Meteoroloji tarafından yapılan son açıklamada yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olacağı ifade edildi. Yağışların batı ve güney bölgelerde kuvvetli sağanak, doğuda ise yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Kışın gelmesi ile en çok merak edilen nokta da İstanbul'a ne zaman kar yağacağı oldu. CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'a karın yağacağı tarihi açıkladı.

Müge Anlı milletvekili adaylığı ile ilgili flaş açıklama Müge Anlı milletvekili adaylığı ile ilgili flaş açıklama

Meteoroloji tarafından yapılan son açıklamada yurt genelinde soğuk ve yağışlı havanın etkili olmasının beklendiği ifade edildi. Yağışların, Kıyı Ege, Antalya'nın doğusu, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Bilecik, Kayseri, Sivas, Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Yağışların; Kıyı Ege, Antalya'nın doğusu, Manisa, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Bilecik, Kayseri, Sivas, Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Hakkari ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yarından itibaren Anadolu'da yoğun kar yağışının olacağını söyledi. Peki İstanbul'a kar yağacak mı? Şen bu soruyla ilgili de sosyal medya hesabından dikkat çeken bir açıklama paylaştı.

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Cumartesiden itibaren yağışlı bir haftaya gireceğiz. Kıyılarda yağmur iç kesimlerde karla karışık yağmur (KKY) yükseklerde kar yağışı var. Cumartesi lodos etkisi kalktıktan sonra pazar gününden itibaren Anadolu'da 1 hafta zamanla yoğun olmak üzere kar yağışı var.

Haftaya Anadolu'da yoğun kar yağışı var. Haftanın ikinci yarısında batıda kar yağışı alacak. Marmara da kar yağışından etkilenecek. İstanbul şehir merkezinde ISI ADASI etkisinden dolayı kar görünmüyor. Sıcaklık 2-3 derece daha düşerse İstanbul'da kar yağar. Takip edeceğiz.

Hava soğuk olursa ısı adası etkili olmaz. Kar sınırı 4-5 °C dir. 4-5 °C'lik sistemlerde şehir üzerinde bu etkiden dolayı 7-8 °C'ye çıkıyor. Çevreye kar yağıyor ama şehirde KKY'ye dönüyor. Geçen seneki sistemde sıcaklık 0-1 °C idi. Şehir etkisi ancak 3-4 °C'ye çıkardı ve kar yağdı.