• BIST 109.330
 • Altın 156,133
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  İyi tarım bilgilendirmesi

  08.07.2009 18:06
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından tarımda kirliliği önleme, çevreyi koruma ve gıda güvenliği için başlattığı ‘İyi Tarım Uygulamaları’ projesine Sökeli üretici gün geçtikçe ısınıyor.
  İyi tarım bilgilendirmesi
  İyi tarım bilgilendirmesi İyi tarım bilgilendirmesi İyi tarım bilgilendirmesi

  Konuyla ilgili Sökeli üreticilere bilgilendirme toplantılarına ağırlık verilirken; projenin sertifika ve belgelendirme aşaması konunun uzmanlarınca Söke Ziraat Odası Meclisi"ne anlatıldı. Toplantıda bilgilendirmeyi Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş İzmir"den TRB Uluslar arası Belgelendirme İyi Tarım Uygulamaları Kontrol ve Sertifikasyon Koordinatörü Ziraat Mühendisi Handan Güven yaptı.
  Hükümet tarafından çiftçinin aleyhinde uygulamaların yanı sıra İyi Tarım Uygulamaları gibi lehine uygulamalarında yapıldığını dile getiren Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek; “Tarımsal üretim insan sağlığı açısından çok önemli. Bu uygulama ile üreticilerimiz dekar başına 20 TL destekleme alabilecek. İyi tarım uygulamalarının gereğini yapmak ve desteklemelerden faydalanmamız gerekir” dedi.
  Tarım Bakanlığı"nın başlattığı İyi Tarım Uygulamalarında gerekliliklerinin eksiksiz yerine getirilmesinin öneminden bahseden İyi tarım Uygulamaları Koordinatörü Ziraat Mühendisi Handan Güven; iyi tarım uygulamaları projesinin uzun yıllar uygulanabilecek sistem haline gelmesi gerektiğini dile getirdi. Uygulamaların meyve ve sebze ihracatı için daha önce başlatıldığını belirten Handan Güven; “Dünyada global olarak meyve ve sebzede başlatılan uygulamalardan yola çıkılarak Türkiye"de iyi tarım uygulamaları adı altında hayata geçti. İyi Tarım Uygulamalarında ürün güvenliği, çevre güvenliği, doğal kaynakların korunması, iş sağlığı ve güvenliği, mevzuata uymak ve izlenebilirliği sağlamak konuları büyük önem taşıyor” diye konuştu.
  Organik tarım ile iyi tarım uygulamalarının aynı şey olmadığını belirten Handan Güven; şunları söyledi: “Organik tarımda sentetik kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmaz. İyi tarım uygulamalarında ise kimyasallar Tarım Bakanlığı"nın onayladığı ürünlerde belirlenen zamanlama ve dozajında kullanılabilir. Organik tarım ile üretilen uygulamalarda kimyasal madde kalıntısı kesinlikle olmaz ancak iyi tarım uygulamalarında belirlenen düzeyde kalıntı olabilir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim