• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  'İsrail'i tehdit olarak görüyorum'

  05.10.2011 23:32
  Erdoğan: İsrail'i çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var.
  İsraili tehdit olarak görüyorum
  'İsrail'i tehdit olarak görüyorum' 'İsrail'i tehdit olarak görüyorum' 'İsrail'i tehdit olarak görüyorum'

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ben şu anda İsrail'i de bölgesi, çevresi için bir tehdit olarak görüyorum. Çünkü atom bombası var'' dedi. Erdoğan, İsrail'in bölgede devlet terörü uyguladığını da söyledi.

  Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığında Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi ve daha sonra katılımcıların sorularının yanıtladı.

  Başbakan Erdoğan, İsrail'in Pretoria Büyüklelçi Yardımcısı Başkatip Ya'akov Finkelstein'in, ''Siz Gazze'deki tünellerden gıdaların geçtiğini söylediniz. Ancak oradan sadece gıda değil, silahlar, füzeler geçiyor. Bu füzelerle şehirlerimiz, çocuklarımız vuruluyor. Ayırca palmer raporunda kuşatma uygun görülüyor. Biz doğrudan diyalogdan yanayız. Ama siz İsrail Büyükelçinizi geri çektiniz. Doğrudan diyalog nasıl olacak?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

  ''Bir defa şunu bilmenizi istiyoruz, bu tünellerden atom bombası geçmez, nükleer silah geçmez. Fosfor bombaları geçmez. İsrail, fosfor bombaları ile Gazze'yi bombalamıştır. Bu bir kitle imha silahıdır. Kitle imha silahı kullanmak suçtur. Buna herhalde 'evet' diyemezsiniz. O tünellerden geçse geçse kütük çaplı silahlar geçebilir, tüfek geçer, bunlar geçer ama oradan tank, top bunlar geçmez değil mi? Ama Gazze tanklarla toplarla kuşatılmıştır ve bir taraftan da fosfor bombaları atılmıştır. BM binalarını bile bombaladınız. İsrail bunu da yaptı. Ve hiç bir zaman bende atom bombası var diyemiyor. Sessiz kalıyor. Ama İran'da atom bombası var diye herkes İran'a saldırıyor. Bu nasıl adalet? Ben, şu anda İsrail'i de çevresi için, bölge için tehdit unsuru olarak görüyorum çünkü kendisinde atom bombası var. Bütün bunların yanında İsrail şu anda işgalci durumunda ve İsrail devlet terörü uygulamaktadır, bölgede...

  Bu devlet terörü uygulaması yeni değildir ve ben soruyorum; madem Gazze'den Filistin'den roketler atılmış bunu ben Sayın Olmert'e de sordum, diğer İsrailliler'e de görüştüğümde sordum, dedim 'kaç tane İsrail'li öldü, söyler misiniz?' bize cevap veremediler. Ama biz 7'den 70'e onbinlerce Filistinli'nin, Gazzelinin o bölgede İsrail'in bu bombaları karşısında öldürüldüğünü çok iyi biliyoruz ve bunun acımasızca yapıldığının biliyoruz ve işte bölgede en önemli dostu Türkiye'ydi. Niye kaybetti bu yaklaşımları sebebiyle. Ve böylece zaten bölgede kendini yalnızlığa itmiş durumda. o toprakların, o arazilerin sahibi İsrail değildir, od arazilerin sahibi Filistinliler'dir. Siz şu anda Güney Afrika'da hür yaşıyorsunuz, rahat yaşıyorsunuz, huzurlu yaşıyorsunuz ama Filistinli kendi topraklarında bu huzuru bulamıyor. Bu huzur onlar için yok.''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu zulme dayalı yönetim anlayışını kabul etmek mümkün değildir. Artık buna bir son verilmeli, uluslararası toplum, İsrail'e 'sen hukukun üstünde değilsin' demelidir'' dedi.

  Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'nda Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi.

  Başbakan Erdoğan, Orta Doğu'daki bütün sorunların temelinde yer alan İsrail-Filistin meselesinin de gündemlerinde öncelikli olarak yer tutmaya devam ettiğini vurgulayarak, ''Bize göre, Arap Baharı ile başlayan sürecin başarıya kavuşabilmesi için bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması gerekiyor. Dolayısıyla Filsitin-İsrail düğümünün daha fazla ertelenmeden çözülmesi, barışın önündeki engellerin bir an önce kaldırılması şarttır. İşte burda da bir inceliği, bir hassasiyeti ortaya koymak durumundayım'' diye konuştu.

  Erdoğan, BM'nin bugüne kadar İsrail'e yönelik aldığı 89 yaptırım kararı bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

  ''Ama hiçbiri uygulanmamıştır. BM Genel Kurulu'ndan 247 adet yaptırım kararı çıkmıştır, ama hiçbiri uygulamamıştır. Peki bununla ilgili İsrail'e yaptırım veya baskı uygulaması yapılmış mıdır? Hayır, yapılmamıştır. Bu konuda bir çaba var mı? Yok, ama İranla, Sudanla ilgili var, diğer bazı ülkelerle ilgili var, orada var orada yok işte siz bu ikicikli yaklaşımla dünyada barışına hizmet edemezsiniz ve BM'de üzerine düşen görevi yerine getirmemiş olur.

  Dolayısıyla, BM'nin reforme edilmesi şarttır. ve bu reforme edilmesi sürecinde de bu daimi üyeliklerin, geçici üyeliklerin değiştirilmesi lazım. Yani daimi üyelik denildiği zaman dünyada herkesi buradan nasibini almalıdır. Bütün ülkeler buradan nasibini almalıdır. Şu anda bir tane Afrika ülkesi var mı daimi ülkeler arasında? Yok, nasıl olacak da burada adalet dağıtılacak. Şu anda Afrika kıtasının kaderi kimin elinde 5 tane daimi üyenin elinde böyle neticeye gitmek mümkün değil.''

  -''Filistin serbest bir ülke, toprak değildir''-

  Erdoğan, uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen İsrail yönetiminin barış sürecinin önünü açmadığını anımsatarak, şöyle devam etti:

  ''İsrail'in, işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerle ilgili tutumu iki devletli çözüm perspektifini de boğuyor. Gazze'deki insanlık dışı ambargoyla İsrail, insani, ahlaki, hukuki bütün değerleri ayaklar altına almaya devam ediyor. Genç-yaşlı, kadın-çocuk, hasta yoksul demeden bütün bir halkı tümüyle yokluğa ve sefalete mahkum ediyor. Şu anda Filistin bir açık hava hapishanesidir. Filistin serbest bir ülke, toprak değildir. İsrail müsaade ettiği kadar oradan Filistinli dışarı çıkabilir veya Filistinli oraya girebilir. Tüneller bombalanıyormuş Gazze'de. Acaba, bu insanoğlu sormuyorum kendine bu tüneller niye var, niye yapılmış? Bu insanlar düşünebiliyor musunuz Kurban Bayramlarında, kurban kesmek için o açtıkları tünellerden kurban getiriyorlar Gazze'ye. Yiyeceklerini o tünellerden getirip, götürüyorlar. Ve bunlarında yok edilmesi için buralarda bombalanıyor. Nerede insanlık hani BM şu ana kadar ne yaptı? Bu noktada atılan adım nedir? Bunları hep söylüyoruz ama söylediklerimiz bizim yanımıza kar kalıyor. Adım atması gerekenler, o daimi üyeler bu konuda hiçbir adımı ciddi olarak atmadıkları gibi hala İsrail'in yanında yer alamaya devam ediyorlar.''

  -''Furkan'ın üzerinden 5 tane mermi çıktı''-

  Başbakan Erdoğan, Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik İsrail'in saldırısı konusunda ise şunları kaydetti:

  ''En son uluslararası sularda 3 gemi seyahat ederken, bunlar Gazze'ye insani yardım götürürken, 33 ülkeden 450 insanın, gönüllü insanların olduğu gemiye denizden ve havadan baskın yaptılar ve bunun neticesinde 9 kişiyi öldürdüler, şehit ettiler. Ve bu 9 kişiden bir tanesi de Türk kökenli ABD vatandaşıydı. 19 yaşında bir genç Furkan, onu da şehit ettiler ve Furkan'ın üzerinden 5 tane mermi çıktı, 4 tanesi sırtından bir tanesi iki kaşının arasından iki santim mesafeden atılmış kurşun. Ben bunu ABD'li yetkililere başta sayın Obama olmak üzere, onlara da anlattım ama cevap yok. Yani Türk kökenli olduğu için mi vatandaşınıza sahip çıkmıyorsunuz? Tabi biz sonuna kadar takipçisi olacağız, eğer varsa bu dünyadaki bütün uluslararası mahkemelerde takipçisi olacağız. Bu süreci devam ettireceğiz ama bu nereye kadar devam edecek. Uluslararası sularda böyle bir müdahale yapılıyor, bunun karşısında hala bakıyorsunuz sadece Cenevre bu konuda, gerçekten 'Bu vahşice bir alçaklıktır' yaklaşımını gösterdi. BM'de o konuda olumlu diyebileceğimiz bir ifade çıktı. Ama henüz yaptırım noktasında bir şey var mı? Yok. Ve bu 9 şehidin üzerinden bunlara sıkılmış 35 mermi çıktı. Ve şu anda İsrail'in Başbakanı sıkılmadan, utanmadan şunu söyleyebiliyor. 'O gemide silah vardı' diyor. Bir tane şu ana kadar ortaya koydukları silah yok. Ama bu yalanı söyleyebilir çünkü bunların siyaseti yalan üzerine kuruludur, doğruluk üzerine değil. Biz her zaman şunu söyledik. Bizim buradaki yaklaşımımız İsrail'in yönetiminedir, halkına değildir. Bu zulme dayalı yönetim anlayışını kabul etmek mümkün değildir. Artık buna bir son verilmeli, uluslararası toplum, İsrail'e 'sen hukukun üstünde değilsin' demelidir.''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''(İsrail) Kendi elleriyle kendi kararlarıyla aramızdaki dostuluğu bozmuş ve Türkiye'yi, İsrail kaybetmiştir'' dedi.

  Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'nda Türk Dış Politikası konulu bir konferans verdi.

  Başbakan Erdoğan, Filistin halkının devlet olarak tanınma yönündeki haklı talepleri karşılanması ve 1967 sınırları temelinde kurulacak Filistin devleti BM üyesi olarak hak ettiği yeri BM'de ve dünyada alması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

  ''Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde BM Genel Kurulu'nda da söylediğim gibi Filistin devletinin tanınması uluslararası barış için bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Biz de bu anlayışla, gerek Filistin devletinin tanınması, gerek Gazze halkı üzerindeki gayri hukuki ablukanın kaldırılması için aktif olarak çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Halen BM Güvenlik Konseyi'nde etkin bir konumda bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti'nin bu yöndeki çabalarını şükranla yad ediyorum. Bu noktada, İsrail ile ilişkilerimize de kısaca açıklık getirmek isterim. Zira Filistin'in haklı davasına verdiğimiz aktif desteği son dönemde İsrail ile ilişkilerimizde yaşanan bozulmaya bağlayanlar var. Evet İsrail silahlı kuvvetlerinin bu yaptığı tabi ki bizim aramızdaki şu ana kadar devam eden ortaklık ilişkilerini bozmuştur. Ve burada özür dinelmedikçe, tazminat ödenmedikçe Gazze'ye ambargo kaldırılmadıkça, bizim aramızdaki münasebetlerin normalleşmesi mümkün değildir. Kendi elleriyle kendi kararlarıyla aramızdaki dostuluğu bozmuş ve Türkiye'yi, İsrail kaybetmiştir. Hiç bir zaman Türkiye olarak biz art niyetli davranmadık, İsrail halkına yönelik ... Ülkemde 40 bini aşkın Musevi vatandaşım vardır, hiç bir zaman onlara yönelik bir olumsuzluğa müsaade etmedik etmeyiz.''

  -''Uzattığımız merhamet elini kendileri en az bizim kadar iyi bilir''-

  ''Şunu çok açık ve net söylemek isterim; İsrail'in söz konusu saldırısı, Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından da en güçlü şekilde protesto edilmiştir'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Bu nedenle İsrail'den talep ettiğimiz özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması yönündeki hususlar sadece bizim değil, esasen tüm uluslararası toplumun beklentileri olarak görülmeli, bu çerçevede takip edilmelidir. Geçmişte tarihin en zor zamanlarında Yahudi toplumuna uzattığımız merhamet elini kendileri en az bizim kadar iyi bilir. Türkiye?nin bu tavrı doğrudan evrensel insani değerlerin savunulması ile ilgilidir. Keza, bir önceki İsrail hükümetleriyle barış süreci dahil pek çok konuda yakın çalışmalar yürüttüğümüzü de İsrail kamuoyu çok iyi bilir. İsrail, Suriye ilişkilerinde yaptığımız çalışmaları, gayreti çok iyi bilir. Temennimiz, İsrail hükümetinin yaptığı yanlış hesaptan bir an evvel geri dönmesidir.''

  -''2015-2016 dönemi için Konsey üyeliğine yeniden aday olduk''-

  Erdoğan, Türkiye'nin bugün, küresel gelişmeleri sadece izleyen ve etkilenen bir ülke olmaktan çıktığını ve gelişmeleri bizzat etkilemeye başlayan bir ülke haline geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  ''Başarıyla tamamlandığına inandığımız 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi üyeliğimizi takiben, bu defa 2015-2016 dönemi için Konsey üyeliğine yeniden aday olduk. Dünya barışı için bütün uluslararası platformların reforme edilmesini ve hakkaniyete uygun bir temsilin sağlanmasını son derece önemli görüyoruz. Türkiye risklerle fırsatların iç içe geçtiği zor bir coğrafyada birçok mesele için elinden gelen gayreti göstermiştir, göstermek durumdadır. Küresel kalkınma alanındaki aktif rolümüzü bugün Afrika'da Somali örneğinde olduğu gibi, Balkanlardan Orta Asya'ya kadar bütün coğrafyalarda sürdürmeye devam edeceğiz. Bugünkü dünyanın dertleriyle baş edebilmenin yolu daha çok işbirliği, daha çok güç birliğidir. Yürekten inanıyorum ki, Güney Afrika Cumhuriyeti ile tesis edeceğimiz yakın işbirliği ve dayanışma, sorunlara çözüm bulma çabalarımıza önemli katkılar sağlayacaktır. Türkiye her türlü işbirliğine hazırdır ve bu yönde çaba göstermeye devam edecektir.''  

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim