Kahramanmaraş ve Hatay'da 2023 Şubat ayında yaşanan deprem felaketi sonrası İstanbul'da göç hareketi arttı. Özel bir taşımacılık şirketinin kendi istatistiklerden yola çıkarak hazırladığı raporda, 6 Şubat 2023 depremi sonrası ilk 30 gün, 2022'nin aynı dönemi ile karşılaştırıldı. Buna göre Orta ve Doğu Karadeniz şehirlerine taşınma taleplerinin arttığı kaydedilirken, en çok göç edilmek istenen il ise Samsun oldu. Bunu Trakya ve İç Anadolu illeri takip etti.

ZZ-7

İSTANBUL ARTIK GÖÇ ALAN DEĞİL GÖÇ VEREN ŞEHİR

Türkiye nüfusunun yüzde 20'sinin yaşadığı megakent İstanbul'un demografik yapısı değişiyor. Kiraların gittikçe yükselmesi, şehirde yaşamayı her geçen gün zorlaştırırken, deprem korkusuyla yeniden yüzleşen İstanbullular çareyi başka illere göç etmekte buldu.

1980'lerden bu yana yoğun göç alan ve Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 20'sine ev sahipliği yapan İstanbul, artık göç veren il olarak konumlanıyor.

ZZZ-3

KARADENİZ ŞEHİRLERİ İLK SIRADA

Şirket tarafından 2023 Şubat depremlerinin ardından 1000'e yakın müşterisinin taşınma taleplerini inceleyerek bir rapor hazırlandı. Raporda, 2023 Şubat ve mart aylarındaki talepler, 2022'nin aynı dönemiyle karşılaştırıldı.

39 KİŞİ İSTİYORUZ EN AZ İLKOKULLU! TCDD İşe Alım Amirliği 39 KİŞİ İSTİYORUZ EN AZ İLKOKULLU! TCDD İşe Alım Amirliği

Rapor kapsamında İstanbul çıkışlı taleplerin dört bölgede toplandığı gözlendi. Bu bölgelerin sırasıyla Karadeniz, İç Anadolu, Trakya ve Akdeniz olduğunu belirtildi.

Rapora göre Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Sakarya, Eskişehir, Kayseri ve Samsun gibi şehirlere geçen yıla göre yoğun bir şekilde göç edildi.