Ünlü YouTuberdan ötenazi kararı! 40tan fazla kişiliği var, yardımlı intihar tartışma yarattı Ünlü YouTuberdan ötenazi kararı! 40tan fazla kişiliği var, yardımlı intihar tartışma yarattı
HÜRRİYET, ABD Temsilciler Meclisi’nin F-16’larda şartları kaldırmasından sonra izlenecek yol haritasına ulaştı. Önce iki ülke Dışişleri Bakanları ocak ayında ABD’de bir araya gelecek. Bu görüşmeden sonra süreç hareketlenecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’ye gidip, Biden ile görüşebilir. Süreçte bir pürüz çıkmazsa ABD Dışişleri, Kongre’ye F16’ların satışıyla ilgili bildirimde bulunacak. 30 gün içinde herhangi bir itiraz gelmezse bu yürürlüğe girecek. Satışın gerçekleşmesi için Kongre’de bir senatörün bile itiraz etmemesi gerekiyor. Bu sürecin ardından ABD Türkiye’ye bir teklif metni sunacak, teklife olumlu yanıt aldığı takdirde de tedarik işlemleri başlamış olacak.

BEYAZ SARAY İSTEKLİ

Son dönemde Türkiye-ABD ilişkilerinde olumlu bir havanın olduğunu belirten diplomatik kaynaklar, “Washington’daki rüzgâr Türkiye lehine döndü. Amerika yönetiminin bize olan bakışı da değişti. Bu olumlu hava F-16 sürecine de yansıdı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Başkanı Bob Menendez, ‘İtiraz edeceğim’ demişti ama bu işi engelleyemeyebilir. Aslında top Biden’da diyebiliriz, Beyaz Saray bu konuda istekli. Menendez’i ikna edebilirler” dedi. Türk yetkililerin, daha önce yaptığı ABD ziyaretinde Bob Menendez ile görüşmek için 2 kez talepte bulunduğu ancak Menendez’in görüşmek istemediği de öğrenildi.