Çalışmayan gençlere güzel haber! İstihdam fırsatı doğdu. Yüzlerce kişi yararlanacak. Eğitimine devam etmeyen, çalışmayan veya iş aramayan 15-29 yaş grubundaki gençlere yönelik istihdam programı geliştirildi. ‘NEET PRO’ programıyla gençlere iş arama ve taşınma ödeneği de sunulacak. Programdan en az 5 bin gencin yararlanması hedefleniyor.

Türkiye İş Kurumu (İşkur), 15-29 yaş grubunda eğitime devam etmeyen, çalışmayan veya iş aramayan gençler için hazırladığı ‘Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençler İçin İşgücü Piyasası Destek Programı’nı (NEET PRO) Avrupa Birliği ve Türkiye eş finansmanıyla hayata geçiriyor. Dün Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcıları Lutfihak Alpkan ve Ertuğrul Soysal ile İşkur Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan’ın katılımıyla program tanıtıldı.

315 MiLYON LiRA HIBE

Lutfihak Alpkan, projenin Ulusal Genç İstihdam Eylem Planı’na katkı yapacağını ümit ettiklerini belirterek, “Proje kapsamında 19.5 milyon Euro (360.7 milyon lira) desteğimiz var. Bunun 17 milyon Euro’su (315 milyon lira) hibe” dedi. Oğuz Kağan Güldoğan da projeyle ne eğitimde ne istihdamda olan gençlerin, bireysel eylem planları ve iş arama ödeneği destekleri ile istihdam edilebilirliklerini ve işgücüne katılımlarını artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Eğitimine devam etmeyen, çalışmayan veya iş aramayan 15-29 yaş grubundaki gençlere yönelik istihdam programı geliştirildi.

‘NEET PRO’ programıyla gençlere iş arama ve taşınma ödeneği de sunulacak. Programdan en az 5 bin gencin yararlanması hedefleniyor.

5 BIN KİŞİ YARARLANACAK

Oğuz Kağan Güldoğan, “Böylece pek çok Avrupa ülkesinde uygulanan bu yaklaşımın, ülkemizde de yenilikçi bir model olarak pilot uygulamasını gerçekleştirmiş olacağız” dedi. En az 5 bin gencin yararlanmasının hedeflendiği program kapsamında; üniversiteler, meslek odaları, yerel yönetimler, kalkınma ajansları ve sivil toplum kuruluşlarının 200 bin-350 bin Euro arasında değişen bütçelerde yürüteceği genç istihdamını artıracak hibe projeleri desteklenecek.