• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054

  İstanbul çok stresli!

  24.02.2009 18:20
  Anket katılımcılarının birden fazla şehir için oylama yaptığına işaret edilen araştırmaya göre, Londra yüzde 57 ile katılımcılar tarafından en stresli metropoller arasında birinci seçildi.
  İstanbul çok stresli!
  İstanbul çok stresli! İstanbul çok stresli! İstanbul çok stresli!

  Paris en stresli şehirler arasında ikinci sırada.

  Roma da üçüncü sırada.

  Araştırmaya göre, stresin ana kaynağı olarak ilk sırada ''maddi endişeler''in geldiği belirtilen açıklamada, ''trafik'', ''artan yaşam giderleri'', ''insanların sabırsız tutumları'', ''yoğun çalışma saatleri'' ve ''kötü hava koşulları''nın stresi artırıcı faktörler arasında gösterildiği bildirildi.

  İstanbul'un da Türkiye'nin nüfusu en yoğun ve en hareketli şehri olmasının yanı sıra dünyanın da stres oranı en yüksek metropolleri arasında bulunduğu dile getirilen açıklamada, İstanbul'un, Avrupa'nın en stresli metropolleri arasında Londra, Paris ve Roma'dan sonra 4üncü sırada yer aldığı kaydedildi.

  Anket katılımcılarının birden fazla şehir için oylama yaptığına işaret edilen araştırmaya göre, Londra yüzde 57, Paris yüzde 39, Roma yüzde 26, İstanbul ise yüzde 20 oy alarak, katılımcılar tarafından en stresli metropoller arasında değerlendirildi.

  Açıklamada, global finansal krizin İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşamanın zorluklarını daha fazla hissettirmeye başladığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

  ''Araştırmada öne çıkan ilk üç metropolde görülen ve 'büyük şehir hastalığı' olarak nitelendirilen sorunlara İstanbul'da da sıkça rastlanıyor. Ancak diğerlerinden farklı olarak İstanbul'da altyapı yetersizliğine rağmen büyük bir hızla kalabalıklaşan şehir, sakinlerini diğer metropollerden çok daha fazla yoruyor ve gittikçe yalnızlığa sürüklüyor. Bütün bunlardan hareketle 'stresin ana kaynağı yaşanılan şehirler olabilir' düşüncesi ağırlık kazanıyor.''

  ÇÖZÜMÜ VAR
  Araştırma sonuçlarının strese yol açan faktörlerin yanı sıra onunla başa çıkma yöntemlerine yönelik ipuçlarını da içerdiği dile getirilen açıklamada, ankete katılanların yüzde 18'inin ''seyahat etmeyi'', yüzde 17'sinin ''uyumayı'', yüzde 14'ünün ''güzel bir kitap okumayı'', yüzde 13'ünün ''sıcak bir duş almayı'', yüzde 12'sinin ''spor yapmayı'', yüzde 10'unun ''alkollü içecekleri'', yüzde 8'inin ''cinsel ilişkiyi'' yine yüzde 8'inin ise ''sohbet etmeyi'' günlük hayatın stresinden uzaklaşmak için en etkin yöntem olarak gösterdiği aktarıldı.

  GAZETEPORT

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim