Yurt genelinde kurak geçen yaz aylarının ardından mega kent İstanbul'a su sağlayan barajların doluluk oranları alarm vermeye başladı. Barajların doluluk oranları büyük miktarda azaldı.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (İSKİ) internet sitesindeki verilere göre, İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan 10 barajın toplam doluluk oranı yüzde 22.99'a düştü.

Bu Üç İlimizden Birine Büyük Piyango Vuracak Bu Üç İlimizden Birine Büyük Piyango Vuracak

İMAMOĞLU'NDAN ÇAĞRI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından kuraklıkla ilgili çarpıcı bir Türkiye haritası paylaştı.

Vatandaşlara çağrıda bulunan İmamoğlu, "Bu bir tasarruf ve israfa son verme çağrısıdır. Her bir vatandaşımıza sorumluluk düşüyor" dedi.

'SU TÜKETİMİ REKOR DÜZEYDE'

Her bir vatandaşa sorumluluk düştüğünü belirten İmamoğlu, "Bu bir tasarruf ve israfa son verme çağrısıdır. Elimizdeki veriye göre İstanbul en kurak dönemlerinden birini yaşarken su tüketimi de ne yazık ki rekor düzeyde. Günlük kullanım 3.5 milyon metreküp düzeyinde" ifadelerini kullandı.

26 Eylül 2023 itibariyla İstanbul'da Ömerli 59.98, Darlık 19.46, Elmalı 0,7, Terkos 8.6, Alibey 2.81, Büyükçekmece 3.04, Sazlıdere 3.67, Istrancalar 0.52, Kazandere 0.38, Pabuçdere 0.84 olarak ölçüldü. Suların çekildiği bazı bölgelerde de topraklar kuruyarak çatladı.