İstanbul'da, Türkmenistan vatandaşı Jumamyrat Jumalyev’in, Yusuf E. ve kız kardeşinin oturdukları dubleks evin kullanılmayan üst katında yaşadığı ortaya çıktı. Oscar ödüllü Parazit filmi gerçek oldu.

6'lı masanın parlamenter sisteme geçiş vaadi patladı: 5 yıl daha başkanlık 6'lı masanın parlamenter sisteme geçiş vaadi patladı: 5 yıl daha başkanlık
İstanbul’da Yusuf E. ve kız kardeşi Mecidiyeköy’deki dubleks bir evde birlikte yaşıyordu. Hürriyet'ten Ali Rıza Akbulut'un haberine göre, iki kardeş oldukça büyük olan evin üst katında eski eşyalarını tutuyordu.

Film senaryolarını aratmayan olay 4 Eylül günü, Yusuf E.’nin evin üst katından sesler duymasıyla ortaya çıktı. Yusuf E. üst kata çıktığında bir anda karşısında Türkmenistan vatandaşı Jumamyrat Jumalyev’i gördü. Adamın ayağında Yusuf E.’nin kız kardeşinin terlikleri vardı. Yusuf E., Jumalyev’i evden kovduktan sonra üst kata çıktı. Boş odada çay bardakları, bir poşetin içerisinde ise pasaport, namaz hocası kitabı ve Kuran-ı Kerim’in Türkçe meali vardı. Yusuf E. hemen polisi aradı. Polis ekipleri evde arama yaptı ancak dairede kimse yoktu. Jumalyev çatı arasında saklanırken yakalandı ve gözaltına alındı.

 'ŞARJ ALETİN VAR MI'

Jumalyev’den şikâyetçi olan Yusuf E., “Jumalyev’i gördüm ve yanına giderek ‘Burada ne yapıyorsun, kimsin?’ diye sordum. Jumalyev ‘Şarj aletin var mı?’ diye sorunca evden çıkardım. Bir süre sonra üst kata çıktığımda faal durumda olmayan odada Jumalyev’in eşyalarını ve bizim eşyalarımızı gördüm. Evden çıkıp hemen komşularımı uyardım ve polis çağırdım” diye konuştu.

'TEŞEKKÜR İÇİN DÖNDÜM'

Jumalyev ise ifadesinde sokakta yaşadığını anlatarak, “İçeri girdiğimde evde kimse yoktu. Evden hiçbir şey almadım. Sadece kalacak yerim yoktu. O yüzden eve girdim. Çaldığım iddia edilen kitaplar da üst kattaydı. Onları ben getirmedim, sadece okudum” dedi.

Adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Jumamyrat Jumalyev İl Göç İdaresi’ne gönderildi ama oradan da serbest bırakıldı. Ertesi gün de Mecidiyeköy’deki evin sokağına döndü. Apartman sakinleri Jumalyev’i fark edince polis çağırdı. Ev sahibine teşekkür etmek için geri geldiğini söyleyen Jumamyrat Jumalyev polis gelmeden kayıplara karıştı.

JAPONYA’DA DA YAŞANDI

Japonya’da yaşayan 57 yaşındaki Tatsuko Horikawa 2009 yılında yalnız yaşayan bir kadının evine gizlice yerleşti. Ev sahibi buzdolabından yiyecekler kaybolunca gizli kamera sistemi kurdu. Kayıtlara göre, Tatsuko Horikawa ev sahibi gidince gizlice evin içinde dolaşıyor ve yiyecekleri tüketiyordu. Ev sahibinin şikâyeti üzerine polisler arama yapınca olay ortaya çıktı. Tatsuko Horikawa’nın bir dolaba yerleştiği ve bir yıldır orada yaşadığı anlaşıldı.

FİLMLERE KONU OLDU

Yusuf E. ve kız kardeşinin yaşadığı olayın benzerleri filmlere de konu oldu. 2005 yapımı ‘Boş Ev’ filminde Tae-suk isimli bir kişi motosikletine atlayıp karşılaştığı boş evlerde kalıyordu. Tatil gibi farklı sebeplerle evden ayrılan ev sahiplerini takip edip boş evlerde kalıyor ve bunun karşılığında evdeki bozuk aletleri tamir ediyordu. Kore yapımı iki Oscar ödüllü Parazit isimli filmde ise başkalarının evine yerleşen bir aile ve diğer kişiler konu ediliyordu.