• BIST 108.489
 • Altın 151,105
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İşte Çevik Bir'in ifadesi

  23.07.2009 08:08
  Erdoğan'a suikast planı için ne dedi?
  İşte Çevik Birin ifadesi
  İşte Çevik Bir'in ifadesi İşte Çevik Bir'in ifadesi İşte Çevik Bir'in ifadesi

  EMEKLİ Orgeneral Çevik Bir"in 21 Haziran"da Ergenekon soruşturması kapsamında Savcı Zekeriya Öz"e verdiği 5.5 saatlik ifadenin ayrıntıları ortaya çıkıyor. CNN Türk"ün haberine göre 28 Şubat"ın güçlü ismi Çevik Bir, 68 sayfalık ifadesinde Batı Çalışma Grubu, Abdullah Öcalan"la görüşmesi, Ergenekon sanıkları ve Başbakan Erdoğan"a suikast iddiasıyla ilgili tüm soruları tek tek yanıtlıyor. İşte Savcı Öz"ün soruları ve Çevik Bir"in Levent"teki adliye binasında verdiği yanıtlar:
  Önce kişisel sorular
  Savcı Zekeriya Öz, emekli Orgeneral Bir"e ilk olarak kişisel bilgilerini soruyor. 70 yaşındaki Bir de emekli orgeneral olduğunu ve aylık kazancının 5 bin lira olduğunu belirtiyor.
  Sonra Ergenekon soruları
  Bir Paşa"ya Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınan ya da tutuklanan onlarca isim tek tek okunuyor ve onları tanıyıp tanımadığı soruluyor. Çevik Bir zanlılardan sadece Şener Eruygur, Hurşit Tolon"u meslekdaş olarak; Tuncay Özkan ve Merdan Yanardağ"ı da televizyondan tanıdığını söylüyor. Ergenekon Terör Örgütü"ne üye olup olmadığı özellikle sorulunca da Bir, “Ergenekon üyesi değilim” yanıtını veriyor. İfade tutanaklarından Çevik Bir"in telefonlarının da dinlendiği anlaşılıyor. Özellikle 28 Şubat"ın “andıç” soruları Bir"e bir kaç kez soruluyor.
  İşte o sorular ve Çevik Bir"in yanıtları:
  SORU: Tuncay Özkan"a ait 691 nolu CD"de yapılan incelemede “emekli generaller.doc” isimli word belgesinin içeriğinde; “emekli Orgeneral Çevik Bir: Andıç Operasyonu"nu düzenlerken "düzmece belgeler"düzenlemiş, PKK"nın önemli adamlarından Şemdin Sakık"ın ifadelerine "maksada uygun"eklemeler yapmış. Hatta söylenmemiş şeyler için suç duyurusunda bulunarak iftiralar atmış olduğu ortaya çıktı” şeklinde isminizin geçtiği tespit edilmiştir. Belirtilen hususlar doğru mudur?
  YANIT: Ben Şemdin Sakık"a böyle bir tehditte bulunmadım.
  SORU: Batı Çalışma Grubu nedir ve grupla bağlantınız var mıdır? Var ise; bu grup legal olarak mı faaliyet göstermektedir? Bu grubun kuruluş amacı nedir?
  YANIT: Batı Çalışma Grubu MGK kararlarıyla kuruldu. Resmi görevli olarak burada çalıştım.
  İfadelerde Savcı Öz, daha sonra PKK ve Abdullah Öcalan üzerine yoğunlaşıyor. Yıllarca şehir efsanesi gibi ortalarda dolaşan çok ciddi bir iddia da Bir"e soruluyor.
  SORU: Ümit Oğuztan isimli şahıstan elde edilen “Hanefi Avcı” isimli belgede; “Genelkurmay"ın dava açmasından bir müddet önce Avcı, gazetecilere "Genelkurmay"dan çok üst düzey bir yetkilinin PKK elebaşı Apo ile Kanada üzerinden cep telefonu ile konuştuğunu"da tesbit ettiğini söylemişti. Kendisine çok yakın gazetecilere Apo ile sık sık konuşan kişinin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir oldugunu söyleyen Avcı, bu konuşmaların kendisinde dinleme kasetleri olduğunu da belirtti..” şeklinde isminiz geçtiği tespit edilmiştir. Belirtilen hususlar doğru mudur?
  YANIT: Hanefi Avcı"nın tutuklanması ve emekli olması ile hiçbir alakam yoktur. Kimse ile pazarlık yapmadım. Ben Öcalan ile hiçbir şekilde görüşmedim. Böyle bir şey yoktur...
  BAŞBAKAN ERDOĞAN"A SUİKAST PLANI DA SORULDU
  "Yüzbaşı Mehmet"i tanımam kimseye füze vermedim..."
  ÇEVİK Bir"i Ergenekon savcısının karşısına oturtan gerekçenin de aslında Zeytin Dalı rumuzlu bir gizli tanığın ifadesi olduğu öğrenildi. Zeytin Dalı"nın iddiası da çok çarpıcı: “Başbakan Erdoğan"a suikast için emekli MİT"çi Nuri Gündeş ve Çevik Bir beni görevlendirdi ve suikast silahı olarak bana füze verdiler...”
  Kendi ifadelerine göre Zeytin Dalı, Nuri Gündeş"le iki kez buluşmuştu ve ikinci buluşmada yanlarına Yüzbaşı Mehmet denilen bir kişi gelmişti. Zeytin Dalı ve Yüzbaşı Mehmet daha sonra Ankara"da yüksek bir binada Çevik Bir"le buluşmuşlardı. Zeytin Dalı"nın ifadesinde, buluşmayı şöyle anlattığı öğrenildi: “Makam odası gibi bir yere girdik. Çevik Bir Paşa makamda oturuyordu. Bizi görünce kalktı ve "Hoş geldiniz"dedi. Konuşmalarından Yüzbaşı Mehmet ile önceden tanıştıkları belliydi. Kısa bir selamlaşmadan sonra Paşa bana dönerek, silah kullanıp kullanmadığımı sordu. Ben de ufak silahları kullanabildiğimi söyledim. Ardından bana füze kullanıp kullanamadığımı sordu.”
  Çeçenistan"da Ruslara karşı savaşan ve orada sık sık füze kullandığı bildirilen Zeytin Dalı ifadesinde ”Çevik Bir Paşa"-nın Yüzbaşı Mehmet"e verdiği gitar çantasına benzeyen çantada bir füze vardı“ diyor.
  Daha sonra Mehmet Yüzbaşı ile Çanakkale"ye giden Zeytin Dalı"nın, ifadesinde eylemin ayrıntılarını da şöyle anlattığı iddia edildi:
  ”Ben bu füzeyi yurt dışında mı kullanacağımızı sorduğumda, eylemin yurt içinde, Ankara Esenboğa"da uçağın indiği esnada yapılacağını ve ülkeyi satan bu yobazlara derslerinin verileceğini söyledi. Bana hazırlanmamı ve vaktinin gelip, hazırlıkların tamamlandığında beni alacaklarını söyledi. O an eylemin Başbakan Erdoğan"a karşı yapılacağını anladım.”
  İşin aslını anlayınca eylemden vazgeçen füzeyi Gemlik"-te gizlediğini belirten Zeytin Dalı"nın verdiği adreste o füzenin ele geçirildiği öğrenildi.
  Savcı Öz, bu ifadeleri okuduktan sonra iddiaların hepsini reddeden Çevik Bir"in Ankara"da ofisi olmadığını; Yüzbaşı Mehmet"i tanımadığını ve kimseye füze vermediğini söylediği öğrenildi. Paşa"nın savcının gösterdiği füze fotoğrafı için de, “Daha önce hiç görmedim. Suçlamaları kabul etmi-yorum” dediği de iddia edildi.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim