• BIST 109.330
 • Altın 155,622
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  İsrail'den Türkiye'ye misilleme

  28.04.2009 15:25
  İsrail ordusunun, askeri sırlarının Arap düşmanlarının eline geçmesini engellemek için bundan böyle Türkiye’ye hassas silahları satmamaya hazırlandığı iddia edildi.
  İsrailden Türkiyeye misilleme
  İsrail'den Türkiye'ye misilleme İsrail'den Türkiye'ye misilleme İsrail'den Türkiye'ye misilleme

  Debka sitesinin haberine göre, askeri sırlarının Arap ülkelerinin eline geçmesinden korkan İsrail, Türkiye ile bu yıl başlaması planlanan ortak tank üretimi projesini durdurabilir. PKK"ya karşı kullanılması planlanan insansız uçakların satışına da devam edilmeyebilir...
  Debka, “Türk generaller de Erdoğan"ın İsrail"e sırt çevirme politikasıyla hemfikir” yorumunu yaptı.
  Site Türkiye"nin 2009"da İsrail ile savunma işbirliğinin 2.6 milyar dolar, Suriye ile işbirliğinin de 2.9 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek “Ankara bölgedeki dengeyi bozuyor” yorumunu yaptı.
  Türkiye-Suriye sınırında dün başlayan ve yarın sona erecek tatbikata Türk ve Suriye tankları, zırhlılar ve iki ülkenin hava kuvvetleri katılıyor. Tatbikatın İsrail açısından kaygı veren 2 özelliği var. Birincisi Suriye ve Lübnan ordusu ile Türk ordusu arasındaki yakın ilişkilerin pekiştirilmesi, ikincisi ise ilk kez bir NATO ordusunun bir Arap ordusuyla ortak tatbikata imza atıyor olması.

  “TÜRKİYE-SURİYE TATBİKATINDAN TÜRK ORDUSU DA RAHATSIZ”
  Türkiye ve Suriye tarafından yürütülen ortak tatbikattan sadece İsrail değil, Türk ordusunun da “rahatsızö olduğu öne sürüldü. Jerusalem Post gazetesine konuşan İsrail"deki Bar İlan Üniversitesi"nden stratejik analisti Prof. Efraim İnbar, “Türk ordusu bundan memnun değil. Suriye"yi sevmiyor ve onu problematik bir devlet olarak görüyorö iddiasında bulundu.
  Jerusalem Post gazetesi, “Türk ordusu, Suriye ile tatbikatı konusunda mutlu değil” başlığı ile yayımladığı haberinde Bar-İlan Üniversitesi Begin-Sedat Stratejik Etüdleri Merkezi Direktörü Prof. Efraim İnbar"a dayanarak “Türkiye"nin Suriye ile ortak askeri tatbikatı, sadece Kudüs"ü rahatsız etmedi. Türk ordusunu da kızdırdı” savına yer verdi.
  Gazeteye konuşan Prof. Efraim İnbar, “Türk ordusu, bu konuda mutlu değil. Suriye"yi sevmiyor ve onu problematik bir devlet olarak görüyor” dedi.

  “TÜRK SUBAYLARI İLE TEMAS İÇİNDEYİM”
  “Türk subayları ile temas içinde olduğu”nu da söyleyen İnbar, Ergenekon soruşturmasına gönderme yaparak “Ordu, bir müdahale konusunda çok dikkatli olmalı. Bir darbe komplosuna ilişkin soruşturma, gerginlik yarattı. Ordu sadece, devletin laik niteliğine yönelik bir tehdit olduğunu düşünürse harekete geçer” şeklinde konuştu.
  Prof. İnbar, ordu tarafından Suriye ile “ortak bir simülasyonun ise marjinal bir konuö gibi görüleceği savını da dile getirirken askeri liderliğin “diplomatlara manevra yapmasına olanak tanıyacağıönı da öne sürdü.

  “TATBİKAT MÜSLÜMAN ÜLKELERİNE YAKINLAŞMADA YENİ BİR KİLOMETRE TAŞI”
  Uluslar arası alanda ise, orta tatbikatın “Türkiye"nin NATO, Batı ve İsrail ile ilişkileri” konusunda “birçok soru”ya yol açtığını öne süren İnbar, tatbikatın “Türkiye"nin bölgedeki Müslüman ülkelerine yakınlaşma yolculuğunda yeni bir kilometre taşı oluşturduğuönu savundu. İnbar şöyle devam etti:

  “İSRAİL VE ABD"NİN İZAH İSTEDİĞİNDEN EMİNİM”
  “Suriye, İran"ın müttefiki. Ordusu, Ruslar tarafından silahlandırılıyor. Tatbikat, Brüksel ve Washington"da soru işaretlerini yaratmış olmalı. İsrail ve ABD"nin izahı istediğinden eminim. Tatbikatın niteliğinin ne olduğunu görmek için beklemek zorundayız” dedi.
  Jerusalem Post"ya da değerlendirmelerde bulunan aynı merkezden Arap siyaseti uzmanı Dr. Mordechai Kedar ise, tatbitanın İsrail"in aleyhinde olmayabileceğini belirtirken de tatbikatın Türkiye ve Suriye"nin çıkarlarının buluşmasının sonucunda gerçekleştiğini de ifade etti.
  Mordechai Kedar, “Türkiye"nin Hatay"ı işgal ettiği”ni iddia ederek “Turkiye, Suriye"nin bir bölümünü işgal ediyor ama Suriye Türkiye ile ortak askeri tatbikatları yapmaya istekli. Yani, biz hala Golan Tepelerinde iken Suriye"nin bizimle işbirliğini yapmaması için bir neden yok” dedi.
  Tatbikat"ın İsrail"in aleyhinde olmayabileceğini söyleyen Kedar, tatbikatın, İsrail"e Suriye"nin önüne koyabileceği bir koz sağladığını da öne sürdü.
  Daha önce 25 yıl İsrail Askeri İstihbarat Teşkilatında görev yapmış olan Kedar “Türkiye bir bölgesel güç gibi görülüyor ve Suriye Türkiye"nin dostu olduğunu kanıtlamak istediği için Türkiye"yi bir güç olarak gördüğünü göstermek üzere bu oyun oynamaya hazırö dedi.
  Kedar, esasen tatbikatın turunun önemli olduğunu belirtirken de “Eğer suda insan kurtarma praktiğini yapılıyorsa bir şey, eğer düşmana karşın savaşma tatbikatını yapılıyorsa çok farklı bir şey” dedi.

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Tayvan’da bir kişinin kulağından böcek çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 09:38
 • Sınıra yaklaşmayın uyarısı06 Ekim 2012 Cumartesi 08:27
 • Suriye: Özür dilemedik06 Ekim 2012 Cumartesi 07:40
 • Köylüler bu kulübe için seferber oldu05 Ekim 2012 Cuma 19:30
 • Mescid-i Aksa karıştı05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • İşte Suriyenin zayiatı05 Ekim 2012 Cuma 17:12
 • Gerçek işsizlik yüzde 1105 Ekim 2012 Cuma 17:10
 • Büyük tehdit: O esirler idam edilebilir!05 Ekim 2012 Cuma 17:08
 • İtalya: Esed provokasyonlara son vermeli05 Ekim 2012 Cuma 16:28
 • 11 Yaşındaki Çocuk Buldu05 Ekim 2012 Cuma 16:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim