İsrail-Hamas çatışmaları 24. gününde devam ediyor. Düzenlenen saldırılarda şimdiye dek bin 500'ü aşkın İsrailli hayatını kaybetti, ölen Filistinli sayısı ise 8 bini aştı.

İsrail ordusu, askerlerin abluka altındaki Gazze Şeridi'nde kara operasyonlarını genişletmeye devam ettiğini duyurdu. Bununla birlikte, bazı İsrail birliklerinin Gazze'de ilerlediği duyuruldu.

ABD'nin Orta Doğu'ya gönderdiği ve Kızıl Deniz'de bulunan amfibi gemisi ise Doğu Akdeniz'e doğru ilerlemeye başladı. İsrail, Türk-Filistin Dostluk Hastanesini bombaladı.

TÜRK FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ VURULDU

Gazze'deki sağlık idaresine ait Türk-Filistin Dostluk Hastanesi, İsrail savaş uçaklarının hastanenin üçüncü ve son katını bombalayarak ağır hasara yol açtığını bildirdi.

GAZZE: İSRAİL TANKLARI ANA YOLDAN ÇEKİLDİ

Hagari, İsrail tanklarının Gazze'deki bir ana yol olan Salah al Din caddesinde ilerlediğini gösteren görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Hagari, ilave kuvvetlerin Gazze Şeridi'ne girdiğini ve karada ilerlediğini söyledi, ancak birliklerin konumunu vermeyi reddeti. Bununla birlikte, Gazze'deki hükümet, İsrail tanklarının, Salah al-Din caddesinden çekildiğini açıkladı. Hükümet sözcüsü, İsrail'in Selahaddin Caddesi'nden çekilmesinin İsrail'in direniş saldırıları altında şeritte kalamayacağını gösterdiğini söyledi.

Diğer taraftan, sınırı geçen İsrail tankları abluka altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beit Hanun Bölgesi yakınlarındaki tarım arazilerine konuşlandırıldı. Abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki İçişleri Bakanlığı, İsrail'in Pazartesi günü Gazze Şeridi'ndeki iki konuta düzenlediği hava saldırısında en az 14 kişinin öldüğünü duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, saldırının merkez Deyr el-Belah kentinin kuzeydoğusundaki Zavaida kasabasında bir evi hedef aldığı, 11 kişinin öldüğü ve birkaç kişinin de yaralandığı belirtildi.

Bakanlık, Gazze'nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampında bir eve düzenlenen başka bir saldırıda da üç kişinin öldüğünü ekledi. 

Esir takasında 5. gün... Hamas, 11 İsrailli esiri daha teslim etti! İsrail de 33 Filistinli esiri bıraktı Esir takasında 5. gün... Hamas, 11 İsrailli esiri daha teslim etti! İsrail de 33 Filistinli esiri bıraktı

İsrail ordusu, 27 Ekim'de Gazze Şeridi çevresindeki kara birliklerinin "faaliyetlerinin genişletileceğini" duyurmuştu. Bu duyurunun ardından İsrail ordusu, Gazze'ye yönelik saldırılarını şiddetlendirmişti.