• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  İşte Amerika'nın 'Altın Türkler'i

  29.07.2011 10:38
  Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan başarılı Türkleri ödüllendirmek üzere duzenlenen 'Altın Türkler' (Golden Turk Awards) yarışmasının 18 farklı kategoride kazananları açıklandı.
  İşte Amerikanın Altın Türkleri
  İşte Amerika'nın 'Altın Türkler'i İşte Amerika'nın 'Altın Türkler'i İşte Amerika'nın 'Altın Türkler'i

   

  Juri, Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, ünlü kalp doktoru Mehmet Öz ve Türk Kültür Vakfı (Turkish Cultural Foundation) Direktörü Güler Köknar’ı juri özel ödülü ile ödüllendirirken, Golden Turk Awards düzenleme komitesi özel ödülü de eğitime katkılarından dolayı Mezun Group’a ve Türk toplumuna katkılarından ötürü Dr. Zeki Uygur’a verildi. 
   
  Golden Turk Awards yarışmasında kazananlar, New York’un tanınmış Türk restoranlarından Pera Mediterranean Brasserie’de yapılan toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. ABD’de yaşayan Türkler arasında ulusal bazda gerçekleştirilen yarışma, bu anlamda bir de ilke imza attı. Yarışmaya yaklaşık 22 farklı eyaletten kişi ve kurum başvuruda bulundu. 
   
  BAŞVURULAR ARASINDAN 138 ADAY BELİRLENDİ 
  Yarışmaya başvuruları 2010 yılı Mart ayında almaya başlayan Golden Turk Awards başvuru komitesi yaklaşık 400’ün üzerinde başvuru aldu. 13 kişiden oluşan komite, adayların tek tek yarışma kriterlerine uyup uymadığını inceledi. 10 farklı kritere göre adayları elemeden geçiren komite, juriye sunulmak üzere 138 aday belirledi. 138 aday önce online oylama için ile kamuoyuna tanıtıldı. Yarışma kuralları gereği online ankette en fazla oyu alan aday +1 oy avantajı ile juri karşısına çıkmaya hak kazandı. Online oylama tamamlandıktan sonra da finalistler juri tarafından tek tek değerlendirildi. Ödül alan isimleri, Türkiye’de ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi alanlarında saygın işadamı, profesyonel yönetici, akademisyen, politikacı ve toplum liderlerinden oluşan 26 kişilik bir juri belirledi. 
   
  Juri üyeleri arasında 7 profesyonel, 6 akademisyen, 6 sivil toplum lideri, 5 işadamı, iki yazar yer aldı. Amerika’da faaliyet gösteren Türk Amerikan Dernekleri Asemblesi (ATAA), Türk Amerikan Sanayi ve Ticaret Odası (TACCI), Turkish American Business Forum (TABF) ve İstanbul merkezli Turkish American Business Association-AmCham (TABA-AmCham) kurumlarının üst düzey yöneticileri juri olarak Golden Turk Awards yarışmasında yer aldı. Yarışmada en çok başvuru 15 aday ile "En Başarılı Akademisyen" dalında olurken, 10’ar aday ile "En Başarılı Şirket", "En Başarılı Young Turk" ve "En Başarılı Sanatçı" kategorileri sıralandı. 
   
  "En Başarılı Müzisyen", "En Başarılı Girişimci" ve "En Başarılı Sivil Toplum Örgütü" kategorilerinde 9’ar isim ve kurum finale kalırken, "Sosyal Sorumluluk Sahibi Şirket" ve "En Başarılı Toplum Lideri" kategorilerinde sadece dörder isim finalist oldu. Şahıs ve kurum olarak en fazla iki kategoride başvuruda bulunulabilirken, en zorlu seçim işadamı, müzisyen ve akademisyen kategorilerinde yaşandı. Kazananlara ödülleri daha sonra açıklanacak tarihte düzenlenecek törenle sunulacak. 
   
  Golden Turk Awards kurucu yönetim kurulunda Cemil Özyurt’un dışında TurkofAmerica Dergisi Kurucusu ve Genel Müdürü Ömer Güneş, Rhxo Techology CEO’su Mesut Darendeli ve Unique Settings of New York CEO’su işadamı Ekmel Anda yer alıyor. 
   
  43 KİŞİLİK EKİBİN 1.5 YILLIK ÇALIŞMASI 
  Golden Turk Awards düzenleme komitesi adına açıklamalarda bulunan Cemil Özyurt ve Mesut Darendeli, bugüne dek ABD’de ilk kez bu çapta bir ödül töreni gerçekleştirileceğini belirterek, tahminlerinin çok üzerinde bir ilgi ile karşılaştıklarını, başvuran adayların düzenleme komitesi ve juri tarafından tek tek incelendiğini söyledi. Başvuruları online ve posta yoluyla aldıklarını kaydeden yarışmayı organize eden isimlerden Cemil Özyurt, Golden Turk Awards’a başvuran adayların incelenmesi ve değerlendirmesi için toplam 13’ü komite üyesi, 26’sı juri, dördü düzenleme komitesi olmak üzere 43 kişilik bir ekibin 1.5 yıldan fazla bir süredir zaman harcadığını söyledi. 
   
  Amerika genelinde etnik gruplar arasında bu denli profesyonel ve titiz bir çalışmayı bulmanın zor olduğuna dikkat çeken Özyurt, kazanan isimlerin hepsinin Türk Amerikan toplumu için birer rol model olduğu ifade etti. Özyurt konuşmasına şöyle devam etti: 
   
  "Gönül, yarışmaya aday herkesin ödül almasını ister. Hepsi birbirinden değerli ve başarılı isimler. Değerlendirmeler sonucunda her kategoride sadece bir kişi birinci olsa da, Amerikalı Türkler nezdinde her başvuru sahibi aynı zamanda ödüle layık isimler olduğunu düşünüyorum." 
   
  22 EYALETTEN KATILIM 
  Toplantıda söz alan Rhxo Techonolgy CEO’su Mesut Darendeli de, yarışmanın teknik altyapısı, komite çalışmaları ve juri değerlendirmeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Darendeli, yarışma için özel bir yazılım geliştirdiklerini, başvuruların tamamen Internet ortamında yapılabildiğini, jurilerin de oylamaları katılımcıların tüm bilgilerine ulaşarak yaptığını vurguladı. Adaylarla ilgili online oylamanın gerçekleştirildiği siteye 1 aylık sürede 100 binin üzerinde ziyaretçi aldıklarını ve oylamaya yaklaşık 18 bin ismin katıldığını dile getiren Darendeli, "Amerika geneline bu denli yayılan ve ses getiren bir ödül yarışmasının bugüne dek düzenlendiğini düşünmüyorum" diye konuştu. 
   
  Adayların başvuruların incelenmesinde ABD’de değişik meslek gruplarında çalışan profesyonellerden Ali Çınar, Ali Günertem, Ariel Sagiz, Ayşe Önal Zamboğlu, Cüneyt Gürkan, Demet Cabbar, Ersoy Yıldız, Ertan Turhan, Göknur Akçadağ, Mustafa Aykaç, Ozan Bacak, Şahap Gizlen, Ural Yeşil gibi isimler görev yaptı. 
   
  18 KATEGORİDE ÖDÜL KAZANANLAR 
  *En Başarılı İşadamı ödülüne, Picasso Travel’i 30 yılda ABD’nin en büyük seyahat acentalarından biri haline getirdikten sonra satan Hüseyin Özyurtçu layık görüldü. Özyurtçu eşi Esin Özyurtçu ile kurduğu şirketi sıfırdan 80’den fazla havayolu ile çalışan 9 farklı şehirde ofisi bulunan bir seyahat acenta devine dönüştürmüştü. 
   
  *En Başarılı İş Kadını ödülüne ise İtalyan butik moda markası Luca Luca’yı sıfırdan Amerika genelinde tanınır bir marka haline getiren şirketin Başkanı ve CEO’su Yıldız Blackstone layık görüldü. Şirketi İtalyan Luca Orlandi ile birlikte 1992’de kuran Blackstone, şirketi 2008’de The Equitium Group’a satışını gerçekleştirdi. Hollywood starları, ünlü sanatçılar Luca Luca’nın müşterileri. 
   
  *En Başarılı Yönetici ödülüne dünyanın en büyük mimarlık şirketlerinden Skidmore Owings and Merrill LLP’un ortaklarından Mustafa Abadan layık görüldü. Abadan 1983 yılında çalışmaya başladığı şirkette 1996 yılında ortak oldu ve dünyanın altı farklı kıtasında eserleri olan tek Türk mimar. 
   
  *En Başarılı Müzisyen ödülünü New York’ta yaşayan ünlü neyzen ve bestekar Ömar Faruk Tekbilek aldı. Sayısız ödülün sahibi olan Tekbilek son olarak Best of Omar Faruk Tekbilek, Longing isimli albümünü çıkardı. 
   
  *En fazla başvurunun yapıldığı En Başarılı Akademisyen ödülüne diabet üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Harvard öğretim görevlisi Gökhan Hotamışlıgil layık görüldü. Harvard Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalar ile sayısız ödül alan Hotamışlıgil, moleküler bazda obezite, diyabet ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantıların anlaşılması için yaptığı araştırmalar nedeniyle 2010 Naomi Berrie Ödülü’ne layık görülmüştü. 
   
  *En Başarılı Girişimci ödülünü internet güvenlik şirketi Comodo’yu bir dünya markası haline getiren şirketin sahibi Melih Abdulhayoğlu aldı. 2008 yılında New Jersey’de Ernst & Young tarafından informasyon teknolojisi alanında yılın girişimci ödülüne layık görülen Abdulhayoğlu, Internet güvenliği üzerine zaman zaman Fox TV ve USA Today’de görüş ve demeçler veriyor. Abdulhayoğlu, bu yıl yedincisi düzenlenen Info Security Products Guide’in "2011 yılı Global Excellence Awards" yarışmasında "Yılın Girişimcisi" ödülüne layık görülmüştü. 
   
  *Yılın En Başarılı Markası ödülünü ABD genelinde New York, New Jersey, Las Vegas, DC, Chicago ve Dallas mağazaları ile faaliyet gösteren erkek giyim markası Sarar aldı. 
   
  *En Başarılı Şirket ödülünü ise ABD’de Türk şirketleri arasında markaya yatırım yapan ilk şirketlerden biri olan Mavi Jeans kazandı. 
   
  *Türk Toplumuna En Fazla Destek Veren Amerikalı ödülüne Turkish Coalition of America’nın President’i Lincoln McCurdy layık görüldü. Türk Amerikalıları politik anlamda bilinçlendirmek ve katılımlarını sağlamak amacıyla Şubat 2007’de kurulan Turkish Coalition of America (TCA), Türkiye’nin Kongre nezdinde tezlerinin savunulması, çıkarlarının korunması için çaba harcıyor. 
   
  *En Başarılı Türk Amerikan Toplum Lideri ödülünü California Türk Amerikan derneği yöneticisi Yavuz Atila aldı. 
   
  *En Başarılı Sosyal Sorumluluk Sahibi Şirket ödülünü etnik online ticaret alanında 10 yıldır faaliyet gösteren Tulumba.com aldı. Tulumba.com Türkiye’den ithal ettiği binler yiyecek, giyecek, müzik ve kitap ürünlerini Amerika’daki müşterilerine ulaştırıyor. 
   
  *En Başarılı Amerikalı İş Ortaklığı ödülünü geçtiğimiz yıllarda 50 yılını geride bırakan Koç & Ford ortaklığı aldı. 
   
  *En Başarılı Global Türk ödülünü Maryland’ta yaşayan ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu aldı. Atakoğlu, juri tarafından açık oy farkla bu ödülü almaya layık görüldü. 
   
  *Young Turk ödülü ABD genelinde politik değerlendirmeleri ile tanınan ve kısa bir süre önceye kadar MSNBC’de program sunan Cenk Uygur’a verildi. Uygur, Young Turk adıyla internet üzerinden yayın yapan ve milyonlarca kişiye ulaşan kendine ait bir yayın kanalının da sahibi. 
   
  *En Başarılı Start-up ödülünü akıllı telefonlar için eğitimle ilgili aplikasyonlar geliştiren Bidbox şirketi aldı. 
   
  *En Başarılı Sanatçı ödülünü dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay layık görülürken, 10 adayın yarıştığı kategoride Doğançay juriden açık ara en fazla oyu alarak ödülü aldı. 
   
  *En Başarılı Türk Aktivist ödülünü ise geçtiğimiz aylarda Amerikan Türk Dernekleri Asemblesi başkanlık görevini Günay Evinch’ten teslim alan Ergün Kırlıkovalı aldı. 
   
  *En Başarılı Sivil Toplum Örgütü ödülü ise Washington DC’deki çalışmaları ile Turkish American Association of Washington DC aldı. Dernek DC’de her yıl geleneksel olarak Türk Amerikan festivalini gerçekleştiriyor. (DHA)
   
   
   
   
   
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iDANSla çağdaş dans vakti02 Ekim 2012 Salı 22:10
 • İstanbulda en kısa festival02 Ekim 2012 Salı 22:09
 • Turuncu Filmler Antalyada02 Ekim 2012 Salı 22:08
 • Beat’lerin Kralı Babylonda02 Ekim 2012 Salı 22:06
 • Türkiyeye utanç verici ceza02 Ekim 2012 Salı 22:05
 • Fazıl Sayın Evreni ilk kez Salzburgda02 Ekim 2012 Salı 15:02
 • Bilgin Adalı hayata veda etti01 Ekim 2012 Pazartesi 23:20
 • Uluslararası caz günü İstanbul’da gerçekleşecek30 Eylül 2012 Pazar 15:04
 • Askerler öldürdüklerini göremezlermiş30 Eylül 2012 Pazar 07:00
 • İşte Neşet Ertaşın son şiiri29 Eylül 2012 Cumartesi 16:38
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim