• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İşte Esad'ın baş düşmanı

  23.06.2011 07:14
  Müslüman kardeşlerin lideri Shaqfa: Hedefimiz özgür seçimlerin ve eşit vatandaşlığın olduğu demokratik bir Suriye oluşturmak.
  İşte Esadın baş düşmanı
  İşte Esad'ın baş düşmanı İşte Esad'ın baş düşmanı İşte Esad'ın baş düşmanı

   

   
   
  Kavgamız özgürlük için. Beşar Esad artık reform yapamaz, halk da geri dönemez
  İçeride yoklar; yıllar içinde beşer beşer, onar onar binlercesi idam edildi. Ancak dışarıdaki en güçlü ses, hâlâ onlar.
   
  Ortadoğu sıcak bir yaza girerken, Suriye’deki Müslüman Kardeşler hareketi bir kez daha büyük satranç masasında yerini alıyor. Dünya devleri sessizce Beşar Esad sonrası Suriye’ye hazırlanırken, çaldıkları ilk kapılardan biri Müslüman Kardeşler. Bundan tam 30 yıl önce Baas Partisi’ne karşı bir başka halk isyanının öncülüğünü yapan hareket, bugün yine Suriye’nin geleceğinde bir rol oynamaya hazırlanıyor.
   
  Hareketin sürgündeki lideri Muhammed Riad Shaqfa, Türk basınında ilk kez Milliyet’e konuştu.
   
  31 yıldır Irak, Suudi Arabistan ve İngiltere arasında geçiren Shaqfa ile mekânın neresi olduğunu açıklamamak kaydıyla Avrupa’da görüştük. Shaqfa, Beşar Esad’la uzlaşma şartlarından İsrail’le ilişkiler ve Türkiye’den beklentilerine kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi.
   
  Her yerde ayaklanma var
   
  -  1980’de Müslüman Kardeşler’in Hama’da başı çektiği ayaklanmanın daha İslami bir karakteri vardı. Oysa şimdi Suriye’de sokaklara din değil her şeyden önce demokrasi talebi var. O zamanla şimdi arasında fark ne?
   
  Dediğinizde doğruluk payı var. Gerçi o dönem de Müslüman Kardeşler değil bütün Hama ayaklanmıştı ve aynı gerekçeyle yani Baas Partisi’nin zulmüne karşı ayaklandılar. Bu diktatörlük devam ediyor.
   
  Bir diğer fark artık her olayın anında medya sayesinde bütün dünyaya yayılması. Geçmişte Hama’da yapılanlar dünyadan gizlendi. Şimdi ise sadece Ham değil her yerde ayaklanma var ve bütün dünya izliyor.
   
  -  Müslüman Kardeşler’e üye olmanın cezası idam. Ayaklanmalarda ne ölçüde sizin payınız var?
   
  Seksenli yıllardan beri bir çok üyemiz idam edildi. Anayasanın 49’uncu maddesine göre Ikhwan’a üyelik idam cezası. Haliyle resmi bir yapımız yok ülke içinde. Ama binlerce sempatizanımız var. Bu ayaklanmalar bizim organizasyonumuz değil. Ama insanların kalbi bizlerle ve biz de olanları destekliyoruz.
   
  -  Sokaktakiler kimler?
   
  Farklı kesimlerden gelen insanlar. Solcusu da var, liberali de, İslamcısı da. Örgütlenme haklı olmadığı için belli bir grup yok. Bütün halk.
   
  Bomboş bir konuşma yaptı
   
  -  Beşar Esad’ın konuşmasını nasıl buldunuz?
   
  Konuşmaya bile değmez. Bomboştu. Bu üçüncü konuşmasıydı ve başından beri sürekli bir şeyler vaat ediyor. 11 yıldır iktidarda ama somut bir adım yok. Ben adını ‘Bay Yapacağım’ koydum.
   
  -  Ne dese Müslüman Kardeşler tatmin olurdu?
   
  Bakın babası ölünce cumhurbaşkanlığı için Beşar’ın yaşı tutmuyordu (2000), 15 dakikada yasa çıkarıp cumhurbaşkanı yaptılar. Halkın inanması için önce hemen, birkaç saat içinde orduyu geri çekmesi lazım. Protestolarda tutuklanan insanları serbest bırakılmalı. Katliamlar yapıldığını kabul etmeli ve sorumluları yargı önüne çıkarılmalı. Esad, Baas Partisi’ne ülkeyi tek parti rejimi olarak yönetme görevi veren anayasanın 8. maddesinin iptal edileceğini açıklamalı.
   
  Ayrıca Müslüman Kardeşler üyeliğini idam cezasıyla cezalandıran 49’uncu madde gibi anti-demokratik yasalar iptal edilmeli.
   
  Eğer reformları yaparsa
   
  -  Sonra seçim mi?
   
  Halkın temsilcilerinden oluşan bir heyet kurmasını ve yeni bir siyasi parti yasasının çıkmasını istiyoruz. Serbest seçimler için gün verilmeli. Bu seçimlerde uluslararası gözlemcilerin olması şart. Türkiye, AGİT, İslam Birliği olabilir. Ama Esad bu seçimlerin özgür ve uluslararası makamlar müşahitliğinde yapılacağını taahhüt etmeli çünkü insanlar artık rejime güvenmiyor.
   
  Türkiye gözlemci olabilir.
   
  -  Türk yetkililer, Esad’ın aslında reform niyeti olduğunu ancak zayıf olduğu için ya da çevresinden dolayı yapamadığını söylüyorlar...
   
  O zaman cumhurbaşkanı olma hakkı yok. Olan biteni bilmiyorsa, o zaman çeksin gitsin.
   
  Biliyorsa zaten gitsin.
   
  -  Peki bu saydığını şok reformları yaparsa Esad’la devem edebilir misiniz?
   
  Buna biz değil halk karar verir ama olabilir tabii. İnsanlar Suriye’nin yıkılmasını, yıpranmasını istemiyor. İstikrar istiyoruz. Hatta reformları olursa ve seçimlerde Beşar Esad kazanırsa ona da itirazımız yok. Yeter ki dürüst bir seçim olsun. Ama ben şahsen böyle bir adım atabileceğine inanmıyorum.
   
  -  ABD ve Türkiye dahil Batı henüz Esad’a tam olarak sırtını dönüş değil. Kaddafi muamelesi görmüyor...
   
  Suriye halkı başkaldırıda ısrarcı olursa, dünya da dönecektir. Biz ısrarcı olursak, eninde sonunda Amerika da, Türkiye de değişecek.
   
  -  Suriyeliler ısrarcı değil mi? Mısır’da bunun 10’da biri olduğunda bütün dünya Mübarek’e git dedi...
   
  Mısır İsrail’in güvenliği için bu kadar kritik değildi. Beşar Esad döneminde İsrail çok rahat çünkü 40 yıldır sınırda güvenlik sağlanmış durumda.
   
  -  İsrail Beşar’ı mı istiyor?
   
  Evet. Herkesten daha fazla istiyor Esad’ın kalmasını. Değişim ihtimalinden rahatsızlar.
   
  -  Haklılar mı rahatsız olmakta? Sizin İsrail konusundaki tutumunuz ne?
   
  Bizim şu ana derdimiz İsrail değil demokrasi. Ortadoğu’da insanlar bunu istiyor. Şu anki hedefimiz, özgür seçimler ve demokratik bir Meclis. Sonra halkın temsilcilerinden ortaya çıkacak hükümet karar verir İsrail’le ilişkilerin seyrine. Biz değil seçilenler karar verecek.
   
  Hareketin sürgündeki lideri Muhammed Riad Shaqfa, Türk basınında ilk kez Milliyet’e konuştu.
   
  Hamalı bir din aliminin oğlu olan ve son 30 yılını Irak, Suudi Arabistan ve İngiltere arasında geçiren Shaqfa, geçmişte 3 kez Suriye ajanlarının suikast girişiminden kurtulmuş, ancak 2006 yılında 4’üncü girişimde yara  almış. Mekânın neresi olduğunu açıklamamak kaydıyla Avrupa’da yapılan röportajda, Shaqfa, Beşar Esad’la uzlaşma şartlarından İsrail’le ilişkiler ve Türkiye’den beklntilerine kadar bir çok konuda önemli mesajlar verdi.
   
  Hareketin sürgündeki lideri Muhammed Riad Shaqfa, Türk basınında ilk kez Milliyet’e konuştu.
   
  Hamalı bir din aliminin oğlu olan ve son 30 yılını Irak, Suudi Arabistan ve İngiltere arasında geçiren Shaqfa, geçmişte 3 kez Suriye ajanlarının suikast girişiminden kurtulmuş, ancak 2006 yılında 4’üncü girişimde yara  almış. Mekânın neresi olduğunu açıklamamak kaydıyla Avrupa’da yapılan röportajda, Shaqfa, Beşar Esad’la uzlaşma şartlarından İsrail’le ilişkiler ve Türkiye’den beklntilerine kadar bir çok konuda önemli mesajlar verdi.
   
  Din devleti istiyorlar mı?
   
  -  Müslüman Kardeşler neyi hedefliyor?
   
  Biz şu anda iktidara talip değiliz. Ama kazanırsak mezhep ve din ayrımı yapmadan herkesi kucaklayacağız. Suriye’nin çok renkli çoğulcu mezhep ve etnik yapısının farkındayız.
   
  -  40 yılı aşkın zamandır rejimin belkemiğini oluşturan Alevi (Nusayri) azınlık, rejim düşerse Alevilere yönelik katliamlar olacağından korkuyor.
   
  Asla. Rejim Alevileri korkutmak için sürekli bunu pompalıyor. Alevilere bir şey yapan, karşısında önce beni bulur. Buna izin vermeyiz. Geçmişte Hama’da da bu propagandayı yaptılar. Esad rejimi bir mafya ailesi gibi bir aile rejimi. Önemli olan rejimin etnik yapısı değil, demokrat olmaması. Kavgamız mezhep kavgası değil özgürlük mücadelesi.
   
  -  Demokrasi mi din devleti mi?
   
  Demokrasiye inanıyoruz ve hatta daha da ötesinde iman ediyoruz. Çabamız bu yönde.
   
  Hedefimiz özgür seçimlerin ve eşit vatandaşlığın olduğu demokratik ve medeni bir Suriye.
   
  Bakın özgür seçimler olsun, sol kazansın, hatta Beşar Esad kazansın, kabul. Hiçbir itirazımız yok. Halkın seçtiğini kabul edeceğiz. Amacımız din devleti değil demokrasi. Batı, demokrasi olduğu için ilerlerdi. Biz de Suriye’nin büyümesini, gelişmesini istiyoruz. Dünyada hiçbir diktatörlük gelişmedi, refah düzeyini yükseltmedi. Bugün hepsi geri.
   
  -  ABD ve Batı’yla temaslarınız var mı?
   
  Temas var ama ciddi bir temas yok. Batı diktatörler yerine kimlerin gelebileceğini araştırıyor. Ben de size söylediklerimi bana gelen herkese söylüyorum.
   
  -  Türkiye’nin Suriye politikasından memnun musunuz?
   
  Büyük devlet olarak Türkiye’nin gözettiği dengeler ve hesaplar var tabii. Ama Arap ülkelerinden daha iyi tavırları. Tabii biz daha da iyi olsun, rejime karşı daha da sert mesajlar versinler isteriz. Ne kadar artarsa o kadar seviniriz. Ama Türkiye diğer ülkelerden daha iyi.
   
  -  Bu yaz nasıl geçecek?
   
  Öngörüm, protestolar bu yaz devam edecek çünkü rejimin reform yapması imkânsız. Halk da artık geri dönemez çünkü geri adım atarlarsa rejimin intikam alacağını biliyorlar. Ölelim de onlar canımızı almasın diyorlar. Sokakta olacaklar. Ama dış baskı ve ekonomik sıkıntılar arttıkça rejim sonunda pes edecek. Yılsonunda bu rejim düşer. İnşallah önümüzdeki yıl bu zamanda Şam’da buluşacağız.
   
  milliyet
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim