• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İstanbul'da konut sevdası

  26.12.2009 09:46
  Arap ülkelerinde gösterilen diziler Suudi kadınların İstanbul’a ilgisini artırdı.
  İstanbulda konut sevdası
  İstanbul'da konut sevdası İstanbul'da konut sevdası İstanbul'da konut sevdası

  Mütekabiliyet sorunu nedeniyle İstanbul"dan konut alamayınca Suudiler, çareyi, gayrimenkul şirketi kurmakta buldu

  Suudiler, İstanbul gayrimenkul piyasasıyla yakından ilgilenmeye başladı. Özellikle Suudi kadınların bu yakın ilgisinin ana nedeni olarak Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinde ekrana gelen Türk dizilerinin son 1 yılda İstanbul"un popülerliğini artırması gösteriliyor. Öte yandan son yıllarda petroldeki yükselişe bağlı olarak başta Suudi Arabistan olmak üzere likidite fazlası olan Arap sermayesinin de Türkiye gayrimenkul piyasasında özellikle İstanbul odaklı girişimleri olduğu biliniyor.
  Fakat, Suudi kadınların İstanbul"dan evsahibi olma isteğinin önündeki engel, mütekabiliyet sorunu. Dolayısıyla Suudiler İstanbul"dan kendi üzerlerine ev alamıyor. Ancak, şirket kurarak veya kurulu bir şirkete ortak olarak gayrimenkul sahibi olabiliyorlar.

  Kraliyet ailesi yönetimde

  İşte bu yakın ilginin sonucu olarak geçtiğimiz günlerde Suudi sermayeli bir şirket kuruldu. Şirketi kuran Sattam Bin Abdülaziz Al Saud, Suudi Arabistan kraliyet ailesinden.
  Al Saud, aynı zamanda Riyad Valisi. 18 Aralık"ta 50 bin TL sermayeyle kurulan şirketin adı ise Lee Land Gayrimenkul Yatırım Anonim Şirketi.
  Yönetim kurulu başkanlığını Al Saud"un yapacağı şirketin başkan vekilliğinde, yine kraliyet ailesinden bir isim var: Prens Faisal Bin Salman Bin Abdülaziz Al Saud. Yönetim kurulu üyeliğinde ise Najla Bint Salman Bin Abdülaziz Al Saud isminde bir de işkadını olacak.
  Suudi kraliyet ailesinin üyeleri şirketin kuruluşu için Prokon Danışmanlık adlı şirkete yetki verdi. Önümüzdeki günlerde sermaye artırımına gitmesi beklenen şirket, İstanbul"da her türlü gayrimenkul satın alma, kiralama, kiraya verme ve gayrimenkul işleriyle uğraşacak. Şirketin iş tanımında inşaat yapmak yok. Şirket, mevcut projelerden konut satın alarak, bunu diğer kraliyet aile üyelerine ve Suudi vatandaşlara satabilecek.

  KRAL ABDULLAH, SEVDA TEPESİ"Nİ SATIN ALMIŞTI

  Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz, veliaht prens iken 1984"te Sevda Tepesi"ni satın almıştı. Abdullah Bin Abdülaziz"e Sevda Tepesi, dönemin İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan ve Başbakan Turgut Özal"ın bulunduğu bir törenle devredilmişti. Daha sonra buraya inşaat yapabilmek için uğraşan Abdülaziz, 10 yıl uğraşmasına rağmen başaramamıştı. Abdülaziz, daha sonra Sevda Tepesi"ni Türkiye"de gazetelere ilan vererek satışa çıkarmıştı.

  TÜRKLER DE S. ARABİSTAN FIRSATLARINI GÖZLÜYOR

  DEİK"in 10 Haziran"da İstanbul"da yaptığı Türk-Suud İş Konseyi"ne 30"a yakın Suud işadamı katılmıştı. Suudilerin ajandasında Suudi Arabistan"da yapılması gündeme gelen liman kenti, endüstri kenti, sahil kenti, eğitim kenti ve yaşam kentinin de aralarında bulunduğu 80 milyar dolarlık proje vardı. Ayrıca, 4 milyon kadar konut yapmayı planlayan Suudi Arabistan için Türk müteahhitleri fırsatları kolluyor

  AYAZMA"DA ÜÇ DEVİN REKABETİ SONUÇLANDI

  Ağaoğlu, kazanan isim oldu

  Konut sektörünün 3 dev şirketinin Ayazma savaşı sonuçlandı. Ayazma"da TOKİ"nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı"na (GYO) ait 199 bin 254 metrekarelik alanda toplam 355 bin metrekarelik konut yapımını kapsayan ihale, iki dev şirketin rekabetine sahne odu.
  Emlak Konut GYO tarafından birinci etabı 17 Aralık"ta gerçekleştirilen ihalelere Ağaoğlu, Avrupa Konutları ve Soyak katılmıştı. En yüksek ciro teklifi 638 milyon TL ile Soyak"tan, en yüksek idare payı teklifi ise Ağaoğlu"ndan gelmişti.

  Soyak 2. turda çekildi

  Dün gerçek-leştirilen ihalenin ikinci turunda ise önce kapalı zarfla teklif alındı. Birinci ihalenin en yüksek ciro teklif eden ismi Soyak, ihalenin ikinci turuna katılmama kararı aldı. Avrupa Konutları ile Ağaoğlu arasında süren rekabet sonucunda en yüksek ciro teklifi Avrupa Konutları"ndan geldi.

  Nefes nefese rekabet

  Avrupa Konutları, Ayazma için 758 milyon TL ciro, yüzde 29 idare payı ve 220 milyon TL idare payı teklif etti. Buna karşılık Ağaoğlu Grubu, 747 milyon 600 bin TL ciro, yüzde 30.5 idare payı ve 228 milyon TL bedel önerdi.
  İhalede önemli olan idareye ödenecek pay olduğu için ihaleyi Ağaoğlu aldı. Toplamda 3 bin 500 civarında konut yapacak olan Ağaoğlu"nun bu durumda Ayazma"daki projede yapacağı konutların metrekaresini 2 bin 100 TL"den satması gerekiyor.

  Kurum: Fiyat beklentilerin üzerine çıktı

  İhaleyle ilgili değerlendirme yapan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Kızımız güzeldi. Güzel kızdan anlayanlar talip oldu. İstanbul"da anayoluna çok yakın, temiz, imar sorunu olmayan ender arsalardan birisi. İhalede bizim beklentimiz 200-210 milyon TL civarındaydı. Üzerine çıkıldı. Ama Ağaoğlu Grubu yapacağı projeyle hem ciroda hem de arsa payında bunun üzerine çıkacak. İyi bir proje yapacağı inancındayım. Bu ihale 2010"un güzel geçeceğinin önemli bir göstergesi” dedi.

  GÜNÜN PROJESİ

  Her blokta farklı manzara

  Dumankaya İnşaat"ın Pendik"te gerçekleştireceği yeni projesi Dumankaya Dizayn, Tuzla Tersanesi, Sabiha Gökçen Havalimanı ve TEM"in bağlantı noktasında 8 bin 300 metrekarede yer alacak. 3 bloktan 330 daireden oluşan bu seçkin projede blokların her biri farklı bir açıdan İstanbul"a bakıyor. Bloklardan biri bölgenin en güzel korularından Çamlıbel"e bakarken, diğer bloklar ise Sabiha Gökçen Havalimanı ile Marmara Denizi"ne bakıyor.
  Dumankaya Dizayn"da 35 metrekare stüdyo daireler 59 bin TL"ye, 39 metrekare stüdyolar 66 bin TL"ye, 41 metrekare stüdyolar ise 66 bin ila 72 bin TL"ye, alanları 50 ila 63 metrekare arasında değişen 1+1"ler 77 bin TL ila 104 bin TL"ye, 80 metrekare 2+1"ler 132 bin TL"ye, 83 metrekare 2+1"ler 133 bin ila 141 bin TL"ye, 126 metrekare loft daireler 277 bin TL"ye, 129 metrekare loftlar 284 bin TL"ye, 178 metrekare loftlar ise 409 bin TL"ye satılıyor.

  NEDEN CAZİP?

  - Metrekare fiyatları 1.550 TL"den başlıyor. Bölgede benzer projelerin metrekaredeki başlangıç fiyatı ise 2 bin TL.
  - Dumankaya"nın en önemli özelliklerinden biri, satışa çıkardığı projelerin inşaat ilerledikçe prim yapması
  - Bölgenin gelişiyor olması, primin yükselmesi için bir başka avantaj.

  Mortgage"ta hedef büyüttü

  ING Bank Genel Müdür Yardımcısı Özgür Öztürk, “2009"a girerken, genel kanının aksine mortgage"ta yüzde 10 civarında bir büyüme öngörmüştük. Büyüme yaklaşık yüzde 15 oranında gerçekleşiyor. Biz de 2009"u pazar payımızı büyüterek ve toplamda yüzde 23 büyüterek kapatıyoruz. 2010"da da pazar payımızı büyütmeyi sürdürmeyi planlıyoruz. Sektörün 2010"da yüzde 20 büyümesini bekliyoruz. Biz ise pazar payımızı yüzde 25 oranında artırmayı planlıyoruz” dedi.
  Pazar payını artırmak için özel stratejiler geliştirdiklerine dikkat çeken Öztürk, stratejinin odağında tüketicinin yer aldığını söyledi. Öztürk, şöyle konuştu:
  “İlk işimiz tüketici odaklı çalışmak oldu. Internet ve call center"ı da dahil ettik. Müşteriye internetten başvuru ve talep formu doldurttuk. "Kolaybul" adlı ürünle, 3-4 basit soruyla 20"nin üzerine üründen hangisinin tüketicilere yönelik olduğunu belirledik. Mortgagemetre isimli sistemimizle aylık taksit ödeme gücüne göre hangi vadede tüketicinin ne kadarlık ev alabileceğini belirlemesinde yardımcı olduk. Sektörde ilk olma özelliği taşıyan bu ürünümüz çok beğenildi. Ayrıca e-eğitim ile uzaktan eğitim sistemiyle tüm satış ve pazarlama elemanlarımızı eğittik. Emlakçılara da özel önem verdik. Emlak odaları ve dernekleri ile birlikte çalışma yaptık. Tüm bunları yaptığımız için 2009"un ilk yarısında pazardaki 1 milyar TL"lik büyümenin yüzde 30"unu ING Bank gerçekleştirdi” dedi.

  "Faizlerdeki düşüş sürer"

  Faizerdeki düşüş eğilimi hakkında da konuşan Öztürk, bu eğilimin 2010 itibariyle de süreceğini söyledi. Türkiye"de ilk defa düşük enflasyon ortamında düşük faiz oranlarının geçerli olduğu bir dönem yaşandığına dikkat çeken Öztürk, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bunun konut sektörü için çok özel önemi var. Eğer Türkiye, bunu kalıcı kılabilirse mortgage sektörünün önü açılmış olur. Bu ortamın alınacak makro tedbirlerle kalıcılığı sağlanırsa, vadelerin uzadığı, toplumun daha geniş kesimlerinin uygun şartlarda kredi olanaklarına kavuştuğu bir bir sistem yaratılabilir.”

  Akkoza ve Akasya Acıbadem"de kartlar yeniden karıldı

  2007 yılında başlayan ve 415 bin metrekare arazi üzerinde değişik fazlardan oluşan Akkoza projesinin ortaklık yapısında geçtiğimiz günlerde yeniden yapılanmaya gidildi. Buna göre, 2010 yılında tamamlanması hedeflenen 360 bin metrekare inşaat alanına sahip Akkoza birinci ve ikinci faz konutlarının inşaatı yüzde 75 Garanti Koza ve yüzde 25 Akiş ortaklığı ile devam edecek. Satışa çıkan 3. fazda ise Akiş yer almayacak.
  242 bin metrekare inşaat alanına sahip alışveriş ve yaşam merkezi ise Garanti Koza ve Corio"nun ortaklık paylarını devretmesiyle yüzde 100 Akiş projesi olarak devam edecek. AVM, 2011 yılında kapılarını ziyaretçilere açacak.
  182 bin metrekarelik arazi üzerinde 85 bin metrekare net kiralanabilir alana sahip bir alışveriş merkezi, 1.600 adet lüks konut, 25 bin metrekarelik central parktan oluşan toplam 650 bin metrekare inşaat alanına sahip Akasya Acıbadem projesinde ise stratejik bir kararla projeden çekilen Corio"nun yüzde 7 oranındaki hissesini Akkök Grubu devralarak payını yüzde 35"e çıkardı

  TOKİ"nin hedefi 480 bin konut

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2009 yılı için belirlediği 400 bin konut hedefini geçince, 2010 yılı hedefini de yükseltti. TOKİ"nin yapımını üstlendiği, tamamladığı, projelendirdiği ve ihalesini gerçekleştirdiği konut sayısı, bu yıl sonu itibariyle 410 bine ulaşacak. Hedefin üzerindeki büyüme, TOKİ"nin 2010 hedeflerinde de büyümeyi beraberinde getirdi. Gelecek yılki hedefini 450 bin konut olarak belirleyen kuruluş, sayıyı 480 bine çıkardı. 2011"deki konut sayısı ise 500 bin olarak belirlendi.
  TOKİ"den yapılan açıklamada şimdiye kadar 3 bin projeyi üstlenen kuruluşun, 2009 sonundaki toplam yatırım tutarının 30 milyar liraya ulaştığı ifade edildi.
  Ayrıca, TOKİ"nin bugüne kadar, 410 bin konutun yanı sıra, 580 okul, 63 hastane, 588 spor salonu, 49 yurt ve pansiyon, 80 sağlık ocağı, 361 ticaret merkezi, 326 villadan oluşan 19 sevgi ev kampüsü, 171 villadan oluşan 13 engelsiz yaşam merkezi, 36 kütüphane, 288 cami, 4 adet çok amaçlı salon, 1 adet otobüs terminali ve 15 adet atölye inşa ettiği belirtildi.

  Yoksul kesim için daha fazla proje

  TOKİ"den yapılan açıklamada alt gelir grubu ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerine hız verileceği vurgulandı. Bu amaçla yoksul vatandaşlara yönelik konut portföyünün 25 binin üzerine çıkarıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Şimdiye kadar 25 ilde 11 bin 912 yoksul konutunun ihalesini tamamlayan TOKİ, gelecek yıl şubat sonuna kadar da 11 ilde 4 bin 662 konutun ihalesini yapacak. Belediyelerden gelen 5 bin 674 konut talebine ilişkin değerlendirmeler sürerken, 9 ilde 3 bin konutun ihale prosedürü de başlatıldı.

  Fi-Yapı, ocakta tapu dağıtacak

  Fi-Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, “Fi-Tower"da Ocak 2010"dan itibaren tapu dağıtmaya başlayacağız” dedi. Fi-Tower"ın Beylikdüzü"nde 28 bin metrekare üzerinde 1.725 konutluk proje olduğunu hatırlatan İnan, peşin parayla ev alanların tapularını ocak ayından itibaren vereceklerini belirtti. Peşinat ve taksitler toplamı yüzde 50"yi geçenlere de tapularını vereceklerini söyleyen Fikret İnan, “Ama bunlara ipotek koyacağız. Geriye kalanlara ise ilerleyen aylarda ödeme durumuna göre tapu vereceğiz. Ayrıca Tuzla 1"de 15 Ocak"ta hem tapu hem de anahtar teslimi yapacağız” diye konuştu./milliyet

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim