Araç fiyatlarındaki artış sigorta maliyetlerini de direkt etkiliyor. Buna bağlı olarak zorunlu trafik sigortası ve kasko fiyatlarında son dönemde önemli artışlar oldu. Özellikle kasko fiyatları, C sınıfı bir araçta 10 bin liradan başlayıp 20 bin liralara kadar çıkabiliyor. Yükselen fiyatlar içinde de hesaplı alternatifler ve yollar var. Bunlardan en etkili olanı ise ‘muafiyetli kasko’.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre; 2022 yılında meydana gelen trafik kazası sayısı 485 bin 48. Bu kazalardan 288 bin 118’i maddi hasarlı, 195 bin 11’i yaralanmalı, 1919’u ölümlü kazalardan oluşuyor. Kazalardan yüzde 60’ını maddi hasarlı trafik kazası oluşturuyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa en çok kaza yapılan iller listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Kaza riski araç sayısının artışına bağlı olarak özellikle büyük illerde daha yüksek. Bu yüksek ihtimale rağmen trafikteki 100 araçtan 20’sinde trafik sigortası yok. Ayrıca 100 araçtan 88’inde kasko bulunmuyor. Yani trafikteki araçların sadece yüzde 12’sinde kasko var.

HATALI DA OLSA KORUMA SAĞLAR

Kasko yaptırmayanların sayısı da son dönemde artışta. Bunun da sebebi aşırı yükselen kasko tarifeleri. C sınıfı yani orta sınıf bir araçta eski, yeni fark etmeksizin sigorta şirketlerinin verdiği fiyat 10-20 bin lira arasında değişiyor. 10 bin liranın altında kasko bulmak neredeyse imkansız. Bunun da sebebi artan araç fiyatları, yedek parça ve işçilik maliyeti. Artan fiyatlar nedeniyle olsa kaskodan uzaklaşan sürücüler için risk daha da artmış oluyor. Trafik sigortası sadece karşı tarafa verilen zararları, belirlenen teminatlar kadar karşılar. Teminatı aşan maliyetler ile kazaya sebep olan araçta oluşan hasarlar ise kasko yoksa hatalı sürücünün cebinden çıkar.

TRAFİKTE LİMİT 120 BİN LİRA

Sel, su baskını, dolu, hırsızlık, park halinde aracın zarar görmesi gibi durumlarda da trafik sigortası kapsamında zarar ödenmez. Bu durumda kasko kurtarıcı olur. O yüzden fiyatı 700-800 bin liraya çıkan bir araç için kaskodan vazgeçmek çok da kârlı bir durum gibi gözükmüyor. Peki ne yapılırsa kasko maliyetleri düşer? Bunun birkaç alternatifi var. Bu alternatifleri ve maliyeti düşürmenin yöntemlerini Sigortalı Toplum ve Dayanışma Platformu (STSP) Kurucusu aynı zamanda Doğan Sigorta Brokerlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selcen Gür’le konuştuk. Trafik sigortasının karşı tarafta oluşan maddi zararı 120 bin liralık limite kadar karşıladığına dikkat çeken Gür, “Kasko poliçesi içerisinde yer alan ‘İhtiyari Mali Mesuliyet’ teminatı, trafik sigorta limitlerinin üzerinde gelebilecek zararları da karşılamaktadır. Bu limit de maksimum seviyede olmalı” dedi.

BU KOŞULLARDA YÜZDE 35 İNDİRİM SAĞLANABİLİR!

Selcen Gür, kaskoda sağlanacak bazı muafiyetlerle poliçe fiyatının yüzde 25-35 civarı ucuzlayabileceğini ifade etti. Gür, şunları söyledi:

“Prim açısından en önemli avantajı sağlayacak kısım; çarpma–çarpışma teminatı için muafiyet eklenmesidir. Örneğin; araç bedelinin yüzde 5’i oranında muafiyet eklenebilir. Bu durumda poliçe primlerinde yaklaşık yüzde 25 civarında bir prim indirimi sağlanır. Tabii ki bunların yanı sıra; ikame araç teminatının alınmaması, cam kırılması muafiyetlerinin eklenmesi ve servis seçeneği şartlarının kısıtlanması durumunda indirim oranı yaklaşık yüzde 35’i bulabilir.

”Muafiyetli kaskoda hasara sigorta şirketi ile sigortalının birlikte iştirak ettiğini belirten Gür, “Örneğin 500 bin liralık araç için yüzde 5 muafiyetli kasko yaptırıldığında sigorta şirketi yüzde 5’e tekabül eden meblağın (25 bin lira) üstünde kalan hasarları size öder. 25 bin liraya kadar hasarlar sigortalı tarafından karşılanır. Bazı durumlarda sadece ‘cam kırılmasında’ ve olası bir hasarda araç servis tercihinin sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerin seçilmesi de primi düşüren bir durumdur. Her ne kadar muafiyetli kaskoyu uygun görmesek de maliyet sebebiyle bütçesi yetmeyen sigortalıları bu şekilde yönlendirmekteyiz” diye konuştu.

BÜYÜK DERTLERDEN KORUR

Muafiyetli poliçe ile küçük hasarlarınız için sigorta şirketinden tazminat ödemesi alamasanız da geniş kaskoya göre daha düşük bir bedelle çalınma, yanma, pert gibi büyük hasarlar için aracınızı uygun fiyatlarla güvence altına alırsınız.

‘MİNİ’ SEÇENEKLER

Binance'dan deprem bölgesindekilere 100 dolarlık BNB Binance'dan deprem bölgesindekilere 100 dolarlık BNB

Yüksek primler sebebiyle kasko yaptırmayanlara ‘mini kasko’ seçeneği sunuluyor. Bu ürünle poliçe kapsamına giren bir hasar yaşarsanız hasar bedeli poliçede yazan limite göre teminat altına alınıyor. Limiti taraflar belirlediğinden, kasko fiyatı düşük oluyor.

DAR KAPSAMLI

Eski model bir aracınız varsa ve sigorta yaptıramıyorsanız veya aracı az kullanıyorsanız dar kapsamlı kasko yaptırabilirsiniz. Dar kapsamda araç, yanma, çalınma, grev, terör, deprem, sel ve su baskınına karşı teminat kapsamında olur.

DHA