• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  İtfaiye'den uyarı

  19.01.2009 14:13
  Havaların soğuması ile birlikte daha çok soba ile ısınan vatandaşların korkulu rüyası haline gelen zehirlenmelerden korunmak için bacaların düzenli olarak bakımdan geçirilmesi önerildi.
  İtfaiyeden uyarı
  İtfaiye'den uyarı İtfaiye'den uyarı İtfaiye'den uyarı

  Özellikle rüzgarlı havalarda zehirlenme olaylarının daha sık rastlandığını belirten uzmanlar, karbonmonoksit zehirlenmelerinin en önemli nedenlerden birinin uygun olmayan bacalar ve kalitesiz kömür olduğu bildirildi.
  Aydın Belediyesi İtfaiye Müdürü Serdar Adanır, kış mevsimi nedeniyle vatandaşların vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı duyarlı olmalarını istedi. Özellikle rüzgarlı günlerde, sızdırmazlığı yetersiz sobalarda, baca tepmesi sonucu yayılan karbonmonoksit gazının üzücü durumlara yol açtığını ifade eden Adanır, genellikle uyku halinde gerçekleşen zehirlenmelerden korunmak için bacaların rutin temizliğinin çok önemli olduğunu söyledi.
  Aydın"da zehirlenme vakaları çok nadir görülse de özelikle rüzgarlı günlerde soba ile ısınan herkesin risk altında olduğunda kaydeden Aydın Belediyesi İtfaiye Müdürü Serdar Adanır, "Sobalarınızı kurmadan önce bacalarınızı mutlaka temizletin. Tıkalı bacalarınızı açtırın ve çatlak bacaları tamir ettirin. Bacaların çatıdan en az 1 metre yükseklikte olmasına dikkat ediniz. Zorunlu olmadıkça soba kurulumu esnasında fazla dirsek kullanmayınız. Soba borusunu baca deliğini daraltacak şekilde fazla sokmayınız. Sobalarınızın TSE standartlarına uygun olmasına ve emisyon belgesi bulunmasına dikkat ediniz. Sobaların ek bağlantı yerlerinin yüksek sıcaklığa dayanıklı sızdırmaz contalı olmasına dikkat ediniz. Soba borularını ayda bir kez temizleyiniz, sobalarınızda kalitesiz yakıtları ve aşırı is yapan (lastik-plastik) maddeleri kullanmayınız. Sobadaki kömür, yanıp kor haline gelmeden tekrar kömür atmayınız ve gece yatarken sobaya kömür atmaktan kaçının. Yanan soba, oda içerisinde bulunan oksijeni bitireceği için, her gün düzenli aralıklarla ve gece yatmadan önce odanızı havalandırınız. Rüzgarlı havalarda sobalardan sızan karbonmonoksit gazına karşı tedbirli olunuz. LPG tüpü kullanılan katalitik sobalar, dar ve kapalı mekanlarda oksijeni çok çabuk bitirip söneceği için gaz kaçağı yapıp tehlike arz edecektir. Dar ve kapalı mekanlarda uzun süre katalitik soba kullanmaktan da kaçının. Soba türü gözetmeksizin zehirlenmelere karşı her türlü tedbiri uygulayın” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim