• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  İş Müfettişleri otellere gidiyor

  21.07.2011 12:24
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi hakları açısından otelleri ve konaklama yerlerini denetleyecek.
  İş Müfettişleri otellere gidiyor
  İş Müfettişleri otellere gidiyor İş Müfettişleri otellere gidiyor İş Müfettişleri otellere gidiyor

       AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, iş teftiş müfettişleri, bu yıl, klasik cezalandırıcı denetim modelinden ayrılarak, başta çalışma hayatını oluşturan sosyal taraflar olmak üzere ilgili tüm kesimlerin aktif olarak yer aldığı, eğitici, bilgilendirici ve eğitici proaktif teftiş modelini uygulamaya geçirecek. 
       Yeni teftiş modeli çerçevesinde, İş Teftiş İzmir Grup Başkanlığının görev alanında yer alan İzmir, Aydın ve Muğla'da konaklama ve eğlence iş kolundaki konaklama iş yerlerinde denetimler gerçekleştirilecek. 
       Bu çerçevede, işçi ve işveren sendikalarının yanı sıra tüm sosyal tarafların katılımıyla toplantılar yapılması, işverenlerin duyarlı hale getirilerek teftiş öncesinde yasal hükümlere uymalarının sağlanması ve bu konuda duyarlı olması amaçlanıyor. 
       Teftiş sonunda, klasik teftiş ile ulaşılan iş yeri sayısının çok üstünde iş yerine ulaşılması ve daha fazla iş yerinin yasa hükümlerine uymasının sağlanması hedefleniyor. Bunun yanında, iş yerlerinde işçilere uygulanan anketler ve eğitime yönelik dağıtılan kitapçıklarla, çalışanların yasal hakları konusunda bilinçlendirilmesi planlanıyor. 
       Konaklama iş yerlerinin seçilmesinde, özellikle İzmir ve Antalya Grup Başkanlıklarının görev alanındaki illerde gelen işçi yakınmaları ve müfettişlerin bu yöndeki tespitleri etkili oldu. 
       Konaklama iş yerlerinde yapılan genel teftişlerle ilgili düzenlenen rapor sonuçlarından, yapılan denetim ve idari yaptırımlara rağmen, bu sektörde çalışan işçilerin genel olarak mevsimlik dönemdeki yoğun çalışmaları ile ilgili sorunların çözümlenemediğini, ortadan kalkmadığı, hatta arttığı tespit etti. 
       
       -MEVCUT DURUM- 
       
       Müfettişlerin ön değerlendirmelerine göre, konaklama iş yerlerinde çalışanların kat hizmetleri dışında kalan bölümlerde (restoran, resepsiyon, bar) günlük fiili çalışma 12-13 saate çıkıyor. 
       Bu çalışma İş Yasası'nın 63. maddesine aykırılık oluşturduğu gibi, çalışanların sağlığı açısından da olumsuzluk yaratıyor. Bu durum, ayrıca çalışanların genç yaşlarda çalışma hayatından uzaklaşmasına, sağlık sorunlarının ortaya çıkması nedeniyle de sağlık harcamalarının artmasına yol açıyor. 
       Bu nedenle, teftişlerde öncelikle; 
       -İşçilere, yasal günlük çalışma sürelerine uygun ara dinlenmelerinin verilmesi ve düzenli kullandırılmasının sağlanması, 
       -Haftalık 45 saati aşan çalışmalara ilişkin fazla çalışma ücreti ödenmesi veya işçinin isteği doğrultusunda serbest zaman kullandırılmasının sağlanması, 
       -Düzenli olarak haftanın yedinci günü 24 saatten az olmamak üzere hafta tatili iznin kullandırılması, hafta tatili günü çalışmaların önlenmesi, yasa dışı çalışılan hafta tatili günü çalışmalarına ilişkin fazla çalışma ücreti ödenmesi, 
       -Genel tatil günü çalışmalarına karşılık işçilere, en az birer günlük daha ücret ödenmesinin gerektiği, konuları öncelikli olarak incelemede esas alınacak. 
       
       -KAYIT DIŞI, YABANCI KAÇAK İŞÇİ- 
       
       Teftişlerde kayıt dışı uygulamaları da mercek altına alınacak. Kayıt dışılığın yalnızca sigortasız işçi çalıştırmadan ibaret olmadığından hareketle, işçilere ödenen gerçek ücretlerin kayıtlarda gösterilmemesi, işçilere yapılan fazla çalışma ücretlerinin ödenmemesi gibi kayıt dışı uygulamalar tespit edilerek, ilgili kurumlara gerekli ihbarlar yapılacak. 
       Müfettişler ayrıca teftişlerde, kaçak yabancı işçi çalıştırılması, asıl işveren?alt işveren ilişkilerinin kanunlara uygunluğu, iş yerlerinde çalışan çocuk ve genç işçilerin çalışma koşullarına ilişkin tespitlerde bulunacak. 
       Teftişler sonunda denetlenen konaklama sektöründe, sosyal tarafların sürece katılımının sağlanması, ilgililerin duyarlılığını artırılması, çalışma sürelerinin yasal çerçeveye çekilmesi, kaçak yabancı işçi çalışmasının önlenmesi, istihdamın artırılması ve çalışma barışının sağlanması hedefleniyor. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • YouTube'tan tepki çeken karar!14 Eylül 2017 Perşembe 21:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim