• BIST 108.545
 • Altın 153,318
 • Dolar 3,8312
 • Euro 4,5153

  İstanbul Fethi'ne davet!

  23.05.2009 08:44
  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her yıl geleneksel düzenlenen İstanbul'un fethi programı bu yıl İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda yapılacağı açıklandı.
  İstanbul Fethine davet!
  İstanbul Fethi'ne davet! İstanbul Fethi'ne davet! İstanbul Fethi'ne davet!

  AYDINPOST HABER SERVİSİ-Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından her yıl geleneksel düzenlenen İstanbul'un fethi programı bu yıl İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda yapılacağı açıklandı.
  30 Mayıs Cumartesi günü yapılacak olan program hakkında, Dernek Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen, AGD Aydın Şube Başkanı Levent Çelik, "İstanbul'un Fethi'nin 556'ncı yılını, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir şevk ve heyecanla kutlayacağız Programa başta Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Türkiye'den ve dünyadan önemli isimlerin katılacağını , 13 Şubat 2002 tarihinde kurulan AGD'nin Türkiye'nin ne büyük gençlik örgütü olduğunu, "AGD çalışmalarını yaparken, kavga yerine barışı, düşmanlık yerine kardeşliği, çatışma yerine diyalogu, kin ve nefret yerine sevgiyi, cehalet yerine bilgiyi egemen kılma misyonu ile hareket etmektedir" dedi.
  Çelik, “Bu amaçlarla kurulan AGD'nin, etrafı kalın surlarla çevrili İstanbul'u 'Ya ben seni alırım ya da sen beni alırsın' diyerek fetheden Fatih Sultan Mehmet'i ve onun ordusunu anmak için fetih programları düzenlediğini, İslam edebiyatında fethin iyiye ve doğruluğa kanat açmak olarak kullanıldığını, Fethin bir başka deyişle insanlığa İslam nimetinin ulaştırılması olduğunu, "İstanbul'un fethi de Avrupa'yı, özellikle Bizans'ı boğmakta olan insanlığın yüz karası Ortaçağ zulmünü tasfiye edip yerine sevgiye, şefkate, müsamahaya, yüksek bir ruh asaletine dayanan İslam medeniyetini inşa etmiştir. Fatih, İstanbul'u fethederek, fethin ne demek olduğunu bütün dünyaya göstermiştir. İstanbul'un gayri Müslimleri kardinal şapkası yerine Osmanlı sarığını görmeyi tercih ettiklerini bildirmiştir. Ayrıca yıkılmaz denen surların yıkılması sağlam imanın tekeden sür çıkarabileceğini göstermiştir. Genel Merkezimiz ve AGD Aydın Şubemiz "Büyük bir aşkla bu yılda bu duyguları yaşamak ve fetih heyecanını canlı tutmak için İstanbul'un fethi etkinliklerini ülkemizin birçok yerinde ve Aydında,da gerçekleştiriyoruz. Bu yılki fetih kutlamalarımız İstanbul İnönü stadyumunda 30 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00'da başlayacak. Tarihi fethin canlandırılması, çeşitli spor müsabakaları, sine vizyon, havai fişek gösterileri gibi birçok etkinliğin yer alacağı kutlamalarımız çerçevesinde dünyaca ünlü Kur'an bülbüllerinin vereceği Kur'an ziyafeti ruh dünyamızı aydınlatacak. Programımıza Türkiye'nin ve dünyanın birçok İslam ülkesinin devlet büyükleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak. Fethi yeniden yaşamak ve yepyeni fetih ufuklarına yelken açmak için tüm halkımızı fetih şölenimize bekliyoruz” diye konuştu.
  Fetih programına başta Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan olmak üzere Türkiye'deki önemli isimler ile yaklaşık 60 ülkeden siyaset ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılacak. İstanbul'dan ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinden yaklaşık 100 bin kişinin programı takip etmek için İnönü'ye gelmesi bekleniyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim