• BIST 109.162
 • Altın 153,435
 • Dolar 3,8395
 • Euro 4,5099

  İşte AKP'nin seçim tarihi

  18.04.2008 10:40
  Kapatmaya karşı anayasa değişikliği düşünen AKP'de farklı sesler erken genel seçim fikrini ortaya atmaya başladı. Kulislerdeki iddialar o kadar ciddi ki seçim tarihi bile belli:
  İşte AKPnin seçim tarihi
  İşte AKP'nin seçim tarihi İşte AKP'nin seçim tarihi İşte AKP'nin seçim tarihi

  Kapatma davasına karşı anayasa değişikliğini gündemine alan AK Parti"de B planı olarak "erken seçim yapalım" teklifleri yükselmeye başladı. Anayasa değişikliği için MHP ve CHP"nin destek vermeme olasılığını göz önünde bulunduran AKP"de erken seçim için öngörülen tarih ise çok yakın; 29 Haziran 2008.

  Önümüzdeki yıl (Mart 2009"da) yapılacak olan yerel seçim tarihini de erken genel seçimle birleştirmeyi hedefleyen AKP"nin hatırı sayılır bir üst düzey vekilinin sözlerini köşesine taşıyan Sabah yazarı Muharrem Sarıkaya bu iddiaların ciddiye alınması gerektiğinin altını çizerken, AKP eski Başkanvekili Salih Kapusuz bu tarihi açıkça beyan etti…

  “Nasıl 367 meselesini halkla çözdük, kapanma meselesini de aynı şekilde çözeriz..." cümlesinin Meclis AKP kulislerinde sık sık bu cümlenin ifade edildiğini belirten Sarıkaya"nın yazısındaki erken seçim kulisi şöyle: “Milletvekili genel seçimi kararı alınması halinde, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimler de anayasa gereği öne alınmak zorunda. Hatta, seçim tarihini de dillendirmeye başlamış:
  "29 Haziran 2008 Pazar..."
  Meclis daha bir yılını doldurmadan erken seçim olur mu?
  Veya, 2,5-3 ay sonrasında seçim yapılabilir mi? Bu tarih biraz zor.
  Ancak söylenen o ki "29 Haziran"ı AK Parti'nin etkin bir ismi kulis muhabbetinde MHP'li milletvekillerine de söylenmiş.

  "BAŞKASI KURTARMAZ"

  AK Parti'nin kendi içinde seçimi tartışmasının nedenini dünkü sohbetimizde bir bakanın şu sözü özetlemeye yetiyordu: "Seçimden başka yolu yok. Başkası bizi kurtarmaz. Seçimden zaferle çıkarsak kamuoyu baskısı oluşur..."

  İDDİAANAMEDE OLANLAR LİSTE DIŞI MI?

  AK Parti ayrıca yerel seçimi de kapanma davası öncesine çekmek istiyor. Bunun da tek yolu var; milletvekili erken seçim kararı alıp iki seçimi birleştirmek. Seçimden zaferle çıkıp halk desteğinin sürdüğünü göstermek. Bu arada kapatma davasında adı bulunan bir çok milletvekilini aday listesine koymayıp, Anayasa Mahkemesi'ne de mesaj göndermek...”

  ŞAHİS FİKİR: GÜVEN TAZELEYELİM

  Sarıkaya"nın kulis yazısında erken genel seçim için verilen 29 Haziran tarihini açık bir şekilde beyan eden bir AK Parti üst düzey vekil var. AK Parti'nin eski Grup Başkan Vekili, Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, kapatmaya karşı çözümün milli irade olduğunu söyleyerek açıkça erken seçim çağrısında bulundu ve kafasından geçen tarihi de 29 Haziran olarak aktardı.

  Zaman"da yer alan habere göre, AK Parti'de erken seçimi ilk seslendiren isim olan eski Başkanvekili Kapusuz"un, şahsi düşüncesi olan bu görüşüni parti yönetimine de ilettiği belirtiliyor. Parlamento'nun varlık sebebinin 'sorun çözmek' olduğunu kaydeden Kapusuz, 'Anayasa değişikliği taahhüdünde bulunularak' seçime gidilmesini istedi. Kapusuz, gerekçesini de şöyle açıkladı: "Türkiye'nin yaşadığı bu sıkıntılardan bir an önce kurtulması lazım. Bu problem Türkiye'nin problemidir. Elimde yetki olsa muhalefet partilerine çağrı yapar beraber çözme teklifinde bulunurum. Çözüm olmazsa halktan yeniden yetki alıp güven tazeleme yoluna giderim. Sonuç çıkmadığı anlaşıldığı an seçime gitmek gerekir. Seçimler de 29 Haziran tarihine yetişir. Halkın verdiği karara hepimiz razı oluruz, bütün kesimler rahatlar."

  Haber 7

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim