalışıyor. Bundan çok kısa süre önce 60-70 ülkeye ihracat vardı, şu anda 92 ülkeye çıktı. Japonya'ya jant gönderiyoruz. Bu bizim için gurur verici. Dünyada yapılamayanı yapıyoruz.” (Hürriyet)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim