• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  'İzmir'in biraz huyu değişse iyi olacak'

  16.06.2012 08:09
  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hükümet olarak İzmir’e vaat ettikleri ’35 İzmir 35 Proje’de bir yılda gelinen aşamayı detaylı bir biçimde anlatırken kentte projelere itiraz eden kesimlere de mesajlar verdi:
  İzmirin biraz huyu değişse iyi olacak
  'İzmir'in biraz huyu değişse iyi olacak' 'İzmir'in biraz huyu değişse iyi olacak' 'İzmir'in biraz huyu değişse iyi olacak'

   

   

   
   "İzmir’in biraz huyu değişse iyi olacak" diye konuştu. Bakan Yıldırım, EXPO 2020 adaylık sürecinde yaşanan tartışmalara da işaret ederek "İzmir’in daha milliyetçi tutum almasını istiyorum" dedi.

  Hilton Otel’de genel seçimler öncesi Hükümet’in açıkladığı 35 projedeki gelişmeleri anlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, metro yapımından otoyollara, yüksek hızlı trenden e-ticarete kadar kentle ilgili pek çok proje hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı. Bakan Yıldırım, görsel öğelerle zenginleştirdiği uzun sunumunda İzmir’de projelere yapılan itirazlar hakkında da sert çıkışlarda bulundu, EXPO 2020 adaylığı konusunda ise önemli mesajlar verdi.

  NARLIDERE İLE BUCA METROLARI BAKANLIKTAN

  Bakan Yıldırım, İzmir’deki metro çalışmaları hakkında bilgi vererek Fahrettin Altay-Narlıdere ile Şirinyer-Buca Hattı’nı yapacaklarını, Bakanlar Kurulu kararı sonrasında çalışma başlatılacağını duyurdu. Belediyenin yaptığı çalışmanın epey uzun sürdüğünü, inşaat çalışmaları uzadıkça vatandaşın şikayetlerinin haklı olarak arttığını belirten Yıldırım, "Bunları dikkate alarak geçen sene yasa çıkardık. Bu metro işi çok zor, pahalı, uzmanlık isteyen bir iştir. Yerel yönetim isterse kendisi yapsın, ama yapamıyorsa biz merkezi idare olarak da burada görev almaya hazırız dedik. Böyle bir düzenleme yaptık. Bu kapsamda uygulamayı ilk Ankara’da yaptık. Üç hatta projeyi devraldık ve çok da iddialı bir süre verdik. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bize yazılı talebi doğrultusunda Fahrettin Altay-Narlıdere ve Şirinyer-Buca Hattı’nın yapılması kararlaştırıldı" bilgilerini verdi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bakanlığın ortaklaşa gerçekleştirdiği Egeray Projesi’ndeki son gelişmelerle ilgili de bilgi veren Binali Yıldırım, Aliağa-Cumaovası arasındaki hattın kuzeyde Bergama, güneyde de Selçuk’a kadar uzatılacağını, böylece iki kültür alanının raylı sistemle birleştirileceğini söyledi.

  "İZMİR’İN DAHA MİLLİYETÇİ TUTUM ALMASINI İSTİYORUM"

  İzmir için en önemli projelerinden birinin EXPO 2020 adaylığı olduğunun altını çizen Binali Yıldırım, şunları söyledi:

  "Bu EXPO için ne isterlerse yaptık. Kanun lazım dediler. Meclis tatildeydi, tuttuk Avrupa Birliği Bakanlığı’nın Kanun Hükmündeki Kararname’lerin birinin arkasına EXPO’yu da taktık. Yetmedi iki tane Bakanlar Kurulu kararı çıkardık. Sonra EXPO yeri tartışmaları tekrar başladı. İzmir’in o geleneksel muhabbetleri. Bunun için de kanun lazım dediler, onun kanununu da çıkardık. Bu da bitti. Daha bir şey var mı? Bundan sonra herkes çalışacak. Öyle yan çizmek yok. Herkes elini taşın altına koyacak. Bu iş için mücadelemizi yapacağız. 2013 Kasım’ında ipi göğüslemek için elimizden ne gelirse elbirliğiyle bu işi yapmamız lazım. Burada oluşacak her türlü olumsuzluk rakiplerimize bir puan kazandırma, onların bir adım öne geçmesine sebep olabilir. İzmir’in burada biraz daha milliyetçi bir tutum almasını, ufak tefek konularla bu projeyi olumsuz etkilememek için gayret göstermesini istiyorum. Şu ana kadar iyi gidiyor, bir sorun yok. İki gün önce de bir sunum yapıldı. Ama daha 2013 Ekim-Kasım’ına kadar yapacak çok iş var."

  KRUVAZİYER LİMANI İHALESİ 7 EYLÜL’DE

  Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nda biri altyapı diğeri de üstyapı olmak üzere iki ayrı çalışma yapıldığını dile getiren Bakan Yıldırım, "Altyapı yatırımlarında yüzde 33 mertebesinde gerçekleşme sağlanmıştır. Şu anda 350 kişi çalışıyor. Üstyapı ile ilgili rıhtımlar, taşıma sistemleri için de YİD modeliyle ihaleye çıkacağız. Üstyapıya 2013’te başlanacak ve yaklaşık 2 milyar TL’ye yakın bir yatırım olacak" dedi.

  Kruvaziyer Limanı’nda çok kapsamlı bir çalışma yapılacağını ifade eden Yıldırım, "Başlangıçta basit bir iskele düşünmüştük ama sonra kalıcı olsun istedik. İmar planı 30 Nisan 2012 tarihinde kesinleşen limanın ihale ilanı da 22 Mayıs 2012’de yayımlandı. İhalede son teklif verme tarihi 7 Eylül 2012 olarak belirlendi. Bu yapıldığında İzmir bırakın Türkiye’de Akdeniz çanağında rakipsiz bir destinasyon olacak. Bunu görüyoruz" dedi.

  "İZMİR’İN BİRAZ HUYU DEĞİŞSE İYİ OLACAK"

  Projeler içinde yer alan yat limanlarını da anlatan Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

  "2 bin 200 yat kapasiteli 5 adet yat limanının etüd proje araştırma, fizibilite, sondaj, ÇED ve imar planı işleri yapıldı, sözleşme aşamasına gelindi. Bunlar Urla, Çeşme, İnciraltı, Karşıyaka, Bayraklı, Şakran. İkinci grupta da bin 750 yat kapasiteli Yeni Foça, Çeşme Şifne, Seferihisar Ürkmez’de çalışma sürüyor. Bunun dışında Pasaport Yat Limanı imar planında son aşamada değişikliğe geldik. Ama burada bizi biraz yoruyorlar. Bakalım. İzmir’in biraz huyu değişse olacak. Çok yoruyorlar sayın Başkanım. Bu kadar beklemiyordum. Ama yılmayacağız. İzmir’in daha fazla zaman kaybetmesine izin vermeyeceğiz ama bunu beraber yapacağız. Herşeyi benim sırtıma yüklemeyin. Herkes sesini yükseltsin. Tribünlere mesaj vermek için değil haklı olduğumuz konuda İzmir’in ayağa kalkmasını, gür sesle bu işi engelleyenlere karşı durmalarını istiyorum. Benim en büyük beklentim bu. Zaten İzmir zaman kaybetmekten illallah etmiş. Hazır bir rüzgar yakaladık, bunu değerlendirelim. Bunlar tamamlandığında Türkiye’de yat bağlama kapasitesinin yarısını İzmir’e kazandırmış olacağız."

  "STAT YAPILMADAN KAVGASI BAŞLADI"

  Olimpik stadyum projelerini açıklarken yaşanan tartışmalara değinen Yıldırım, "Stat yapılmadan kavgası başladı. Bir İzmir klasiği de burada devreye girdi. Vaadimiz Örnekköy’e 25 bin kişilik stat yapmaktı, kararını aldık. ’Alsancak Stadı’nı vermeyiz, yaptırmayız’ gibi kuru sıkı laflar. Böyle şey olur mu. Ee kendi yıkılacak, bakıma da ihtiyacı var. Kullanamadığın, değerlendiremeğin bir yerde ısrar etmenin anlamı var mı? Neyse onlar küçük meseleler, hepsini hallederiz. Önemli olan bunun kararını almış olmamız. Kısa vadede Örnekköy’e böyle bir stadyumu yapacağız" diye konuştu.

  ANKARA’YA YÜKSEK HIZLI TREN

  İzmir için Kuzey, İzmir Antalya, İzmir İstanbul, İzmir Ankara arasındaki otoyol projelerini hayata geçirmek istediklerine işaret eden Bakan Yıldırım, Kuzey Otoyolu çalışmalarının sürdüğünü, İzmir-Antalya Otoyolu’nun İzmir-Aydın kesiminin tamamlandığını, Aydın-Antalya arasında da proje çalışmalarının sürdüğünü söyledi. İzmir-İstanbul Otoyolu’nda şu anda rüzgar ve deprem testlerinin yapıldığını, köprü ayaklarının oturacağı temellerin de bu yıl içinde hazırlanmaya başlanacağını söyleyen Yıldırım, Sabuncubeli Tüneli’nde ise proje değişikliği yapıldığını, tünellerin Manisa tarafına biraz daha uzatıldığını söyledi.

  Ulaştırma projeleri içinde Yüksek Hızlı Trenlere (YHT) büyük önem verdiklerini vurgulayan Bakan Yıldırım, İzmir-İstanbul arasındaki YHT’nin 2023 hedefleri kapsamında yatırım planına alınacağını ancak şu anda önceliği İzmir-Ankara YHT Projesi’ne ayırdıklarını kaydetti. Bu hatta Ankara-Afyon Hattı sözleşmesinin 11 Haziran’da imzalandığını dile getiren Yıldırım, Türk firmalarının bu projede olabilmesi için işi 2 safhada gerçekleştireceklerini belirtti. Yıldırım, söz konusu projelerin önemli bir istihdam ve katma değer sağlayacağına da dikkat çekti.

  İZMİRLİ GİRİŞİMCİLERE "LOJİSTİK MERKEZ" ÇAĞRISI

  Kemalpaşa’da kurmayı vaat ettikleri lojistik merkez ile ilgili altyapı ihalesini 21 Mart’ta yaptıklarını, üstyapıyı ise YİD modeli ile yapacaklarını dile getiren Yıldırım, "Kendimiz yapmayı düşünmüyoruz. İzmirli girişimcilerimize sesleniyorum, bu iş size yakışır. Hakikaten lojistik merkez İzmir ekonomisinin gelişmesi için bir ihtiyaç ve örnek olabilir. Bunun demiryolu ve karayolu bağlantılarını biz yapıyoruz zaten. Önemli olan buradaki tedarik zincirinin oluşturulmasıdır. Yaklaşık 400 milyon TL’lik bir yatırım öngörülüyor" dedi.

  "KENT YENİLEME BİR AN ÖNCE BAŞLAMALI"

  Kent yenileme konusunun da İzmir’in en önemli konularından biri olduğunun altını çizen Yıldırım, "Seçim öncesinde bu konu çok konuşuldu. Ama böyle bir konu maalesef hep seçim malzemesine kurban oldu. Biz kentsel dönüşüm dedik, siyasi rakiplerimiz rantsal dönüşüm dedi. Bir an önce bu işe başlamamız lazım. Bu meseleyi siyaset üstü ele almak zorundayız. Engel yasalardı, biz gerekirse özel yasa çıkarırız dedik. Biz de İzmir kentsel dönüşümü için özel yasa çıkardık. Bunun çıkış noktası İzmir’di, burada verdiğimiz sözdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız şimdi kapsamlı çalışma yapıyor, ilk uygulamayı da İzmir’de yapacağız. Şu anda planlama devam ediyor ve dönüşüm alanları belirleniyor" bilgilerini verdi.

  TIPKENT PROJESİ İLE İKİ HASTANE

  Tıpkent Projesi’ni de anlatan Bakan Yıldırım, yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla kurulacak Bayraklı Şehir Hastanesi ihalesinde son teklifi 13 Temmuz’da alacaklarını, Tepecik Şehir Hastanesi’nin projesinin de Yüksek Planlama Kurulu’na gönderildiğini söyledi. Adnan Menderes Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali’nin de temelini attıklarını hatırlatan Bakan Yıldırım, 570 milyon TL’lik yatırım tutarı olan projenin 24 ayda sonuçlanacağını, YİD modeli ile işletileceğini kaydetti.

  "E-TİCARET ÜSSÜ İZMİR İÇİN PROJEYE KATILIN"

  Konuşmasında İzmir’i "Dijital Arşiv Kent" yapma hedeflerini anlatan Yıldırım, "Şimdi geçici olarak buna başladık. Bina da yapılıyor" dedi. "Çağrı Merkezi" projeleri ile kentte bulunan 2 çağrı merkezinin 7’ye ulaştığını ve bin 800 istihdam sağlandığını kaydeden Yıldırım, "Bunlar gençlerimize iş ve aş. Kısa vadede az yatırımla daha çok istihdam oluşturan işler. İzmirli yatırımcılarımıza yine bir çağrım var; bazı işlerinizi babadan kalma usullerle kendiniz yapmayın. Bu işi çok iyi yapan kuruluşlar var" dedi. İzmir’in "E-Ticaret Üssü" olması için de çalışma yürüttüklerini, 17 Mayıs 2012’de PTT ile hizmete sunulduğunu ve İzmir’deki 33 KOBİ’nin bin 600 ürünün satışını gerçekleştirdiğini ve 1 milyon kişinin siteyi ziyaret ettiğini belirtti. Yıldırım, diğer KOBİ’leri de bu hizmetten yararlanmaya çağırdı. Yıldırım, seçim projeleri içinde yer alan Öğrenci Yaşam Merkezi’nin de 2012 yılı yatırım kapsamında olduğunu, Buca’da bin, Bayındır’da 300, Bergama ile Urla’da 500 yatak kapasiteli yurt projeleri olduğunu, Buca’da ihalenin gerçekleştirildiğini, Bornova’daki bin 500 kişilik yurt projesinin de yatırım programına alındığını dile getirdi. Kültür merkezleri ve restorasyonlarla ilgili de üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getireceklerini aktaran Yıldırım, Ödemiş, Tire ve Bornova’da çeşitli çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

  KOSBİ MANİSA VE İZMİR’E YAKINLAŞACAK

  Ödemiş-Kiraz Demiryolu’nun da 2013 yılında yapım ihalesine çıkılacağını kaydeden Yıldırım, Kemalpaşa-Turgutlu arasında daha önce başlanan 27 kilometrelik hat ile de Kemalpaşa Organiza Sanayi Bölgesi’nin (KOSBİ) Manisa ve İzmir’e bağlanacağını duyurdu. Bakan Yıldırım ayrıca Körfez Dönüşüm Projesi ve İzmir Limanı Rehabilitasyonu çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti. Efes Antik Limanı’nda da Aralık 2011’de çalışmaların başladığını ifade eden Yıldırım, Çeşme Fenerburnu ile Güzelbahçe Yalı balıkçı barınaklarında da çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

  BAKAN YILDIRIM: YSK’NIN KARANI BEKLEYECEĞİZ

  Toplantı sonunda gazetecilerin Ak Parti İl Başkanlığı seçimlerinde yaşananlarla ilgili sorusunu yanıtlayan Bakan Binali Yıldırım, yasal süreç tamamlanmadan konuyla ilgili yorum yapamayacağını söyledi. Başkanlığı düşürülen Ömer Cihat Akay’ın memnu hakların iadesi için bir başvuruda bulunduğunu hatırlattı ve "Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun kararını bekleyeceğiz" dedi. (vatan)

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim