Haziran ayı itibarıyla Türkiye'de 'Metaverse' kelimesini duyanların oranı yüzde 60'a yaklaştı. Bazı insanlar işini bu sanal evrene taşımak isterken, bazıları da kurum ya da şirketlerde kariyer planları yapıyor. Bu sanal dünyada yerini almak isteyenler için de birçok firma Metaverse uzmanlığı eğitimleri veriyor. Peki, bu eğitimlerin içeriği ne, kursta alanın sertifikayla iş kurmak ya da işe girmek mümkün mü? Uzmanlara sorduk.

Simit satışında yeni dönem! Resmen değişiyor, artık yapılamayacak Simit satışında yeni dönem! Resmen değişiyor, artık yapılamayacak
Blok zincir, Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve Nitelikli Fikri Tapu (NFT) gibi teknolojiler zaten hayatımızda mevcut. Şimdi tüm bu teknolojilerin birbirine bağlanacağı 3 boyutlu sanal bir dünya kuruluyor. Türkiye'nin de bu alanda çalışmalara hız vererek, dünya ülkeleri arasında önemli bir güç olarak yer alması büyük önem taşıyor. Ülkemizin başta yazılım olmak üzere teknoloji alanında diğer ülkelerle kıyaslandığında yüksek potansiyel barındırdığını söyleyen uzmanlar, “Metaverse alanında da tüm dünyayla birlikte sıfır noktasındayız. Ülke olarak dinamik ve genç bir nüfusa sahibiz. Hızlı davranır ve gençlerimizi bu alanda iyi yetiştirebilirsek dünyada önemli bir güç haline gelebiliriz. Bugün yeni bir teknoloji üzerine çalışıldığında Hindistan hızlı şekilde binlerce hatta yüz binlerce uzman ortaya çıkarabiliyor. Türkiye’nin de bunu yapabilmesi en büyük arzumuz” diyor.

Sektör temsilcisi Önder Eker "Metaverse yazılım uzmanını kısaca sanal evrenin oluşumunda rol alacak teknoloji uzmanı olarak tanımlayabiliriz. Sanal evrende oyuncu değil, oyun kuran kişiler olacaklar. Yazılım teknolojileri alanında en üst seviyede uzmanlaşmış olmanın yanı sıra alışılmışın ötesinde düşünen ve uygulayabilen uzmanlar, dünyayı baştan kuracak." dedi.

METAVERSE UZMANI NASIL OLUNUR?

Metaverse yazılım uzmanlığı programının ortalama 700 saatlik bir eğitimden oluştuğu bilgisini veren Eker, “Eğitimlerin süresi ise öğrencilerin bu konudaki seviyesi ve ders programı takvimine göre değişiklik gösteriyor. Eğer yazılım konusunda uzman ise diğer eğitim içeriklerini alarak ya da eğitimlere haftada ayırdığı süreyi artırarak programı daha kısa sürede bitirebiliyor. Ortalama 9 aylık bir eğitim diyebiliriz. Eğitim programımız yazılım, ileri yazılı animasyon, unity ile oyun geliştirme, AR/VR artırılmış gerçeklik, blockchain ve NFT olmak üzere altı farklı eğitimi içinde barındırıyor. Öğrenciler 700 saatlik eğitimin yaklaşık 200 saatini sanal gerçeklik gözlükleriyle geçiriyor ve yaptıkları yazılımları test edebiliyor” açıklamasını yaptı.

EĞİTİMİ TAMAMLAYANLARA İŞ İMKANI

Oluşturdukları programla sanal evrenin kurulumuna dair ciddi bir yazılım eğitimi verdiklerini aktaran Eker, “Bu eğitimden mezun olan kişi işini Metaverse’e taşıyabilir, Metaverse’te yeni bir iş kurabilir. Aynı zamanda Metaverse dünyasına adım atmak isteyen şirketlerde yazılımcı olarak çalışabilir. Ayrıca biz de Metaverse eğitimlerinde başarılı olan öğrencilerin bir kısmını kendi bünyemizde istihdam etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

"Metaverse uzmanları içinde bulundukları kurumun teknoloji yatırımlarına iştahı ile aynı ölçekte gelirlerini çok daha yüksek noktalara taşıyabiliyor. Bu tip gelirler deneyim ve uzmanlık seviyesiyle oluşmakla birlikte, giriş seviyesindeki uzmanlar bile 3-5 senelik uzman kıymetine hızlıca erişebiliyorlar." Önder Eker

'BİRÇOK KARİYER FIRSATI SAĞLAYABİLİR’

Sanal evrendeki dijital yaşam alanı olan Metaverse’ün çok fazla potansiyele sahip olduğunu söyleyen sektör temsilcisi Aygül Vural ise, “Gelecek vadeden birçok kariyer fırsatı sağlayabilir. Ancak yalnızca meta veri deposu temellerini öğrenip uzman olunamayacağı bilinmeli. Meta veri deposunun pratik kullanımında akıcılık geliştirmenin yanı sıra, tüm giriş ve çıkışlarına aşina olmalısınız. Meta veri tabanı teknolojilerindeki uzmanlığı geliştirmek için Metaverse temelleri, NFT’ler, tokenizasyon, defi, CBDC, donanım, nesnelerin interneti gibi konulara hâkim olunmalı. Yurt içi ve dışında birçok eğitim firması Metaverse hakkında detaylı eğitimler veriyor. Bu eğitimlere katılmak önem taşıyor. İnsanlar bu dünyayı anladıktan sonra da hangi konuda uzmanlaşmak istediklerine kendileri karar vereceklerdir” açıklamalarında bulundu.

Aygül Vural, "Metaverse yeni bir sektör, dinamikleri hızlı değişiyor. Kişinin uzmanlaştığı konu alacağı parayı doğru orantıda etkiliyor. Rakam verecek olursak şu an 13 bin TL ila 20 bin TL aralığında değişkenlik gösteriyor."  ifadelerini kullandı.

Kişiye özel veya online Metaverse uzmanlığı eğitimlerinin olduğunu aktaran Vural, “Kamu ve özel sektör çalışanlarından öğrencilere, kendini bu alanda geliştirmek isteyen herkes bu eğitimlere katılım sağlayabilir. Ortalama 3 gün 18 saatlik Metaverse eğitimi sonucunda artık siz de bu dünyaya adım atmış oluyorsunuz. Metaverse uzmanları risk yönetim uzmanı, sanal emlak uzmanı, blockchain uzmanları ve geliştiricileri, dijital dedektif, oyun tasarımcıları, dijital satış uzmanı, siber güvenlik uzmanı, eğitmen ve pazarlama yöneticisi alanlarında çalışabiliyor” dedi.

‘METAVERSE DÜNYASINDA İLERLEMEK İSTİYORUM’

Mimarlık ve tasarımı bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Rabia Altındal metaverse uzmanlığı eğitimi alıyor. Teknolojinin gelişmesi ve piyasa şartlarından dolayı Metaverse’e ilgisinin arttığını belirten Altındal, “Mimarlık çok dallı bir nehir gibi büyük bir okyanusa boşalan bir meslek. Her dalda aktif ve üretken olabilmek için Metaverse alanına yöneldim. Gelecekte tasarım yapmak için çok fazla alan ve yer seçeneği kalmadı. Gerçek dünyada ilerlemek çok daha yavaş bir süreç, hep sınırlandırılıyoruz. Artık tasarım da teknolojik olarak çok ilerliyor. Ben de bu teknolojiye ayak uydurmak için Metaverse Uzmanlığı eğitimi alıyorum. Mesleki olarak gerçek dünyadan daha çok Metaverse dünyasında ilerlemeyi istiyorum” dedi.

'GELECEĞİN METAVERSE’TE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Metaverse Uzmanlığı eğitimi alan diğer bir kişi de muhasebeci Ayhan Kaya. Metaverse’ü sanal ve reelin iç içe olduğu bir dünya olarak tanımlayan Kaya, “Geleceğin Metaverse’te olduğunu düşündüğümden dolayı ben de programa katıldım. Bir Metaverse projemiz var ve bu projeyi daha da geliştirmek için eğitim alıyorum” diye konuştu.