• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İşte AK Parti'nin savunması

  14.06.2008 13:05
  AK Parti, Başsavcısı Yalçınkaya’nın, mütalaasının ardından esas savunmasını Pazartesi Anayasa Mahkemesi’ne sunmaya hazırlanıyor. İşte savunmanın ayrıntıları:
  İşte AK Partinin savunması
  İşte AK Parti'nin savunması İşte AK Parti'nin savunması İşte AK Parti'nin savunması

  AKP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya"nın, mütalaasının ardından esas savunmasını Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi"ne sunmaya hazırlanıyor. Yüksek Mahkeme"nin türban kararının ardından yeniden revize edilen esas savunmanın temelini ise “Türban ve Laiklik” oluşturuyor. AKP, savunmasında, iptal edilen anayasa değişikliğinin türban için yapılmadığı görüşünü dile getirdi.

  AKP, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya"nın, mütalaasının ardından esas savunmasını Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi"ne sunmaya hazırlanıyor. Yüksek Mahkeme"nin türban kararının ardından yeniden revize edilen esas savunmanın temelini ise “Türban ve Laiklik” oluşturuyor. AKP, savunmasında, iptal edilen anayasa değişikliğinin türban için yapılmadığı görüşünü dile getirdi. AKP, savunmasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı hukuki bir dille eleştirirken, iddianamede türban ile ilgili düzenlemenin laikliğe aykırı olduğunun belirtilmesine rağmen “laikliğin ne olduğu” konusunda herhangi bir savunmanın yapılmadığı kaydedildi.

  AKP, kendisine tanınan sürenin dolmasını beklemeden Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi"ne sunmayı planladığı “Esas Savunma” ile ilgili çalışmalarını son aşamaya getirdi. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığında AKP"nin hukukçu kurmaylarından oluşturulan komisyon uzun süredir üzerinde çalışılan esas savunmayı, Anayasa Mahkemesi"nin üniversitelerde türban serbestisi öngören anayasa değişikliğiyle ilgili iptal kararının ardından yeniden gözden geçirdi.

  “ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TÜRBAN İÇİN YAPILMADI”

  Esas savunmaya “türban” kararının ardından yeni düzenlemeler eklenirken, AKP, türban düzenlemesi ile ilgili geçmişte, Anayasa Mahkemesi"nin kararlarına yönelik hukukçuların yorumlarını da dikkate aldı. AKP savunmasında, Anayasa"nın 10 ve 42"nci maddesi üzerinde yoğunlaşırken esas savunmada, iddianamede türban düzenlemesi ile ilgili yer alan iddialara, “Üniversitelerde başörtüsü düzenlemesi, iddianamede yer alan delillerin aksine laikliğe aykırı olmadığı gibi, iddianamede laikliği savunan konulara da yer verilmemiş” karşılığı verildi.

  AKP, savunmasında türban düzenlemesini; “Temel hak ve özgürlükler” olarak da tanımladı. Üniversitelerde kılık-kıyafet serbestliği öngören Anayasa değişikliğinin türban için yapılmadığı dile getirilen esas savunmada, özgürlükleri genişletme anlamında böyle bir adımın atıldığı kaydedildi. Savunmada, Başsavcı'nın iddialarına tek tek cevap verilirken, haklarında siyasi yasak istenen 71 kişi için de savunma metninde tek tek başlıklar çıkarıldı.

  “İDDİANAMEDE TARİH HATALARI VAR”

  Esas savunmada odak olma tanımı laiklik hukuku, demokrasi hukuku açısından değerlendirildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya'nın, "Davalı Partinin eylemlerinin ve ön savunmasının irdelenmesi" ile ilgili iddialarına yanıt verilen esas savunmada, Yalçınkaya"nın, “Şeriat Devletine Gidiş” olduğuna yönelik iddialarına da yanıt verildi. Esas savunmada, Yalçınkaya"nın Kurtuluş Savaşı dönemine ilişkin verdiği örneklerin tarihle bağdaşmadığı ve tarih hatalarının yapıldığı da kaydedildi. Başsavcı"nın mütalaasında verdiği tarih ve isimlerin karşısına gerçek tarihler ve isimler yazıldı. Esas savunmada, İran"da bir gazetede yayınlanan, "Türkiye İslam Devrimine hazırlanıyor" başlıklı makale için de "Hukuki dayanağı yoktur" savunması yapıldı.
  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim