• BIST 108.489
 • Altın 151,173
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İspiyoncunun ödül savaşı!

  28.06.2009 07:20
  İzmirli vatandaş, bir oto galerisi sahibinin vergi kaçırdığını belgeledi.
  İspiyoncunun ödül savaşı!
  İspiyoncunun ödül savaşı! İspiyoncunun ödül savaşı! İspiyoncunun ödül savaşı!

  Yasaya göre devletin, 'muhbirine' kaçırılan verginin yüzde 10'unu ödül olarak vermesi gerekliydi. Ancak kaçak para 30 milyon TL olunca ispiyoncunun ödül kavgası 5 yıldır bitmek bilmedi...
  Vergilerimizi ödememizi, vergi kaçıranı ihbar etmemizi tembihleyen devlet, ödül konusunda sıkıntıya düştü. İzmir'de, Ahmet Türker adlı vatandaş, bundan 6 yıl önce oto galerisi sahibi bir kişinin büyük miktarda vergi kaçırdığını, belgeleriyle birlikte ispatladı. Türker daha sonra bu durumu devlete bildirdi. Maliye Bakanlığı yetkilileri de galeri sahibine ceza uyguladı. Vergi kaçıran oto galericinin sorunu böylece çözülürken muhbir vatandaşın derdi bundan sonra başladı.

  BEKLEMEKLE BİTMEDİ...
  Çünkü yasalar gereği, kaçırılan vergi miktarının yüzde 10'u, devlet tarafından muhbir vatandaşa ödenmeliydi. Ahmet Türker, bekledi, bekledi, bekledi... Aradan tam 5 yıl geçti... Fakat devletten 1 kuruş dahi ödül gelmedi! Çünkü galericinin kaçırdığı vergi miktarı yaklaşık 30 milyon TL'ydi. Bu da muhbir Türker'e devlet tarafından 3 milyon TL ödenmesi anlamına geliyordu. Miktarın fazlalığından mı, yoksa bürokrasinin ağırlığından mı bilinmez, ödülünü alamayan Türker, kendisine bir avukat tuttu.

  DİLEKÇEYE CEVAP GELMEDİ
  Avukat İsmet Erkul, ihbarı yaptıktan sonra tüm işleri bozulan müvekkilinin mağdur olduğunu ileri sürdü. Maliye Bakanlığı'na dilekçe ile başvurduklarını da belirten Avukat Erkul, yakın zamanda yargı yoluna gideceklerini söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim