• BIST 105.964
 • Altın 163,597
 • Dolar 3,9427
 • Euro 4,6503

  İstanbul'da dünyaya yer açın

  10.10.2009 07:46
  İstanbul'un uluslararası finans merkezi olması için düğmeye basıldı.
  İstanbulda dünyaya yer açın
  İstanbul'da dünyaya yer açın İstanbul'da dünyaya yer açın İstanbul'da dünyaya yer açın

  Peki İstanbul'da hangi sektörler önem kazanacak? İstanbul'un avantajları ve dezavantajları nelerdir? Uluslararası finans merkezi olacak İstanbul'da nelerin değişeceğini konunun uzmanlarıyla konuştuk

  Batı Avrupa'da 16. yüzyıldan itibaren halkın ve devletin refahı tarım ürünlerinden çok biriken anaparanın miktarına bağlanmaya başladı. Amsterdam, Londra, Paris, Roma, Lizbon gibi kentler dünyanın yedi bucağından getirilen altın, gümüş, elmas ve işgücüyle zenginliklerine zenginlik kattı. Daha Avrupa kentleri yeni yeni zenginleşmeye başlarken İstanbul limanları, çeşit çeşit kürkler, her türlü mücevher, her ırktan kölelerle dolu gemilerin yükünü boşalttığı ortaçağ usulü bir finans merkeziydi. 17. yüzyıldaki bir söylentiye göre, Galata'da bir gün içinde el değiştiren para dünyadaki bütün Müslümanları üç gün doyurmaya yeterdi. Her ne kadar sonraki yıllarda Avrupa karşısındaki konumu yitirmeye başlamışsa da 19. yüzyıl sonlarında bile İstanbul, pek çok uluslararası şirketin tahvillerini dünya piyasalarına sunduğu bir merkezdi.

  HAYATIMIZI DEĞİŞTİRECEK REFORMLAR

  Son yıllarda Türkiye'nin artan önemi İstanbul'un tarihten gelen ve doğanın armağanı konumunu yeniden gündeme getirdi. Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya'nın giriş kapısı olan İstanbul, yeniden uluslararası bir finans merkezi olmaya hazırlanıyor. Hükümet İstanbul'un finans merkezi olabilmesi için 5 yılda 71 düzenleme yapmayı hedefliyor. Uluslararası finans çevrelerinin 40 yıl sonra dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterdiği Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun düzenlemeleri kapsayan reformlar Resmi Gazete'de yayınlandı. Vergi kolaylıklarından, yatırım teşviklerine, bankacılık düzenlemelerinden yeni borsalara kadar pek çok alandaki yenilikleri kapsayan reformlar hayatımızı önemli ölçüde değiştirecek. Peki, bu değişiklikler neler olacak? Finans merkezi olmaya hazırlanan İstanbul'da hangi sektörler önem kazanacak? İstanbul'un avantajları ve dezavantajları nelerdir? Resmi gazetede yayınlanan reformların İstanbulluların hayatını neleri değiştireceğini konunun uzmanlarıyla konuştuk.


  YALNIZCA FİNANS MERKEZİ HEDEFİ DARALTIR

  Bugün dünyanın en büyük finans merkezlerinin New York, Londra ve Tokyo olduğunu belirten Sabancı Üniversitesi'ne bağlı İstanbul Politikalar Merkezi Danışmanı ve TESEV İyi Yönetişim Programı Koordinatörü Fikret Toksöz'e göre, İstanbul'u yalnızca bir finans merkezi olarak ele almak kentin geleceği ile ilgili ufukları daraltır. Toksöz'ün görüşleri şöyle: “İstanbul'un uluslararası finans merkezi olması kentin zaten sahip olduğu özelliklerden kaynaklanıyor. İstanbul gerçek anlamda bir dünya kentidir ve bu özelliği ile düşünmek gerekir. Finans merkezi olmak zaten devamında gelecek bir konu. Sadece sermayenin İstanbul'la ilişkilenmesi yetmez. Kültür alanında da atılımlar yapılmak zorunda.”


  YÖNETİM MODELİ DEĞİŞMELİ

  İstanbul uluslararası bir finans merkezi olurken var olan yerel yönetim modeliyle idare edilmesinin mümkün olamayacağını belirten Toksöz şunları söyledi: “Bazıları Başbakan'ın İstanbul'a ofis açmasını eleştirmişti. Ancak ben bunun çok doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Yalnızca var olan belediye yöntemleriyle büyük projeler idare edilemez. Finans merkezi olacak bir şehirde hem kamunun hem özel sektörün hem de sivil toplumun işbirliği yaptığı yeni bir yönetim modelinin oluşturulması gerekiyor. İstanbul için özel bir strateji geliştirilmeli. Bu da İstanbul'u nasıl bir dünya kenti yapmalıyız sorusu üzerinde şekillenmeli. Bütün büyük kentlerde özel yönetimler vardır.”


  Hangi sektörler öne çıkacak?

  İstanbul nasıl bir finans merkezi olacak sorusunu yönelttiğimiz MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan, İstanbul Politikalar Merkezi Koordinatörü Fikret Toksöz ve İstanbul 2010 Kentsel Uygulamalar Direktörü Korhan Gümüş'e göre, İstanbul hâlihazırda birçok uluslararası kuruluşa bilginin dağıtıldığı bir merkez. İstanbul'un en iddialı olduğu sektörler de sigorta, bankacılık, danışmanlık, iletişim sektörleri. Eğlence ve kültür sektörü de İstanbul'un uluslararası alanda vazgeçilmezleri arasında. Fikret Toksöz'e göre sağlık ve kongre turizmi alanındaki gelişmeler de İstanbul'u üst sıralara taşıdı. Yakın gelecekte bu alanlarda çalışan birçok uluslararası şirket İstanbul'da ofisler açmaya başlayacak. Özellikle sağlık sektörü İstanbul'da yatırım yapmaya ve uzman istihdam etmeye başladı bile.


  Haliç finans merkezi için ideal

  Finans merkezi olan kentlerin hiçbirinde sanayi olmadığını belirten Fikret Toksöz'e göre, sanayi İstanbul'dan çıkarılarak çevre illere dağıtılacak. Böylelikle hem göç hem de sanayi İstanbul'un çevresine akacak. Son yıllarda sanayiden arındırılan Haliç çevresinde finans merkezi için düzenlemeler yapılabilir.


  MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan: En genç bankacılar bizde

  Türkiye'de artık giderek daha fazla güven ve istikrar kazanan bankacılık sektöründe Avrupa'nın en genç istihdamına sahip olduğumuzu söyleyen MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan şunları söyledi: “İstanbul bu bölgede ekonomik kalkınmışlığın, kültürel kalkınmışlığın can damarı. Ulaşım imkânları, teknolojik altyapısıyla zaten bölgenin başşehri. Bizim avantajlarımız dinamik nüfusumuz ve hızlı öğrenme kabiliyetimiz. Örneğin bankacılık sektörümüz dünyanın aksine gençlerin omuzlarında yükseliyor. Şimdi eğitim bizim öncelikli konumuz olmalı. Altyapı, ulaşım, teknolojik olanaklar bakımından bölgenin en iyisiyiz ama daha iyi olmamız lazım.”


  2010 Kentsel Uygulamalar Direktörü Korhan Gümüş: Yönetim anlayışı değişmeli

  Korhan Gümüş'e göre finans merkezi yolundaki en önemli adım belediyecilik anlayışının değişmesi. Gümüş'ün görüşleri şöyle: “ Finans merkezi kültürel bir alt yapıdan yoksun olamaz. Kent kültür, sanat, arkeoloji alalında bir merkez haline geldikçe bu alanındaki bilginin toplandığı ve dünyaya dağıtıldığı bir kent oldukça finans merkezi hedefi gerçekçi olur. Finans merkezini vergi ve yatırım kolaylıkları gibi dar bir alanda düşünürsek olmaz. İstanbul bu alanlarda çok büyük bir sermaye biriktirdi. Şimdi bunları kullanma zamanı. Uluslararası finans merkezi olacak bir kenti yönetmek için çok taraflı yönetim modellerine ihtiyaç var. Ancak bizde böyle bir deneyim yok. Çünkü Türkiye'de kent yönetimi ikinci sınıf bir şeymiş gibi algılanıyor. Belediyelere verilen yetkilerden bunu anlıyoruz. 20. yüzyıldan kalma belediyecilik anlayışı mutlaka değişmeli.”/yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim