• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  İşkencecinin avukatı devletten

  19.12.2007 09:44
  Adalet Bakanlığı, cezaevlerinin dış güvenliğini jandarmadan alarak gardiyanlara verecek ...
  İşkencecinin avukatı devletten
  İşkencecinin avukatı devletten İşkencecinin avukatı devletten İşkencecinin avukatı devletten

  olan “Ceza İnfaz Kurumları Dış Güvenlik Hizmetleri Kanunu Tasarısı”nı Başbakanlığa sevk etti. Cezaevleri dış güvenliğinin Adalet Bakanlığı"nca sağlanmasına ilişkin aşamalı geçiş takvimini öngören tasarının yürürlüğe girmesi halinde kurumların dış güvenlik hizmetlerinin devir işlemi, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren en geç 5 yıl içinde aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

  Tasarıya göre, infaz görevlilerinin işleyebileceği adam öldürme-yaralama-işkence ve diğer suçlarda görevlinin seçeceği avukatın parası bakanlıkça ödenecek. Ancak göreve ilişkin sırrın açıklanması, kaçmaya imkân sağlama, görevini kötüye kullanma, infaz kurumuna yasak eşya sokmak, haksız mal edinme, gerçeğe aykırı mal beyanında bulunmak, irtikap, rüşvet, görev sırasında veya görevinden dolayı kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırmak suçlarında avukat parası karşılanmayacak.

  Tasarıda mahkûmlara karşı zor kullanmanın kademeli olacağı belirtilmesine karşı, bu konuda takdir yetkisi görevlilere bırakılılyor.
  İmralı"yı da kapsıyor
  Adalet Bakanlığı, hazırladığı kanun taslağına göre, bütün cezaevlerinin dış güvenliğini devralacak. Taslak yasalaşırsa Öcalan"ın yattığı İmralı cezaevinin dış güvenliği de Jandarma"dan alınacak.

  Vatan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim